Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye gibi bir ülkenin başbakanının, bakanının, valisinin yada belediye başkanının göz göre göre yalan açıklamalar yapmasını nasıl karşılıyorsunuz?

Bütün politikacıların yanlış ve yanlı önermeleri, söylemleri olabilir. ama bu hakları değildir bu onların ahlak seviyelerinin düşüklüğünden kaynaklanır.

Bazılarının Göz göre göre yalancı konumuna düştükleri aşikar olmakla beraber asıl vahim olan bunun toplum hafızasında bırakacağı etkidir.

Bana göre vali, devlet, başbakan ideolojik hükumettir. Başbakanın oy avcılığı yaparak köşe bucak yalan söylemesi ayıp olduğu kadar normaldir. İsteyen inanır istemeyen inanmaz ama bir valinin yalan söylemesi asla affedilir değildir. Unutulmamalıdır ki valiler politikacı değildir. Valiler, Halk tarafından vaatleri doğrultusunda seçilmezler.

Valiler Atamalı devlet memurlarıdır, bunların söyledikleri yalan devletin saygınlığını azaltırken bir başbakanın söylediği yalan kendi partisinin ve şahısın saygınlığını azaltır. Bu sebeple saygın parti ülkemizde YOKTUR. Ama saygın valiler hala aranırsa bulunabilir.
  • Paylaş
Politika, eski Yunan'dan gelir ve kelime anlamı olarak çok yüzlülük anlamına gelir. O zamanlar, yalan söyleme sanatı olarak da lanse edilmekteydi. Türkiye'de de siyaset, maalesef yalan politikiları kendisine siper ederek idame ettirilmektedir. Ülkeyi yönetmeye yektili kişilerin, halkın 'güvenerek' iktidar erkini verdiği kişilerin, yalan açıklamalar ile halkını kandırmasını kabul edilemez bulmaktayım. Artık çağ değişti ve insanlar dürüstlükle bir yerlere gelmek istiyor. Politika da uluslararası alanda kalmaya mahkum gibi gözüküyor. Zira halkına yalan söyleyen iktidar, meşruiyetini kaybedecektir, halkı her yaptığı işi sorgulamaya başlayacak ve toplumda çatırdamalar yaşanacaktır. Her devirde olduğu gibi her sözün bir inananı vardır. İllaki bu gerçek dışı, kanıt dahi sunulamayan iddialara da inanan çıkacak ve toplumda bir ikircilik yaşanacaktır. Devletin bekası adına, takınılan bu tavır tamamen bir politika hatasıdır.
  • Paylaş
Bu soruda ilginç olan "Türkiye gibi" ifadesidir. Soruyu yazan her Türkiye vatandaşının ilgilisini bu soruya yöneltmeye çalışmıştır. Kendi fikrine ortak aramaktan başka bir şey değildir.

Bunun dışında soruda yanıtlanacak bir durum yoktur. Batuhan Bulut'un açıklamasındaki gibi, siyasilerin yalan söylemesi kadar normal bir şey olmaz...
Amerika gibi ülkede veya Trinidad Tobago gibi ülkede siyasetçiler yalan söylemez mi? Türkiye gibi ülke olunca bir şey değişmez. Siyaset her yerde siyasettir, siyasi de her yerde siyasidir...
  • Paylaş
Bir besmelemiz yeter dedi yahu ne konuşuyosunuz hala :)
  • Paylaş
İktidarın demokraasi getiriyoruz demesinden çok hilafete özenmesinden ziyade ortaya çıkan durumlar olarak karşılıyorum.
  • Paylaş
1

Redeye, Hilafet kısmına değinildiğini vadide (*) görmüşlüğüm bulunmakla birlikte; demokrasi illüzyonu iddiaları açısından parti tüzüğünü yazmış olduğunu belirten Abdüllatif Şener'in (yanlış hatırlamıyorsam) oradaydım belgeselinde söylediklerine kulak vermek gerek derim.

(*) gerçi orada iktidarın sesi abimiz böyle bir teklifi reddediyordu sanırsam.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

871 Görüntülenme8 Takipçi5 Yanıt