Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye de vergi oranları neden yüksek?

Bunun bir çok sebebi var. Birincisi devlet şirketlerden doğrudan vergi toplayamıyor ve bunları dolaylı yollardan benzin, elektrik vs. zam olarak almaya çalışıyor. İkincisi yüksek olan cari açığı devlet vergileri artırarak azaltmaya çalışıyor. Üçüncüsü Avrupa'da var olan ekonomik krizde ayakta kalmak isteyen devlet bunu vergilerle yapmayı planlıyor ve başarıyor da.
  • Paylaş
Vergi oranlarının yüksek olmasının üç temel sebebi vardır.

  • Doğu bölgelerdeki halk elektriği, suyu vs. kaçak kullanır. Devlette buna göz yumar bunun sebebide zaten yoksul olan halktan bu hizmetlerin bedelini alırsa daha büyük sorunlarla karşılaşacaktır.
  • Kıbrıs gibi finanse etmemiz gereken bir ülke var.
  • Terör sorunundan dolayı askeriye için yapılan inanılmaz harcama kalemleri vardır.
Bu üç temel sebepten dolayı vergi oranları sürekli yükselir, çünkü cari açık gün geçtikçe artıyor. Vergi yükünüde büyük şehirler çeker. Ayrıca şirketleri vergi kaçırmaya Devlet kendi teşvik eder. Çünkü başka bir yol bırakmaz. İşveren mal satar faturada KDV öder. Mal alır yine öder. Yıl sonu %20 gelir vergisi öder. Bide malını sattığı zaman müşteriden çek alır 12 ay sonraya, oda karşılıksız çıkar. Yani adam cebindeki parayı hem batırır hemde üstüne vergi ödenmesi istenirse; işveren offshore şirketlerle gayet usulüne uygun olarak vergisini kaçırır.
  • Paylaş
Hepsini birbirine bağlayalım bari
inploid.com/dialog/156040/
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2656 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları