Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türk kahvesi yapmanın püf noktaları nelerdir?

Öncelikle güzel, eşit bir şekilde ısınan ve ısıyı tutan bakır bir cezve kullanılmalı.
@Sevgiseli'nin de belirttiği gibi küçük ocağın en kısık ateşinde yapılmalı ve ocağa koymadan tüm malzemeler cezvede bir araya getirilmeli. Ben şahsen malzemeleri cezveye koyuyor ve hiç karıştırmıyorum. Buz dolabından çıkmış soğuk su kullanilmalı. Az şekerli için yarım kahve kaşığı, orta için tam, şekerli için iki kahve kaşığı şeker. Fincan başına iki tepeleme dolu kahve kaşığı kahve. Kahve kesinlikle tamamen kaynamamalı, ortada bir göz açıldığında fincana dökülmelidir. İlk taşımda köpük paylaştırılmalı ve kahvenin yarısı fincanlara dökülmeli, ikinci taşımda kalan kısmı dökülmeli.
  • Paylaş
8

Sevgiseli, Soğuk suyu bilmiyordum bak öğrendiğim iyi oldu. Sen de az hamarat değilmişsin hani :)

Şaman, Kahve severim :)

Nazende , Güzel tarif etmişsiniz.

Şaman, Teşekkür ederim :)

Nazende , Rica ederim :) Bu tarifle kalkıp kendime güzel bir kahve yapıp içeyim:)

Şaman, Afiyet olsun :) Bana da sade bir tane yaparsanız memnun olurum, zahmet olmazsa :P

Hakan Köse, Önce soğuk su meselesini deneyeceğim ve işe yararsa gelip bu yorumu beğeneceğim :)

Nazende , Teşekkür ederim, afiyet oldu:) Estağfurullah ne zahmeti :)
@hakank denedim ve beğendim tarifi. Kahvemin tek eksiği fıstıklı çifte kavrulmuştu:)

Eskilerin 40 yıl hatır saymasının sebebi meşakkatli ve zaman alan bir uğraşı olmasıdır. Sabah kahvaltısından sonra (ki aslında sabah yenen yemek de bu sebeple kahve-altıdır) bilmem nerenin memba suyunu köz ateşte beklemeye almadan evvel 41 kere sağa 38 kere sola gibi değişik usullerde karıştırmak şeklinde pek çok eski ve birbirinden farklı yordam ve püf noktaları olduğundan bahsedilir. Ama günümüzde yapılanların püf noktası nedir bilemiyorum. Yeri gelmişken püf noktası ne demektir bilen var mıdır? Bu deyişin de hikayesi ayrı bir güzeldir.
  • Paylaş
2

Burhan Çetinkaya, Püf noktasının hikayesi nedir?

Redeye, Eskilerden bir vakit, çömlek ustasının bir kalfası icazet istemiş kendi teknesini açmak için ve ayrılmış ustasının yanından. Lakin kendi başına yaptığı çömleklerin soğutulurken çatlayıp kırılmasından ötürü öğrenmediği, eksik kalan bir şeyler olduğunu fark edince varıp tekrar ustasına danışmış. Meğer çömlekleri kurumaya bırakmadan evvel püf diye bir de üflemek gerekirmiş...

Şaman Bey herşeyi açıklamış zaten. Soğuk su ve kısık ateşte pişmesi çok önemli. Mümkünse metal kaşıkla karıştırmayın. Kahveniz köpürmüyorsa 1 tatlı kaşığı süt ekleyin yaptığınız miktara göre 2 tatlı kaşığı da olabilir. Sütü çok koyarsanız açık renkli olacaktır kahveleriniz. O yüzden miktarına dikkat edin(kahveniz bayatsa misafirlerde bekliyorsa iyi bir yöntem size =) ) . Tecrübeyle sabit iyi köpürtüyor.
Bu bir İran tarzı pişirme yöntemidir efenim.
  • Paylaş
Ne kadar kahve o kadar şeker. Kısık ateşte kenarlarda köpük oluncaya kadar pişir. Asla köpüğünü kabarttırma. Bir de ocağa koyarken karıştır. Pişerken karıştırma köpük tutmaz.
  • Paylaş
Soğuk suyla yapılmalıdır bol köpüklü olması için kaynamaya başlarken çay kaşığının ucuyla çok az karbonat eklenmelidir sonra gelsin bol köpüklü kahveler ! :)
  • Paylaş
Ben türk kahvesini süt ile yapıyorum harika oluyor :)
  • Paylaş