Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de olması gerekenden fazla üniversite yok mu? Her ilin neredeyse üniversitesi var artık. Üniversiteli olmak artık çok basit sıradan bir şey haline gelmedi mi?

İstanbul Üniversitesi kuruluş tarihi olan 1453 ile en eski üniversitemiz olma özelliğini taşıyor. 1984 senesinde Türkiye’deki ilk vakıf üniversitesi kuruldu Cumhuriyet döneminde ilk üniversite, Cumhuriyetin kuruluşundan on yıl sonra, 1933’de kurulmuştur.
Şuanda ise 108'ü devlet üniversitesi, 73'ü vakıf üniversitesidir. 985 meslek yüksekokulu vardır.

Hindistan
8.407
A. B. D
5.758
Filipinler
2.060
Arjantin
1.705
Listede çok altlardayız gördüğünüz gibi (MYO) dahil değil
e haliyle bilm ve teknikde neden bu kadar geri olduğumuzu gösteriyor ayrıca matbaanın anadoluya icadından 250 300 yıl sonra gelmesi de etkisi çok fazla

 • Paylaş
Hala okur yazar olmayanlar var bu ülkede. Ayrıca üniversite mezunu oranımız hala Avrupa'nın çok altında.
 • Paylaş
Bundan 30-40 sene önce lise mezunu insanlar ile sürdürülen işler artık ünv. Mezunları ile yapılıyor. İş kalitesi aynıya yakın. İlkokul seviyesine yakın lise öğrencileri var maalesef, eğitim sisteminin eseri.

Üniversiteler yüksekokullar açılırken devletin ihtiyacı gözetilmeli. Meslek odaları ve üniversiteler birlikte çalışıp kaç öğretmene, kaç mühendise, kaç kimyagere, kaç ara elemana vs. ihtiyaç var belirlenip ona göre öğrenci alınmalı. Ünv. Eğitimi bilimsel çalışmalara olanak sağlamalı, devlet akademik çalışmaları desteklemeli. Böylece kalifiye insanlar yetişir, herkes birkaç mesleğe yığılmaz, iş bulma oranı artar, ülke kalkınması hızlanır.

Ama kim uğraşacak bunlarla?
Hizmet götürmek adına mezralara bile ünv. açalım gitsin.
 • Paylaş
Üniversite eğitimine gelene kadar olan süreç, olması gereken standartta olabilse öncelikle keşke. O zaman üniversiteye giden herkesin eğitim kalitesinin yükseleceğini bilirdik. Üniversitelerin bu kadar çok olması, daha doğrusu bu kadar üniversite ihtiyacının olması, ülke için olumlu bir tablo olurdu. Eğitim ; gerçekten işinin ehli olmak isteyen insanlar için bir araç olurdu. Şuan ki durumda ise bir çok insan üniversiteye, kolay iş bulabilmek adına diploma sahibi olmak için gidiyor bence. Haliyle her meslekten vasıflı vasıfsız, mesleğini seven sevmeyen ve diploma aldıktan sonra iş sahibi olabilmek için bir çok zorlu elemeye daha tabi tutulan, haliyle süreç içerisinde psikolojisi yara almış insanlarla doluyor her yer. Bu eğitim politikası yoksunluğunda bu kadar üniversite gereksiz. Önce ülke olarak okul öncesi eğitimden itibaren işleyen bir eğitim politikasına sahip olmalısın ki insanlar, ilgilerine, yeteneklerine uygun eğitimlere yönelsinler. İsteği, ilgisi olmayan insanlar da iş bulabilmek adına üniversite okumak zorunda kalmasın. Bir çok alanda olduğu gibi buralarda da yığılma olmasın... .
 • Paylaş
Türkiye de üniversiteler için eğitim veren kurumlar olarak adlandırmak kesinlikle yanlıştır. Ülkemizde üniversiteler bacasız sanayi işlevi görmekte ve bulunduğu ilin ekonomisine canlılık getirmesi için kurulurlar. Müşterisi de hazırdır. Öğrenciler! Öğrenciler yaptığı harcamalarla il ekonomisi için canlılık getirirken aynı zamanda çıktı artışına katkısı 0 olduğu için gizli işsiz durumundadır. Üniversite bittikten sonra da iş bulamazsa gizli işsizlik friksiyonel işsizliğe dönüşür. Velhasıl üniversite okuyanların çoğu ziyan olur ziyadesiyle. . . . . . . .
 • Paylaş
Üniversiteleri bilim üretme mecrası olmaktan çıkarıp, sermayenin kucağına bıraktığımız için özel-devlet kapışması üniversiteleri de bitirdi. Şu an yüksek okul olmayan bir şehir yok neredeyse.
 • Paylaş
1

Hatice Abdülkerimoğlu, Akademik faaliyetler sürdürdükleri sürece ne ala. Ama niteliklerini arttırıp ona göre alım yaparak bu nitelikleri korumalilar. Yoksa gerçekten binadan öteye gitmiyor. Gerçek emektarlara büyük haksızlık.

Bir öğretmenimin sohbet esnasında değindiği konuyu sizinle paylaşmak isterim. Çok uzun zaman önce, okumayı yazmayı bilen iş bulurdu, daha sonra ilkokulu bitiren iş buldu, daha sonra liseyi bitiren iş bulabilir konuma geldi. Şimdi üniversite mezunları bile iş bulamıyor kısa bir zaman sonra doktorasını vermiş elemanlar bile işsiz kalacak. Herkesin doktor, mühendis olmak istediği bir zamanda sokakları kim temizleyecek. Adamlar o kadar uzun yıllar okumuş ki, çalışmaya hiç fırsatı olmamış.. Şimdi ben neden 26 yaşında tecrübesiz bir elemanı niye işe alayım ki, bana para kazandıracak olan isminin önündeki etiketi değilse diyordu. İnsanların eğitim ve öğretimin sadece okullarda olmadığını öğrenmesi gerekiyor diyordu ve ben bu değerli dersi öğretmenimle karşılıklı çay içerken aldım. Aşırı olan bu üniversiteler sayesinde artık her yer diplomalı ama vasıfsız elemanlarla doldu. Hatta yeterince paran varsa, özel üniversitelerin herhangi birinden istediğin bölüme ait diplomaya sahip olabiliyorsun. Bence insanların yeterlilikleri üniversiteler ile belirlenmemeli, zira daha yeni 500 den fazla öğrencinin, illegal olarak üniversitelere kayıt edildiği öğrenildikten sonra. . .
 • Paylaş
Üniversitede okuyanların %99 u diplomali işsizdir.
%1 i devlete millete hayırlı insan olur
Ezberi kuvetli insandan papağandan başka birşey olmaz
en önemlisi araştırmak geliştirmek bunu zaten üniversite dışındada yaparsın
Üniversiteler her yıl binlerce mimar yetiştirir bu ülkede kaç tane mimarlık eseri yapıtlar gördün
BOŞŞŞŞŞŞ
 • Paylaş
Yani o kadar üniversite mezunu insan var ama yaptığı iş ile okuduğu bölüm arasında çoğu zaman bir bağ olmuyor. Diplomam olsun da farklı bir iş yapsam da olur gibisinden artık herkez. Ama yeter ki şu diplomayı bir alayım modu var. Tamam insanda da kabahat var kendini yeterince tanımadan etmeden daha fazla azmetmeden kolayına kaçıyor ama üniversiteler azaltılsa daha ciddi bir kurum haline gelse , daha iyi eğitim , daha kaliteli bir okul . Her yer de üniversite açılınca bazı şeyler sanki anlamını yitiriyor sıradanlaşmış gibi geliyor çok özel olsa bile.
 • Paylaş
Üniversite varda kaliteli eğitim alan yok herkesin istemediği bölümlerde okuduğu kimsenin bir türlü not sistemini anlayamadığı sevmediği bir bölümü okuduğu için üniversite bittiğinde iş yerinde sıkıntılı bir yaşamı olacak . Bunlar haricinde tabi üniversite var her ilde üniversite var dünyaya bakarsak az ama ilk olarak üniversite yapmak yerine insanların sistemi anladığı iş sahibi olabileceği sevdiği işi yapan insanların olması lazım artık insanlar lisans programını diplomam olsun diye okumasın veya erkekler 6 ay kısa dönem yapacam diye bir bölüm okumasın. . .
 • Paylaş
Size katılıyorum ama bu şekilde aradaki rekabet arttı bence ve kaliteli okulları bu şekilde görebiliriz sonuç olarak hedef iyi bir üniversiteden mezun olup istediğimiz mesleği yapmak değilmidir.
 • Paylaş
Ona bakarsan her yerde öğretmen var öğretmen olmak da çok sıradan hale geldi. Önemli olan ihtiyaca çare olabilmek.
 • Paylaş
Hayır gelmedi sıradan hale daha fazla olmalı üniversite. Ayrıca üniversiteli olmak kolay demişsin üniversiteli lazım değil insanlığa, okuyan bilgili üniversiteli lazım
 • Paylaş
soruya bakınca daha önce okuduğum ve beğendiğim bir yazı geldi aklıma
Her Genç Üniversitede Okumalı mı?
Mehmed Şevket Eygi


BİR ülke bütün çocuklarını lise ve üniversitede okutmak için çırpınırsa, bu çırpınma bir kurtuluş ve yükseliş çırpınması değil, batma boğulma çırpınmasıdır.

Ana kural şudur: Lise ve üniversite okumaya yetecek miktarda zekası, istidadı, kabiliyeti, ehliyeti, yapısı olan gençler dikkatle ve adaletle seçilir, vasıflı liselerde ve üniversitelerde okutulup yetiştirilir… Diğerleri, pratik meslek eğitimine yönlendirilir.
Gerek lise ve üniversite, gerekse meslek eğitiminin mutlaka vasıflı, güçlü olması gerekir.
Liselerinde, meslek okullarında ahlak ve karakter terbiyesi veremeyen bir eğitim sistemi bir işe yaramaz, zarar verir, ülkeyi batırır.
Millî kimlik ve kültüre ters düşen ideolojik bir eğitim sisteminden ülkeye, halka, devlete hayır gelmez.
Norveç, Yeni Zelanda, Japonya, Kore, Singapur, Almanya, İngiltere, Kanada gibi ileri ve medenî ülkeleri, bulundukları yüksek seviyeye çıkartan öncelikle eğitimleri, okulları, üniversiteleridir.
Türkiye, şu veya bu şekilde bir İslam ülkesidir. Bu ülkede güçlü İslam mektepleri ve üniversiteleri bulunmazsa beklenen dengeli kalkınma ve yükselme olmaz.
Güçlü mekteplerde ilk öğretilecek şey edebî, yazılı, zengin millî lisandır. Lisansız medeniyet olmaz, köy olmaz kasaba olmaz.
Türkiye’de, İngiltere’deki Eton Koleji ayarında güçlü İslam mektepleri ve Harvard ayarında üniversiteler kurulmadıkça beklenen manevî kalkınma gerçekleşmez.
Eğitimin, bilhassa lise tahsilinin son derece ağır ve güçlü olması gerekir.
Liselere mutlaka, eskiden olduğu gibi bitirme ve bakalorya imtihanları konulması gerekir.
Liselerde çok yüksek seviyede edebiyat, tarih, felsefe (psikoloji, mantık, ahlak, metafizik, estetik), sanat tarihi, beşerî ve iktisadî coğrafya kültürü verilmelidir.
1928’den önceki kitapları okuyamayan nesillerle Türkiye bir kültür felaketi uçurumuna yuvarlanmaktadır.
Ülkemizin bugünkü ahlak, temizlik, şeffaflık, doğruluk dürüstlük durumu hiç parlak değildir. Bunun notu, 10 üzerinden en az 7 olmalıdır.
Türkiye İslama millî kimliğe ve millî kültüre zıt bir eğitim sistemi ile bırakın yükselmek, ayakta bile duramaz.
Eğitim kantite ile değil kalite ile değerlendirilir.
Ülkeye elbette mühendisler ve teknokratlar lazımdır ama onların üzerinde mutlaka yüksek sosyal kültüre sahip ahlaklı ve faziletli idareciler, seçkinler, havass bulunması gerekir.
Bu seçkinleri, bu idarecileri, bu havassı yetiştiremezse Türkiyenin geleceği karanlıktır.
 • Paylaş
Türkiye'de üniversite okumak lise okumak gibi olmuştur yani bir lise mezunu ortaokul mezununa nasıl bir gözle bakar yada tam tersi, üniversite mezunu olmak ile lise mezunu olmak arasındaki farkta bunun gibi olmuştur. yani piyasada ortaokul mezunu ile lise mezunu arasındaki fark kadar lise mezunu ile üniversite mezunu arasında fark var, sonuç olarak sadece okumak için okunuyor pek getirisi yok, götürüsü çok
 • Paylaş
1

Dilara, Sayın hocam bu engin bilgilerinizin bir de kaynağı var mı yoksa sindirim organınızdan mı çıkıyor bu fikirler?

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

530 Görüntülenme18 Takipçi15 Yanıt

Konu Başlıkları