Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türk lirasının değeri neden sürekli düşmekte? Paranın değeri nelere göre belirleniyor?

türk lirasının değeri düşmeye devam edecek mi? bankadaki tl'leri ne yapılmalıyız?Düzenle
En temel ifadesi ithalat ve ihracat arasındaki farkın ülke para değerini belirlemesidir.

Bu duruma ek olarak, Ayrıca:
  • Ülkenin her türlü (gıda, maden, turizm, o, bu, şu) ihtiyacının mevcut yıl ve yıllar içindeki gereksinimlerine,
  • Bu gereksinimleri karşılayan firmaların mevcut yıl ve yıllar içindeki hal vakitleri;

O ülkenin kasasındaki parayı da ya artırır yada azaltır.
Bu durum ülkenin parasal gücünü ifade eder ve buradan hareketle o ülkeye yatırım yapılabilir güven de artar veya azalır. Bu ''güvenin'' oluşması paradan çok daha değerli bir durumdur.
Özellikle yurtdışı firmaların yapacağı yatırıma referans anlamı taşıyan bu güven, ülkeye turizim ihracat gibi dışarıdan para gelmesi anlamında oldukça önemli bir para hareketinin ilk mekanizmasıdır.

Tüm bunlara ek olarak o ülkedeki siyasi istikrar ve kararlar da bahsi geçen güvenin birincil temel dayanaklarından olduğundan önemlidir.

Gel gelelim ki günümüzde TL'nin dolar karşısında 4 liraya varan değer kaybı da bu saydığım, saymayı atladığım! birincil nedenlere bağlıdır.
  • Paylaş
Çünkü yıllar içinde sadece tüketim endeksli bir ülke haline getirildik, ardından son günlerdeki anayasa ve başkanlık tartışmaları yabancı yatırımcıyı endişelendirdi ve ellerindeki TL'yi Euro ve dolara çevirerek ülkemizden ayrılma planları yapmaya başladılar. Çağdaş ekonomiler tek adam yönetimlerinden haz etmezler, ve belli ki bu son siyasi gelişmeler onlarda ülkemizin tek adam yönetimine yaklaştığı fikrini olgunlaştırdı, bu tür ortamlar manipülasyon yapmak için sınırsız koşul sunar sermaye sahiplerine. Şu anda da bu oluyor maalesef. Halbuki iktidar, istikrar vaadiyle bir siyasi hamle yaptı ve siyasi destek bularak politikasını gerçekleştiriyor, normalde istikrar beklentisi ile TL değer kazanmalıydı. Fakat böyle olmadı demek ki piyasa bu siyasi hamleyi olumsuz yorumladı denilebilir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

133 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt