Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye, Amerikan emperyalizmi karşısında başını eğmekle doğru mu yapıyor?

Bu ülkede hükumetlerin kalıp gideceğine dolar kuru karar verir. Ne seçimler, ne yolsuzluk ne diktatörlük eğilimleri halkımızı etkilemez ama bütün hayatını dolarla kazanıyormuş gibi seçimde oyunu ona göre kullanır. Benzin 5 TL olur umurunda olmaz ama.

Demokrat Parti'den beri bu böyledir. Hal böyle olunca dolar yükselmesin diye hükümetler ABD'ye her türlü yanaşır.

Daha öz bir açıklama bulamazsınız bu konuda çünkü akademisyenler bu kadar net dile getirmez.

Hükumetlerin oturduğu kucağın adı "dolar"'dır. Bitti.
  • Paylaş
6

Şaman, Peki bu dolar kurunu Amerika mı belirler? Çin ve/veya Rusya'nın etkisi nedir? Dolar kuruyla hükumetinin kalıp gideceğinin belirlenmediği bir 3. dünya ülkesi var mıdır?

Hakan, bizim ülkemiz bi gariptir üstad; temel ekonomik göstergeler bu ülkede global anlamda çalıştığı gibi çalışmaz, hemen senin de çok iyi bildiğini düşündüğüm bir iki örnek vereyim. döviz düşerse hayat ucuzlar yükselirse hayat pahalılaşır bu ülke de ki algı budur. şu anda dolar da düşük , petrol de düşük eee benzin niye hala 5 tl ? işte bura da "here is Turkey hacı" faktörü devreye girer üstat. görüldüğü üzere algı aslında doğru çalışmıyor ancak hergün kahve de amelelik yapmak için sıra bekleyen emekçi doları düşmüş görünce" oooow hökümet çalışıyor bak, görüyon mu dolar düşüyor laaa" diyerek amerikayı keşfetmiş bir eda ile sandalye de geri yaslanır ve borca aldığı çayı höpürdetir. Höpürdetir ki çabuk bitmesin :)

Kuru Lonrdra belirler üstad aslında, büyük para operasyonları Londradan yapılır bu konu da da hep abd nin istekleri önceliklidir. Abd nin tetikçi diyemesek te , arkasını kollayan kardeşi sıfatını yakıştırabiliriz.

çin ve rusya tamamen cyber ekonomiler çin elinde ki 500 milyar dolar nakit ile dünyayı tehdit eder gibi dursa da 2001 krizinden bu yana abd nin 3 trilyon dolar piyasaya para sürdüğünü göz önüne alırsak olası bir güç savaşında o 500 milyar dolar nakit 1-2 sene de buhar olup gider. Rusya zaten malum. Suriye ve ukrayna olaylarından dolayı cezalandırılıyor şuanda ve ülke de bırakın ekonomiyi konuşmayı, peynir süt bulamıyor insanlar. son 2 hafta içinde rusya merkez bankası kuru yerinde tutabilmek için 8 milyar dolara yakın para sürdü piyasaya buna rağmen %18-20 arasında devalüasyon oldu ülke de ruble yerle bir oldu. ve bunu da çok uğraşmadan yaptı dünya ekonomisi sadece petrolü ucuzlattı rusya çöktü. petrolün ucuzlaması bize yaradı tabii çünkü cari açığımızın en önemli bölümünü petrole ödenen paralar oluşturuyor bizde hükümet hiç birşey yapmadan cari acık kendi kendine azalıyor sırf petrol düştüğüğ için.

Hindistan modelinde olduğu gibi bu siyasi konjektür de Türkiye cici ülke rolünde ve rusya krizinden doğan avantajın tadını çıkarmasına izin veriliyor, dolar 2,19 un altına düşsün petrol 65 doların altına sert sarksın ülkede ki nakit komple borsaya aksın paradan para kazanma kaosu ayakkabıcı mehmet abiye bile bulaşsın . üretim olmadan paradan para kazanmak sevdasının 2 ayda nelere mal olacağını hep beraber göreceğiz.

başka 3. dünya ülkesi var mı ? evet var brezilya arjantin , mısır, bir çok asya ülkesi aynı kapta eriyen cevher gibi aslında . abd ve londra kardeşliği yüz yıllar boyu devam edeceğine göre bu devran böyle gider.

Yeri gelmişken söyleyim dolar buralardan 2,20 nin altında alınır en çok 2,17 ye geriler ki orada çok kalamaz. uzun vade de 2,30 ve üstü zaten garanti. ama o kur hükümeti yıkacak düzeye gelirse hükümet zevkle kur kucağına oturur ve iktidarı bırakmamak için her türlü tavizi veirir.

Şaman, Peki bu durum Amerika'nın emperyalist bir taktiği midir yoksa senin de yazdığın gibi üretim yapmadan yattığı yerden paradan para kazanmaya çalışan ve gerçekte kendi parası olmayan 3. dünya ülkelerinin isteyerek oturduğu bir kucak mıdır? Yani hükumetler biraz namuslanıp boktan yollar, saraylar vb yapacaklarına yatırımı üretime yapsalar Amerika buna engel mi olur? NATO üslerini bile iznimiz olmadan kullanamayan Amerika'nın Türkiye'nin yapacağı üretim planları üstüne nasıl bir yaptırımı olabilir?

Hakan, Bütün dünya da en kolay ideolojik anlayış SAĞ cı olmak tır. Sağcı ideolojiler Rantabıl dır tek amacı muhafazakar , düşünmeyen paracı toplum oluşturmaktır çünkü, dediğin gibi çürük çarık yollar, köprüler, inşaatlar yaparak rant ve istihdam yaratmaya yönelir. Temel olarak bu kafa da sorun yoktur ancak konu rant olunca haliyle para tek etken olur. Eğer kültür ve sanayileşme anlamında evrimini tamamlamamış bir ülke de iseniz (-ki ülkemiz böyle bir ülkedir) bu kirli istihdam ekonomik ahlakı çürük bir toplum yaratır. Bizim de demokrat partiden bu yana yaşadığımız sorun tam olarak budur. SOL cu iktidar toplumsal eğitim, çağdaş ve aydın bireylerle bir yere varmak gibi zor bir yolu sçer hep sadece bizde değil dünya da da sosyalist enternasyonalin hedefi aydın toplumlar oluşturmaktır zaten. çok doğru olmamakla beraber tatlı güzel ve cici bir hedeftir bu da .

işte burada devreye kutuplaşma girer iki farklı ekonomik modelden para dağıtan model kalitesiz olsa bile hep iktidarı kazanır. örnek soma da tarlacılık yapan köylü bu istihdam gazıyla madenci olur ve ÖLÜR. Ailesine üç otuz bahşiş atılır ardından Kanunla da şehit bu sosyal olay biter gider. Emperyalizm ve Kapitalizm bu çelişkiyi kullanarak iktidarlar yaratır işte ülkemiz de arada sırada chp nin iktidara gelmesinde ki sır da burada yatmaktadır.

Dikkat edin CHP her iktidarı bıraktığında döviz kuru yüksektir ve gelen sağ cı iktidarlar sihirli bir sopa ile kuru düşürürler. Halbuki chp nin iktidara getirilmesinde ki sır aşırı muhafazakarlaşan toplumun dengesini sağlamak ve sömürü düzenini sağcı iktidarlar sayesinde var olur kılmaktır. Amerika üretime engel olmaz bizzat işine gelir ama bu görev tarihten beri sağcı iktidarların misyonudur. Solcu iktidarlar aydın ancak hala köyünde yaşayan, emekçi eşit haklara sahip kaliteli üretim ve tüketim yapan toplum amacı güttüğü için kalitesiz ama yüksek rant içeren projeler sağcı kafanın mahsülüdür o yüzden abd bu kafayı sever.

Nato üslerine izin vermezsen ecevitin yaptığı gibi dolar kucağına oturmazsan gidersin zaten :) bu sorun kendi içinde cevap taşıyor üstad. en son teskereyi chp reddetmişti hatırlarsan akp iktidar da iken ve o gün bugün chp adam olamadı. ama ondan sonra gelen her teskere akp tarafından alkışlarla kabul edildi hatta bu ilkeden peşmerge teskere ile geçip kobaniye girdi :))) ne geniş milletiz değil mi?

Enerji hariç hiç bir yatırım da abd müdahil olmaz niye olsun ki zaten sağcı kafa nın çürük çarık yatırımları olacak yapılan işler.

yalnız böyle 2 satır soru 20 satır cevap yordu beni üstad gerisi ücrete tabiii :=))))

malum kapitalist ve dolar kucağına oturmuş bir ülkede yaşıyoruz değil mi :)

IBAN yollayım mı :)

Şaman, Hacı merak etme bildiklerimi anlattırıyorum. Benim yanıtımdan da görebilirsin ki komplo teorilerine sarılan cühela bilgilensin diye deşiyorum. Bir nevi amme hizmeti gibi düşün :) IBAN ve şifreni de gönderirsen üçbeş kuruş çekerim hesabından, teşekkürler ☺

Hakan, aman! herşeyi de bil ne varsa :))

Amerikan Emperyalizmi olgusunu tam manasıyla tanımlamak lazım. Olgunun içindeki bileşenlerin hayatımızda yer ettiğini, bir şekilde bu emperyalist yaklaşıma ait kültürün dizisinden, hamburgerine, telefonundan, işletim sistemine,sinemasından, edebiyatına kadar olan kısmını hevesle kabullenirken, rahatsız edici unsurlarının karşısında olmanın da manasızlığını kabullenebilmek lazım önce.

Ekonomi kısmında gerekli açıklamayı Hakan (@hakkan) Bey yapmış, net ve sade şekilde.

Sonuçta sadece Türkiye değil, dünyanın bir çok ülkesi farkında olmadan boyun eğmiş durumda bu emperyalizme.
  • Paylaş
Dolar kurunun da bir etkisi yok. Geçmiş başa bir kavalcı takmış peşine bütün lağım farelerini. Bunun Amerika'yla alakası yok. Türkiye halkının ve liderlerinin içindeki sonsuz kötülüğe boyun eğiyor. Suçu Amerika'ya atmak da bu kötülüğün bir parçası.
  • Paylaş
Sizce demeyeceğim, komplo teorilerine de girmeden siz bir yanıt verebilir misiniz lütfen. Bu soruyu sorduğunuza göre bu konuda da belli ki bilgilisiniz. Lütfen duyguları ve komplo teorilerini karıştırmadan Amerikan emperyalizminin Türkiye üzerindeki yaptırımlarını maddeler halinde yazar mısınız? .. Bu yapıldıktan sonra sağlıklı bir yanıt verebilir, madde madde değerlendirebiliriz.
  • Paylaş
Türkiye, ABD emperyalizmi karşısında yada altında değildir. Amerikan vesayeti altındadır. Başını eğmekten ziyade, yol kazalarında, rotaya sokulmaktadır. Hakan bey, ekonomik argümanlar ile yeterli açıklamayı yapmakla birlikte, düşük kur, yüksek faiz ile üretim tabanlı ekonomiden, tüketim kontrollü yapı ve rantçı devlet ekonomisi üzerine kurgulu politika güdülmektedir. Hal böyle olunca, öğrenimin, bilim adamı yetiştirmenin anlamı ve gereği kalmamaktadır... Eğitim işlerinin, 1950' lerde Abd komisyonlarına terk edilmesi, o günden günümüze hazırlanan eğitim altyapısının, yansımalarını görmek mümkündür. 12 Eylül ihtilali, insanların birbirlerini boğazlamalarının engellenmesi değil, 24 ocak kararlarının uygulanabilirliğinin imkan dışı kalması kaygıları üzerine yapıldığı aşikardır. Ekonomik anlamda, liberalleşme döneminin başlangıcıdır. 12 eylül.... Devletin küçültülmesi, rant sahalarının açılması, kitlerin tasfiyesi, popülist büyüme illizyonu.... Yani Amerikan rüyası... Üretmeden tüketmek, tabiat yasalarına aykırı durumdur. Türkiye kendi kendine yeten tarım ülkesi konumundan, ''ot'' ithal eder pozisyona düşürülmüştür... Bilim ve aklı eğitim felsefesi yapmayan devletler, açık saldırı alanıdırlar....Son teskere, yabancı asker talebi, tüm gerçekleri gözler önüne sermektedir...PKK ile barış süreci... Vs... Vs... Güçlüler savaşır, güçsüzler anlaşırlar...Anlaşma güçlünün şartları ve talepleri doğrultusunda gerçekleşir... Kısaca T.C devleti fiziki sınırları dahilinde yaşayan bireyler, kiracıdırlar....An itibariyle. . . .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

114 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları