Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye hangi teknolojilerin üretiminine yönelmelidir?

Kendi cep telefonumuzu kendimiz üretsek fena olmaz.
  • Paylaş
Endemik bitki çeşitliliğimiz biyoteknoloji alanında güzel bir gözlem alanı oluşturuyordur. Bir zamanlar metalurji mühendisliğinin ne ile uğraştığını anlamlandıramazdım. Ama artık görüyorum ki madenlerimiz açısından bu alanda da deney ortamına müsait bir yapı var denilebilir... 

Bağlantılı bir yazı için bkz: bilgicagi.com%2fyazilar%2f1837-bilim_kul...
  • Paylaş
Güneş Enerjisi Panel Sistemleri

Temel ihtiyaç üretimi varlığını uzun süre korur. Mesela cep telefonu üretsen yenisi çıkar ürettikten 6 ay kadar sonra niteliğini yitirir,birkaç yıl sonra ise yokolur gider ama bir güneş enerjisi paneli üretsen uzuuuun süre kullanılacağından sebep uzun süre talep olur, uzun süre bu teknolojiden faydalanırsın. Hem temiz hem de ekonomik (İlk başta öyle değil , ilk başta yatırım olması gerek).

Dünyada elektrik olmadığı sürece ne üretirsen üret çalıştırmaya zemin bulamayız. Bir yerden bir priz bulmamız şart,onunda ötesinde elektriği üreten istasyon şart. Bunun yanında elektrik kullanımı nüfusla orantılı olarak hızlı artış gösteriyor.Hemen hemen her cihaz elektrikli oldu. Dikkat edilirse mobil cihazlar yaygınlaştı ama mobil elektrik aracıları henüz yaygınlaşmadı. Ne hikmetse; sadece hesap makinesi üretenler bu durumu dikkate aldılar.

Sadece ısıtma konusunda bile; katı ve sıvı yakıtlar ile ordan oraya taşı ile nüfusun ihtiyacına yetişebileceğimizi sanmıyorum. Nükleer enerji ise paralelinde risk arzediyor (çünkü bu dünyada hiçbirşey mükemmel değildir önlem alınmaz ise nükleer santralin akıbetiyle tanışmış oluruz). Sadece su ısıtma için bile birçok insan güneş enerjisini tercih etmiş durumda zaten. Yani bu sistemlere gözle görülür bir talep var.

Hemen hemen birçok yerde güneş panelleri için uygun zemin var yani çatıların üstleri bomboş duruyor, araçların üstleri bomboş. Kullandığımız aygıtların arka yüzeyleri vb. bomboş. Temiz ve ekonomik enerji sistemlerine hazır zemin hazırken yönelmemizin doğru olacağını düşünüyorum.

Kullanıldığı alanlar çok geniş;

Evlerde;
Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Mobil aygıtlarda;
Teknoloji Geliştirme BölgesiTeknoloji Geliştirme Bölgesi

Otomobillerde;
Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Uçan araçlarda;
Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Yüzen araçlarda;
Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Bilgisayarda;

Teknoloji Geliştirme Bölgesi
Endüstride;
Teknoloji Geliştirme Bölgesi

Tarımda;
Teknoloji Geliştirme Bölgesi

vb. üretimine ihtiyaç duyulan bir teknoloji.
  • Paylaş