Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türk siyasi tarihindeki önemli sağ-sol çatışmaları nelerdir?

Türkiyede gerçek anlamıyla sağ-sol çatışması hiçbir zaman olmamıştır. Sağdan soldan bahsedebilmek için toplumsal sınıfların oluşması ve olgunlaşması gerekir. Solun varolabilmesi işçi sınıfı kadar gerçek bir orta sınıfın, gerçek bir burjuvanın varolması gerekir.

Türkiye'de burjuva Sabancı, Koç, Eczacıbaşı gibi devlet projeleridir, kültürleri yoktur, zengin bakkallardır, tüccarlardır, yapaydırlar. Orta sınıf ise yeni yeni oluşmaktadır.

Velhasıl kelam Türkiye'de sağcılar ve solcular olduğundan yaşanmadı çatışmalar, darbeler. Darbelerin yapılabilmesi için yapay solcular ve maşa sağcılar yaratıldı, kullanıldı.
  • Paylaş
1

Hakan, Atatürkün kalpaklï fotoğrafï bir tarafı temsil ederken, büst şeklindeki fotoğrafı başka tarafı temsil ederdi, bir akıllı da çıkıp, yaw arkadaşlar bu resimlerin öznesi aynı adam biz niye birbirimizin canına koyuyoruz demedi. Trajikomik ama sağ sol bu kadar aymaz dı. Tespit çok doğru ama sadece darbeciler değil günümüz dahil darbeden beslenenler de aynı derece suçlu, bugün de aynı tezgah işliyor istikrar bozilusa darbe olur diye sivil halk korkutuluyor. Akp de darbeden nemalaniyor.

Darbe lafı ne hikmetse hep siyasilerin kurtarıcısı oluyor walla bıktık yeter demeli artık insanlar.

12 Eylül darbesi öncesi sağ-sol bunlardan en önemlisidir. Bu dönemde ülkede çatışmalardan ötürü tam bir anarşizm oluşmuştur. Fikirler silahlara dökülmüş, kanlı olaylar yaşanmıştır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

492 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt