Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türk kahvesinin bol köpüklü olması için ne yapılabilir?

Bol köpüğün anahtarı kahvenin taze olması. Kullanacağınız kahve yeni öğütülmüş ve taze olmalı. Eğer kendiniz öğütürseniz kahvenin köpüğü de tadı da içimi de başka bir mükemmelliyet verir. Öğütüm olabildiğince ince olmalı. Bunun yanında kahveye lakayt davranmayın, yapım sürecinde tüm dikkatinizi ona verin, kahve ilgi ister. Aksi durumda küçük bir dikkatsizlikte kahve taşar, size temizlenmeyi bekleyen bir ocak ve köpüksüz kahve kalır.
  • Paylaş
Türk kahvesi pişirmek maharet ister. Yeteneğin yanında dikkat, özen ve ciddiye alınmak ister. Türk kahvesi pişirirken cezveyi ocakta bırakıp gidemezsiniz. Lakaytlıktan hiç hoşlanmaz hemen köpürür, taşar. Size de temizlenmesi gereken bir ocakla köpüğü gitmiş kahve kalır.
Herkes bayram ziyaretlerinin bol olacağı bugünlerde misafirlerimize en çok ikram ettiğimiz Türk kahvesinin nasıl yapması gerektiğini az çok bilir. Yine de doğru kıvamı tutturmak, köpüğünün bol olmasını sağlamak oldukça zordur.

Bir kahvenin bol köpüklü olması için gerekli olan en önemli şey kahvenin taze olmasıdır. Hele ki kahve çekirdeklerini evde kendi değirmeninizle çekip hemen pişirirseniz köpüğünden, kokusundan, içimine büyük keyif verir. Türk kahvesinin çekimi de özel olmalıdır, kahve çekirdekleri olabildiğince ince çekilmelidir.

Türk Kahvesi

Pişirilmeye hazır olan kahve kaliteli içme suyuyla hazırlanmalıdır ki suyun sertliği kahvenin tadını almamıza engel olmasın.

Hazırlayacağınız kahve için kişi sayısına göre bir fincan suya iki çay kaşığı ya da bir tatlı kaşığı Türk kahvesine denk gelecek şekilde cezveye malzemeler eklenmeli. İkram edeceğiniz kişilerin damak zevkine göre şeker ilave etmelisiniz. Kahve için kullanılacak şeker toz ve beyaz şeker olursa çözünmesi daha kolay olacaktır.


Türk Kahvesi

Kahve sabır ve ilgi ister. Kısık ateşte karıştırarak yavaş yavaş pişirmeliyiz. Bir elimiz cezvenin sapında diğer elimiz kaşıkta olsun ki köpük için fincanlara eşit paylaşımı yapabilelim. Pişerken oluşmaya başlayacak köpükleri düzenli olarak az az fincanlara aktarırsak en son cezveyi ateşten alıp kahveyi fincana döktüğümüzde köpüğün nasılda bol olduğunu göreceksiniz. Ve kesinlikle gözümüzü üzerinden ayırmayalım. Bir anlık ilgisizlik sonucu taşıp tüm köpüğü ziyan edebiliriz.

Türk Kahvesi

Kahve pişirmek kadar servis etmek de önemlidir.
Cezveden fincana aktarırken sakince boşaltırsak fincanı ve ortalığı kirletmeyiz. Dökülmüş kahve fincanda kötü bir izlenim oluşturacağı gibi içende de keyif bırakmaz. Bu sebeple titiz davranılmalı eğer taşırdıysak fincanın etrafı nemli bir bezle silinmeli. Türk kahvesinin yanına mutlaka su ikram edilmeli. Kahveden önce yenenlerin ağızda bıraktığı tat kahve içiminde yaşayacağınız keyfe engel olmasın diye kahveden önce su içilmelidir. İkram sırasında kahvenin yanında lokum da servis edilmesi uygun olur.

  • Paylaş