Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye Cumhuriyeti Siyasi Tarihi ile ilgili önerebileceğiniz kitaplar var mı?

tabiki de nutuk ;)

 • Paylaş
Bırakın okumayı, çıkın sokağa ve neler olduğuna bakın. Tarihte yazılanların gerçek olmadığını anlayacaksınız nitekim sokakta görecekleriniz muhtemelen resmi tarihimizde yazılmayacak. En azından yakın tarihimizi kendi göz (görme ve yanma), kulak (işitme ve yüksek sesli barut patlamalarından acı), burun (barut ve biber gazı kokusu eşliğinde yanma), dil (yanma) ve cildinizle (morarma ve yanma) tecrübe edin. T.C., tarihinin en büyük ayaklanmasına sahne olurken hangi tarafta olursanız olun eğer gerçekten tarihle ilgileniyorsanız çıkıp yandaş medyanın size sunmadığı gerçekleri kendiniz görmelisiniz... Katılın demiyorum sadece gözlemleyin sonra evinize dönün ve yandaş medyanın sizlerle neler paylaştığına bakın.

Manidar diye yayınlıyorum, sadece bir örnek, yandaş medyada bulamazsınız. Dün akşam Taksim'de direnişçilerin polislere attıkları ve polislerin direnişçilere attıkları...
Türkiye Tarihi

 • Paylaş
3

Aytaç Dicleli, Bir şeyi analayabilmek için görmek,görmek için de bakmak gerekir.Ama insanlar başkalarının düşüncelerine körükörüne bağlandıkları için yaşananlara malesef ki dönüp bakmıyorlar bile.

Şaman, Aytaç Hanım, çan eğrisinin ortalarına yaklaştıkça merak başlar. Muhatabımız olan kişiler ise eğrinin sol tarafında asimptotik olarak apsise yaklaştığı bölgedekiler ki onlar da sonuçta sadece şanssızlar. Kendilerine körü körüne inanılacak dogmalar aşılanırsa kendilerini koruyamazlar, inanır, bağlanırlar. Başka bir şey hatta son günlerde gerçekleri görmelerini, anlamalarını istiyorsak o kişilere bunu servis etmeliyiz... Merakı olmayan bir insanı meraklı hale getiremeyiz ama merak edilecek konuyu ona sunarak onun da bundan yararlanmasını sağlayabiliriz.

Aytaç Dicleli, Doğru söylüyorsun.

Nutuk iyidir ancak onu nasıl bir Atatürk yazmış onu bilmeden okumak eksikliktir derim o yüzden evvela Şevket Süreyya Aydemir'in yazdığı 3 ciltlik Tek adam okunmalıdır.
 • Paylaş
1

Solsoledo, Evet, çok doğru bu! Hatta onun yanındaki komutanların özellikle de Kazım Karabekir'in anılarını da okumak gerekir. Çünkü Nutuk'un oluşmasında onların da payı çok büyük. Ayrıca Atatürk'ün Nutuk dahil, konuşmalarının bir bütün halinde ele alınması gerektiğini düşünüyorum. Bugün biz o konuşmalardan ziyade, sadece o konuşmalardan koparılmış "Ne mutlu Türk'üm diyene" gibi sözleri gördüğümüzden etrafta o sözü anlşamakta zorlanıyoruz veya üzerine tartışıyoruz. Ancak o sözler daha detaylı büyük bir metnin parçasıdır ve o metin anlaşılmadan söz de anlaşılamaz...

Rıfat Uçarol siyasi tarih şiddetle tavsiye ederim, ayrıca Fahir Armaoğlu'nun da siyasi tarih kitabı okunabilir..
 • Paylaş
1

Turgay Emre Keskin, Oral Sander' ide okumanızı tavsiye ederim Veysel bey.Genç yaşta ölmesine rağmen, Fahir Armaoğlu ile birlikte ülkemizin yetiştirdiği en iyi tarihçilerden birisidir.

Tabii ki İlber Ortaylı - Türkiye'nin Yakın Tarihi
 • Paylaş
Aslında burada (hemen duygusal nedenlerle ve) çoğunlukla önerilen Nutuk, Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihini anlatmaz. Zira Nutuk'ta anlatılan olaylar zamanında henüz Türkiye Cumhuriyeti daha kurulmamıştı. Nutuk sadece Kurtuluş Savaşı'nı ve Türkiye Cumhuriyet'nin kuruluş aşamasını anlatır. Henüz kurulmamış bir devletin siyasi tarihi de yoktur. Türkiye Cumhuriyet'nin siyasi tarihi Nutuk'dan sonra başlar ve genellikle darbelerle yazılmıştır... Türkiye Cumhuriyetisiyasi tarihi için ise;
Şevket Süreyya Aydemir'in Tek Adam, İkinci Adam başta olmak üzere diğer kitaplarını;
Doğan Avcıoğlu'nun Türklerin Tarihi serisini;
Özgür Üniversite'nin çıkardığı (editörleri değişen) Resmi Tarih Tartışmaları serisini;
Ayşe Hür'ün Öteki Tarih ciltlerini;
Hikmet Kıvılcımlı'nın kitaplarını tr.wikipedia.org/wiki/Hikmet_K%C4%B1v%C...
Özellikle Mehmet Eroğlu ve Vedat Türkali'nin romanları da okunabilir...
Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti siyasi tarihini merak eden her vatandaşın özellikle Menderes ve Özal dönemlerini anlatan kitapları okumalarını öneririm (Özal'ın kendi yazdığı "Tarih ve Miras - Antik Çağdan Cumhuriyete Anadolu, Türk ve İslam Medeniyeti" kitabı da önemlidir bu aşamda) ; zira Menderes ve Özal'ın icraatları bugün içinde bulunduğumuz siyasi durumu belirleyici olmuştur, bu yüzden önemlidirler...

 • Paylaş
Modernleşen Türkiye'nin Tarihi-Erik Jan Zürcher 1800lerden günümüze kadar Türkiye siyasi tarihinden bahsediliyor. Yabancı bir ağızdan, tarafsız okunan ve bir çok tarihçinin de tavsiye ettiği bir kitap.
 • Paylaş
Şu kitapla başlamanızı öneririm :

Uğur Mumcu / Devlet , Silah , Adalet

Bir toplumu ayakta tutan temel dayanaklardan biri, adalet duygusudur. Bu duygu bir kez yara aldı mı, demokrasinin temelleri de sarsılmış demektir. Adalet, bağımsız mahkemeler aracılığıyla dağıtılırsa adalet duygusu güçlenir. Devletin görevi adam öldürmek değildir. Devlet, sanıklar kim olursa olsun, suçları hangi türden olursa olsun, haklarında suç belirtileri bulunan kimseleri, sağ olarak mahkemeler önüne çıkarmakla yükümlüdür. Bundan da acısı, mahkemelerin yerini silahla, bombayla doldurmak isteyen anlayıştır. Yargıçları yok sayan siyasal iktidar, bundan sonra silah yoluyla mı adalet dağıtacaktır yoksa (kitapyurdu.com dan alıntıdır)

Gene Uğur Mumcu kaleminden : Kazım Karabekir Anlatıyor ; ile devam edebilirsiniz.

"Her ihtilal, çatışmalar ve çalkantılar içinde oluşur. Bu çatışma ve çalkantılar, ihtilalcileri karşı karşıya da getirir. Mustafa Kemal ve Karabekir Paşa, Ulusal Kurtuluş Savaşı'mızı kesin utkuya ulaştıran iki eski dost, iki eski asker ve iki eski ihtilalcidir. (Ama) yolları, hilafetin kaldırılması ve cumhuriyetin ilanıyla birlikte ayrılmıştır. İhtilal, evlatlarını yer! Bu bir değişmez kuraldır. Anadolu İhtilali, Türkiye'de bir yeni dönem açmış, bir çağ değiştirmiştir. Böylesine bir olayda, ihtilalcilerin yollarının ayrılması doğaldır. Doğal olmayan, bu olaylar üzerindeki yasakların şu ya da bu nedenle bu gün bile sürmesi, sürdürülmesidir. " (idefix.com dan alıntıdır.)

Siyasal tarihimizin akışı içinde, bugünleri daha net görebilmek , yahu bugünlere nasıl geldik biz ! Sorusuna cevap bulmak içinse lütfen bu kitaba geçiş yapınız :

Rabita / Uğur Mumcu

Kitap, Uğur Mumcu'nun araştırmacı gazetecilik açısından büyük başarısının kanıtıdır. Yurtdışındaki din görevlilerine Suudi paralarının akıtıldığını belgelerle ortaya koyan kitap, 'İslami Devlet Kurulacak Elbet, Avrupa Milli Görüş Teşkilatları, Süleymancılar, Rabıta, Olaylar Nasıl Yansıdı? Haberler-Yorumlar, Belgeler' ana başlıkları altında konuyu bilimsel diyebileceğimiz bir özenle ele almaktadır. Laik cumhuriyeti kuşatan tehlikeler düşünüldüğünde, herkesin okuması gereken önemli bir kaynak, bir baştyapıt.

Aslında olsalardı , sürselerdi neler olurdu , hem siyasal hem ekonomik tarihimize alternatif neler getirirlerdi diyorsanız :

40'ların cadı kazanı ile bu vb soruları irdeleyebilirsiniz. Tabi ki Uğur Mumcu !!

Uğur Mumcu, yakın tarihimizle araştırmacı gazeteci kimliğiyle ilgilenmiş, tarihçinin kaynaklarını okuruna sunmaya çalışmıştır. 40'lı yıllarda yaşanan olaylar, bugünü de etkiliyor, söz gelişi köy enstitüleri, DTCF olayları, ırkçılık-Turancılık davası, bugün de yakından bilinmesi gereken olaylar. Cadı kazanları hala kaynıyor, bu nedenle bu yapıt, kazanda yananlarla, kazanın altına odun atanları bilmemiz açısından önemli bir kaynak. (kitapyurdu.com)

Bu ülke sadece Uğur Mumcu'ya sahip çıkabilseydi , O'nu dinlese ve olup bitenin farkına onun kadar varabilseydi. .

her şey bambaşka. . . .

neyse. . .

 • Paylaş
Kazım karabekir'in hatıraları
 • Paylaş
21. Yüzyılda Türkiye - Emre Kongar, Türk Siyasi Tarihi - Kemal H. Karpat
 • Paylaş
Mutlaka okumalısın derim... Eklediğim linkte de içeriğini bulabillirsin. Gerçekten hayran kaldığım bir kitap.

idefix.com/kitap/turkiyenin-siyasi-intih...
Türkiye Tarihi
 • Paylaş
Doğan Avcıoğlu , Türkiye'nin Tarihi ve yine aynı yazarın Türkiye'nin Düzeni isimli kitapları mutlaka okuyun .
 • Paylaş
3

Ayhan Şimşek, Yazarın 5 ciltlik Türklerin Tarihi çalışmasını son 1 yıldır keyifle okuyorum.
Tarafsızlık bir kitapta her bir yönüyle yerli yazarlarımızda görmeye pek alışık olmadığımız bir üslup olsa da Doğan Avcıoğlu bu durumu çok güzel aşmış çalışmalarında.

Çiğdem Çelik, Büyük bir usta .Siyasi nedenlerden dolayı kıymeti bilinmeyen ,futursuzca harcanan bir bilim adamı .

yalçık küçük,cemil meriç,cemal kutay ve turgut özakmanı okursan eğer ömür boyu yeter :)
 • Paylaş
Bülent Tanör'ün "Türk Anayasal Tarihi" tam bir siyasi tarihi kitabı. ismine kanma.. Mutlaka okunması gerekir.
 • Paylaş
Türkiyenin Politik Tarihi Adem Çaylak savaş Yayınları
 • Paylaş
şifre çözüldü masaonlardan Türkiye'ye kanlı hediye-ali özoğlu bence kesinlikle okumalısın
 • Paylaş
zeytindagi..
 • Paylaş
İdris Küçükömer'in Düzenin Yabancılaşması kitabını şiddetle tavsiye ederim. Türk siyasi hayatına doğru bir yerden bakmanızı sağlayacak ve klasik sağ-sol parti ayrımının Türkiye için anlamsızlığını anlamanıza yardımcı olacak bir kitaptır.
 • Paylaş
Mehmet Ali Birand, Can Dündar ve Bülent Çaplı'nın hazırladığı Demirkırat: Bir Demokrasinin Doğuşu, 1960 zemini ve darbesi için güzel bir kaynak.
 • Paylaş

Cumhuriyet Tarihi Yalanları - Sinan Meydan Belgeleri ve kanıtları sabit çok şey anlatan bir kitap.

 • Paylaş
Bizim evde atatürkü anlatan arif basar diye bir yazara ait anılar yelpazesinde diye bir kitap var Türkiye kuruluşunuda anlatıyor
 • Paylaş
Murat Menteş - Ruh-i Mücerret
 • Paylaş
1

Osman Smn, o kitapta insanın aklında yakın tarih yerine, fujer fuji ve subaru marka araba kalması daha muhtemel. :)

Turgut Özakman'ın iki ciltlik 'Cumhuriyet' kitabı.
 • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Burada, arkadaşların belirttiği tüm kitapları okuyun. Eğrisi doğrusu neyse siz karar verin. Yalnız bazı kitapları mutlaka okuyun çünkü bunlar objektif kitaplardır. Örneğin Şevket Süreyya Aydemir'in eserleri, Tek Adam, İkinci Adam, Enver Paşa ve diğerleri. Daha sonra Turgut Özakman'ın Cumhuriyet, Şu Çılgın Türkler, Çılgın Türkler ve Diriliş eserlerini tavsiye ederim zira bunlar da kaynak gösterilerek yazılmış eserlerdir. Canınız sıkılırsa ama yine de bu konuda kitaplar okumak istiyorsanız tür değiştirebilirsiniz. Örneğin Attilâ İlhan'ın 'Reis Paşa' ve 'Gazi Paşa' adlı eserleri, tarihi, bir roman havası içerisinde anlatır. Attilâ İlhan'ın 'Kurtlar Sofrası' ile başlayıp 'Aynanın İçindekiler' dizisini oluşturan beş romanı da okuyabilirsiniz. Bunlar Osmanlı'nın son dönemlerinden 1960'lara kadar uzanan olayları içerirler, biraz ağır gelebilirler. O yüzden bunları tanımak için AÜ DTCF'den Gönülden Esemenli Söker hocanın yazmış olduğu 'Attilâ İlhan'da Kültür Sorunsalı' isimli esere başvurulabilir.

Toktamış Ateş - Türk Devrim Tarihi
 • Paylaş
Profesör Haydar çakmak , Türk dış politikasında 41 kriz. Türk siyasetinin ve dış politikasının nasıl şekillendiğini çok güzel anlatmış. Ayrıca farklı üniversitelerden yirmiden fazla öğretim üyesinin emeği geçmiş. Faydalı olacağını düşünüyorum.
 • Paylaş
Dr. Rıfat Uçarol'un Siyasi Tarih kitabı işine yarayabilir.
 • Paylaş
Sade ve akıcı bir kaynak arayanlar için;

Türkiye Tarihi
 • Paylaş
Nutuk mu? Tarihle hic bir alakasi yok o kitabin hepsi yalandan ibaret. Tarih ögrenmek istiyorsan yasaklanmis kiaplari okumani tavsiye ederim. Dogru söyliyeni 9 köyden kovduklari gibi, dogruyu yazan kitabtda raflardan kaldirilir.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6134 Görüntülenme38 Takipçi30 Yanıt