Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkçe'de neden daha çok fiiller öz Türkçe'ye yakındır?

Türkçe'de isimlerin Arapça ya da Farsça kökenli olanlarına sık rastlarız ve bunları sık kullanırız. Buna karşın kullandığımız fiillerin çoğunun öz Türkçe olduğunu görürüz. Peki, neden?Düzenle
Günümüzde kullandığımız dilde gerçekten de kullandığımız fiillerin çoğu öz Türkçe kökenlidir. Oysa ki dışarıdan isim türündeki sözcüklerin hemen hemen hepsinin bir karşılığı olacak şekilde kelime almışız. Aslında bu şaşırtıcı olmamalıdır. Bunu basit bir mantıkla çözebiliriz.

Eski Türkler bilindiği üzere zorlu Asya koşullarında yaşıyor ve o günlerde saf Türkçe konuşuyordu. O zamanlar göçebe bir toplum, sert iklim ve buna göre ayarlanan bir yaşam tarzı insanların konuşmalarında da kesin, istikrarlı ve sert bir üslup yaratmıştı. Sert üslup ve istikrarlı konuşma ise fiillere yansıdı. Çünkü fiiller daha çok somutluk, gözle görülürlük ve en önemlisi hareket bildiren hadiseler için kullanılan kelimelerdir: Gel, git, sev, tut, at, kaç, sus, kes vb. Buna bir de Türklerdeki ordu millet anlayışından ötürü sağlam, sert bir mizaç eklenince bu dilde kullanılan fiiller kendini çok geliştirdi. Daha sonraları İslam'ın etkisinden sonra her ne kadar Arap ve Fars dilinin etkisine girsek de kendini fazlasıyla geliştiren fiiller bunlardan etkilenmedi. Sürekli kullanılır oldu.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

390 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt