Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkçe'de birleşik fiiller nasıl olur?

Türkçe'de üç şekilde birleşik fiil türü vardır ve şöyle birleşik fiil oluşturulur:
 1. Kurallı birleşik fiiller: Bir fiile yardımcı fiil gelmesiyle oluşur. Bu yardımcı fiiller genelde bilmek, vermek, durmak, kalmak gibi fiillerdir. Aldıkları yardımcı fiile göre dörde ayrılırlar:
  a) Yeterlilik: Fiil+bil- şeklinde oluşturulan fiillerdir. Cümleye bir işe gücü yetme veya ihtimal anlamı kazandırır: Yapabilirim
  Olumsuz olarak geniş zamanın olumsuzu şeklinde kullanılırlar: Yapamam.
  b) Tezlik:
  Fiil+ver- şeklinde oluşan fiillerdir. Cümlede yapılan fiile acelelik anlamı kazandırır: Koşuver.
  c) Süreklilik:
  Fiil+dur-/kal-/gel-/koy- şeklinde oluşturulan fiillerdir. Cümlede bildirilen fiile sürekli olması durumu anlamını katar: Uyuyakaldım. Gidedur. Alıkoyduk.
  d) Yaklaşma: Fiil+yaz- şeklinde oluşturulan fiillerdir. Günümüzde çok kullanılmamaktır. Cümleye fiilin neredeyse gerçekleşmek üzere olduğu anlamını katar: Düşeyazdım.
 2. Yardımcı fiille yapılan birleşik fiiller: Bu türler, kurallı birleşiklerden farklı olarak bir isme yardımcı fiil gelmesiyle oluşur: Dua etmek, namaz kılmak, seyretmek, sakin olmak, hasta etmek vb.
 3. Anlamca kaynaşma yoluyla oluşan birleşik fiiller: Deyim haline gelen öbeklerle oluşan fiillerdir: Ayak diremek, kafa patlatmak, kulak kabartmak, dudak bükmek vb.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

157 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları