Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Atatürk'ü abartısız sevmeyen - saygı duymayan kişiler neden bu şekilde bir ruh hali içindedirler?

not: gerçekten öğrenmek istiyorum Düzenle
Malesef bunun nedenlerinden biri de bizim eğitim sistemimizden kaynaklanıyor, herşeyin ezberletilmeye çalışıldığı, koşulsuz sorgusuz kabul etmek için yıkanan beyinlerimiz anlamaktan, durum değerlendirmesi yapmaktan aciz. Atatürk tapınılan bir kişi gibi gösterilerek peygamber yerine geçirildiği, sadece tek bir ırk lideri olduğu masallarına sorgusuz bir şekilde inandırıyorlar.
  • Paylaş
Aşırı islamcı kesimin neden sevmediği belli, fakat entellektüel kesimden sevmeyenler için birkaç gözlemim var.

Öncelikle insanın kendi yapmadığı her şey dışarıdan çok kolay gözükür. Ülkenin bulunduğu durumdan çıkarılıp sınırlarının çizilmesi ve bu amaç uğruna yokluk halinde savaşlar yapılıp kazanılması anlatıldığı zaman kimilerine kolaymış gibi gözükmektedir. Eğer bu "direniş" yapılmasaydı şimdi Ankara ve çevresine sıkışmış olan bir devlet olarak yaşıyor olurduk.
Ben özellikle ileri görüşlülüğünden çok etkileniyorum. Eğer söylediği sözleri incelerseniz, kendisinin bugün orta doğuda yaşanan karışıklıkları bile öngördüğünü anlayacaksınız. Zaten gençliğe hitabe tamamen günümüzü anlatmakta değil midir? Ünlü düşünürlere hayran olan bir kısmın neden Atatürk antipatisi taşıdığını da merak ediyorum doğrusu.
Genel olarak, Atatürk'ün çok abartılmaması gerektiğini de düşünüyorum. Görüşlerini ve düşüncelerini tamamen benimsemek değil, okuyup anlayarak kendimize göre akıl yürüttüğümüz zaman günümüz şartlarında çok daha çağdaş ve modern fikirler üretebileceğimizi düşünüyorum. Hatta bunu kendisi de söylemiştir.

Gençler! Cesaretimizi kuvvetlendiren ve devam ettiren sizsiniz. Siz almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile, insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli örneği olacaksınız. Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk; onu yükseltecek ve devam ettirecek sizsiniz.
(30. 08. 1924, Dumlupınar'da Konuşma.)

Gençler! benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler ! Bir gün memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnum ve mesudum.
(1937)
  • Paylaş
Bunun sebebi her şeyden ziyade Atamıza karşı olan kıskançlık duyguları ve kendi içlerinden öyle büyük bir lider istemeleri. Elbette bu olamayacak bir şey ama maalesef kıskançlık hep devam edecek görünüyor.
  • Paylaş
Din kisvesi altında beyinlerine yerleştirilen o iri baloncuklardır aziz kardeşim sevgiyle cahil öğretileri vol ler ;=)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

965 Görüntülenme7 Takipçi4 Yanıt