Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türk Web Girişimlerinin (hepsiburada, yemeksepeti, grupanya, markafoni vb.) kullandıkları teknolojik altyapılar (sunucu, uygulama sunucusu, yazılım dili, yazılım kütüphaneleri, çatılar (frameworkler)) nelerdir? (Örn: inploid c#, windows, IIS7.x, özel framework vb)

Hepsiburada ve Yemeksepeti hemen anlaşılabileceği üzere .NET tabanlıdır, diğerlerini de öğrenmek mümkün, ancak ben burada biraz inploid'in geliştirildiği platformlardan biraz bahsedeyim istiyorum.

Bizler ekip olarak .NET'çiyiz ve birer Microsoft tutkunuyuz demek çok yerinde olacaktır sanırım :) Hatta bizim ekipten @burhan, bir Windows Phone 7 kullanıcısı olarak, Phone 7'ye hayran olmakla birlikte, Phone 8'i de heyecanla beklemekte :)

Gelelim inploid tarafındaki altyapıya. Öncelikle; inploid standart bir web sitesi değil, çok kapsamlı bir web uygulamasıdır. İçinde barındırdığı teknolojiler ve metodlar kısaca şu şekilde:

 • ASP.NET (.NET Framework 4.5)
 • Programlama Dili C#
 • Veritabanı sunucusu Microsoft SQL Server
 • JQuery ve Ajax tarafını unutmak olmaz
 • IIS 8 Web Sunucu

Temel unsurlar bunlar. Ancak çok önemle belirtilmesi gereken bazı unsurlar daha var. Soruda bahsettiğiniz bir "çatı" kelimesi aslında bunları düşündürdü bana. Çünkü, bizim inploid'e başlarken elimizde çok uzun tecrübeler sonucunda ortaya çıkmış ve geliştirilmiş, "Framework" denebilecek boyutta, bir kaç kod katmanımız bulunuyordu. İşte bu, çok kolay ortaya çıkan bir şey değil, çünkü uzun uzun tecrübe ederek elde edilen en doğru sonuçların bir araya toplanması gerekiyor.
Birçok girişimci, özellikle web girişimleri için söylüyorum, işe başlarken nereden başlayacağını, ilerleyen süreçlerde nelere ihtiyacı olacağını, hangi teknolojilerin girişimini yapacağı projenin yapısına daha uygun olacağını, ve nerede neyi tercih edeceğini bilemediği için; doğal olarak "hata yapar". Bu hataların geri dönüşümünü pozitif katkıya çevirebilen girişimciler; girişimcilik süreçleri boyunca hep daha şanslı olacaklardır çünkü inanılmaz bir tecrübe ve birikim elde etmişlerdir. Örneğin; bugün elinizde "X dolarınız" olsa, Facebook gibi bir sosyal ağ sitesini hayata geçirmeniz "teknik olarak" mümkündür diyebiliriz. Ancak, Facebook geliştiricilerinin elindeki parayla satın alınamayacak devasa bir "bilgi, tecrübe ve birikim" bulunuyor. Aynı şey Microsoft için de geçerli, Google için de. Onlarda kendi alanlarında inanılmaz bir tecrübeye sahipler. Tabi bunun yanında ellerinde bulunan datanın boyutu da çok önemli bir unsur, bunu belirtmeden geçemeyiz.

Eğer bir internet girişiminiz varsa, kesinlikle projeye başlarken teknik konularda deneyimli ve daha önce girişimlerde bulunmuş birileriyle görüşmenizi ve onlardan akıl almanızı öneririm.
 • Paylaş
1

Brutal Code, Önbellekleme için kullandığınız bir teknoloji veya yöntem var mı?

Bu site işe yarıyacaktır
builtwith.com/hepsiburada.com
 • Paylaş
Markafoni Pyhton kullanıyor.
 • Paylaş
2
Soruna yanıt değil ama Hakan Microsoft'tan bahsedince duramadim. :)

Platform: ASP.NET MVC 4, Windows Phone 8, Windows 8
ORM: EntityFramework 5.0
Programlama Dili: C# 5.0
SQL Cloud: SQL Server 2012 ve Azure
IDE: Visual Studio 2012
Designer Tools: Expression Studio

Bunlar varya benim canlarım :) Benim herşeyim Microsoft ürünleri :)
 • Paylaş
6

Ahmet Faik, Bir çoğuda taze taze. Yeni Fırından çıkmış :)

Ahmet Küçükoğlu, EntityFramework'ü inceleme fırsatın oldu mu? Artık tamamen POCO herşey :)

Ahmet Faik, Senden duydum EF5 i :) Kısa zamanda inceleyecegim.

Ahmet Faik, ObjectQuery güzel olmuş...

Hasan Can Başyurt, bende sizinle aynı dili konuşmak istiyorum ;))))))

Ahmet Faik, Mobilya konusunda da bizde seninle aynı dili konuşamayız :)

Aslında bu soruya yanıt olarak inploid kendi altyapısını paylaşarak katkıda bulunabilir.
 • Paylaş
Türkiye lokasyonlu projeler olduklarından stratejik olarak çoğunlukla Microsoft teknolojilerini tercih ediyorlar. Çünkü; Ms ürünleri ile ilgili problem çıktığında destek verebilecek en az 1500 kişi var ve .NET developer piyasada çok. Normal olarak böyle bir ortamda Java ve Oracle'ı tercih etmeniz zor bir karar olur.

Ben %99 projelerimde bu teknolojileri tercih ediyorum;
* Linux - (Debian)
* Java, PHP, Python
* Apache, LiteSpeed
* Varnish, Memcache
* Oracle, PostgreSQL, MySQL
* Zend, CodeIgniter, Spring
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3288 Görüntülenme17 Takipçi6 Yanıt