Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye Avrupa Birliği'ne ne kadar yakındır?

Türkiye ilk kurulduğu yıllarda dahi Milliyetler Cemiyetine tüm milletlerin tam evet oyuyla ve özel davetle katılmıştır. Bunları düşündüğüm zaman,bu konunun bu kadar büyütülmesi bana tuhaf gelmiyor diyemem. 
Lakin Türkiye'nin şu an için en azından önümüzdeki bir 20 sene buna uzak olduğunu düşünmekteyim,hele 2013 gibi dolaşan tarihlerin de gerçekci olmadığını düşünüyorum. Bir kere bir çok devletin Türkiye'ye karşı yaklaşımında temel düzeyde değişiklikler yapması lazım,hala gelişmekte olan ve gelişmiş ülke olamayacak statüsünden çıkmamız lazım. Bize olan tavırlarının henüz buna izin vermediğini düşünmekteyim. Hatta günden güne yapılan araştırmalarda gösteriyor ki,Türkiye'nin AB'ye girmesine olan destek azalmakta.
  • Paylaş
Yakın uzak meselesi değil Türkiye çok özel durumlar söz konusu olmadığı sürece AB ye giremez.İşsizlik oranı AB ülkelerindeki ortalamanın çok üzerinde.Ab üyeliği serbest dolaşım hakkı kazanacak Türkler diğer AB ülkelerinde daha düşük ücretlere iş bulacaktı.Bu da o ülke vatandaşlarının iş bulmakta sıkıntı çekmesi demek.Bu işin ekonomik yönü bir de din açısından bakılırsa AB bir Hristiyan topluluğu Avrupa nın İslamiyete bakış açısı malum.Bir de zamanın da Almanya ya Fransa ya giden vatandaşlarımızın orada yarattığı intiba da pek olumlu değil.Daha milyonlarca neden sayılabilir.Sadece jeopolitik konumu ve genç nüfusu Türkiye açısından artılar onları da zaten bir şekilde kullanıyor AB Türkiye üzerinden..

  
  • Paylaş
Bu konuda bence asıl sorgulanması gereken AB`ne fiilen üye olmak değil, Medeniyetin bileşenleri sayılabilecek AB değerlerinin hayata geçirilebilmiş, bütün vatandaşlarca özümsenebilmiş olması olmalıdır. Ülke olarak ta birey olarak ta amacımız bu olmalı. Bunu yapabilir miyiz yapamaz mıyız o ayrı bir konu ama bunu başarabilirsek fiilen girmiş olmanın hiç bir anlamı yok zaten. Bakarsınız Norveç gibi biz istemeyiz bu sefer bizi kötü etkilerler diye.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

579 Görüntülenme10 Takipçi3 Yanıt