Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türk toplumu neden bu kadar sosyalfobi yaşıyor? neden bir otorite karşısında kendini ezik hissediyor bu korkunun sebebi nedir?

Türk toplumun diğer toplumlara göre daha fazla sosyal fobi yaşayıp yaşamadığından emin değilim. Bu konuda yapılan araştırmalara bakmak lazım.

Diğer taraftan sosyal fobi ile otorite karşısında susmak birbirinde çok farklı şeyler. Sosyal fobi yaşayan kişi çok yakın aile fertleri dışında hemen her türlü sosyal ortamdan rahatsızlık duyar ve kaçınır. Sosyal fobi bir ruh sağlığı sorunudur.

Otorite karşısında susmak ise hepimizin zaman zaman yaptığı sosyal bir davranıştır. Neden yapıldığı ile ilgili özellikle sosyal psikoloji de pek çok teori vardır. Alan olarak çok yakın olmadığım için detay veremiyorum.

Diğer taraftan 1960 lardan 1990 lara kadar askeri darbe ve darbe korkusu ile yaşamış, yaşamının önemli bir kısmında o veya bu şekilde askeri otoritenin korkusunu hissetmiş bir toplum olarak bizlerin otorite konusunda suskun olmamızı anlayabiliyorum. Son yıllarda değişme sinyalleri var gibi ama... .
  • Paylaş
Oncelikle sosyalfobi veya sosyal anksiyete bozukluğu sosyal ortamlarda başkaları tarafından olumsuz değerlendirilmekten yoğun şekilde kaygı duyma ve korkulan durumlardan kaçınma eğilimi ile tanımlanabilecek bir anksiyete bozuklugudur.


Turk toplumunda bu durum cok gorulur fakat bunun bir anksiyete bozuklugundan degilde yetistirilme tarzindan kaynaklandigini dusunuyorum. Turk toplumu ne kadar acik goruslu oldugunu dusunsede herseyin bel altinda bittigini zannediyorlar yada baska bir ornekle turk toplumu karalamayi cok seviyor hemen bir insana damga vurmayi seviyor bu yuzdendir ki toplum her hangi bir damga yememek icin surekli kaygi altinda oluyor hareketlerini secerek yapiyor ve bir kelimeyi soylemeden 10 defa dusunuyor acaba karsidaki insan ne dusunur diye buda onlarin otorite karsisinda kendilerini ezik hissetmelerine sebep oluyor.
  • Paylaş
Otorite karşısında ezik hissetme durumu 600 yıl monarşi altında yaşamaktan gelen bir gelenek olsa gerek. Bir halkın boynu yüzyıllar boyunca bir kişinin fermanı karşısında kıldan ince olduğunda bunun birkaç yüzyıl etkilerinin olacağını düşünüyorum. Sosyal fobi konusuna ise tam katılamıyorum. Muhakkak bizden daha sosyal halklar da vardır ama gördüğüm Avrupa halklarına göre sosyal ortamlarda daha girişken olduğumuzu düşünüyorum. Avrupalı biri kahvehaneye girip ortaya selamın aleyküm çekip bir de karşılığını alamaz, bizde ise bu mümkün. Toplumumuzun diğer bir kesimini düşündüğümüzde yurdumuzda bir bara yalnız da gidip bolca muhabbet ortamı bulabilirsiniz ki bu da Avrupa'da mümkün değil.
  • Paylaş
Çünkü 80 de korkmuş ailelerimiz kişi kendini ortaya koyacak otorite karsıtı birşeyi düşüncekken ailesinin verdiği endişe dolu tepkisiyle karsılasıyo en yakını 1-0 geriden baslatıyo düşün
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

787 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt