Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkçe konuşmanın arasında ingilizce kelimeler kullanmanın nedenleri nelerdir? Bu şekilde konuşan kişiler Türkçe kelime haznelerinin yetersiz olmasından dolayı mı yoksa başka bir eksikliğin kapatılması için mi kullanıyor?

Topluma sürekli bir aşağılık komleksi pompalanıyor. İngilizce konuşmak hayatın olmazsa olmazlarından birisiymiş gibi. Bu nedenle ingilizce ilk okullara kadar indi. Yanlış eğitim politikaları toplumu bu hale getirdi. Bunu sadece ingilizce için söylemek haksızlık olur. Arapça veya Osmanlıca kelimeler kullanan çok insan var. Örnek; Din bilginleri konunun önce arapçasını sonrada türkçesini söylerler. O an kendisini izleyen insanlara karşı, konuya tamamen hakim olduklarını ve konuyu çok iyi bildiklerini ispatlamak gibi bir komlekse ihtiyaç duyarlar. Halbuki o konuda uzman oldukları için kendilerine danışılmıştır. Bu birazda kibirlikten kaynaklanmaktadır. Ben sizlerden daha üstünüm, daha çok biliyorum gibi.
  • Paylaş
Mesela bilgisayar yerine "PC" demeyi tercih ediyorum çünkü daha kısa.
  • Paylaş
O insan kendinin ne kadar cahil, bilgisiz ve görgüsüz olduğunu göstermek istiyor ondandır.
  • Paylaş
kendini modern göstermeye calışıyor komik olduğunun farkında deil
  • Paylaş
Aslında düşününce gerçekten de Türkçe kelime haznesi dar olduğundan da yabancı kelimeler kullananlar da var çok. Kıyamam işte garipler...
  • Paylaş
Batı özentiliği.
  • Paylaş
Her konuda pessimist biri olarak dil konusunda art niyet ya da özentilik aramıyorum. İnsanlar çevrelerine baktıklarında, televizyon izleyip radyo dinlediklerinde duydukları kelimeleri farkında olmadan hazmedip gündelik konuşmalarında kullanmaya başlıyorlar ve bir süre sonra farkına bile varmadan kendilerince oluşturdukları karma bir dili konuşuyorlar. Bu vakti zamanında gerekli hassasiyeti göstermeyen Interstar (bkz: star tv) show tv super fm gibi ve ismi burada geçmeyen meslekdaşlarından hiç de farklı olmayan medya kuruluşlarının başının altından çıkmış bir problemdir.
  • Paylaş
 Tamamen aşağılık kompleksi.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

978 Görüntülenme10 Takipçi9 Yanıt

Konu Başlıkları