Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye her şeyi özgürce konuşabileceğimiz bir ülke olabilecek midir?

Türkiye her şeyi özgürce konuşabileceğimiz bir ülke olabilecek midir? "a" mıdır? "b" mıdır? "c" mıdır?Düzenle
Türkiye'de milliyetçi-şovenist anlayış aşılmadan ve birbirini ötekileştirmeyen diğer farklılıkları bir zenginlik olarak gören anlayış oturmadıgı sürece sadece bir ütopya kalır dediğiniz
  • Paylaş
İktidar değişmedikçe olmayacaktır. İnsanları bastırmaya başlıyorlar günden güne verilen şiddet artıyor.

Sadece bir umut.
  • Paylaş
''D'' dir:) Şaka bir tarafa. Bu yaşıma kadar gördüğüm bir şey varsa oda; iktidara gelen hangi düşünceden olursa olsun kendi düşüncesinin dışında ki düşünceyi sindirmeye çalıştığıdır. Maalesef bireysel olarak da kişiler, düşüncelerini söylerken ya da savunurken kendi düşüncesinin dışındakileri yok sayıyor ya da aşağılıyor. Yaşam hakkını tehdit etmeyen her düşünce tartışılabilir olmalıdır. Türkiye' de bu maalesef imkansız. Üniversitelerdeki karşıt görüşlü öğrencilerin hali, tartışma programlarındaki sözüm ona okumuş insanların ve siyasetçilerin üslup ve davranışları, hatta ve hatta sadece bir oyun olan futbol maçlarında ki insanların tutum ve davranışları buna örnektir. Kişiler böyle olunca seçilen kişilerin yaklaşımının da farklı olması beklenemez. İdeolojik devlet anlayışından kurtulduğumuz zaman belki olur. Çünkü devlet her düşünceden insana aynı mesafede olmalıdır.
  • Paylaş
Bunun tepeden inmesini beklememek gerekir. Yapılacak en büyük yanlış bunu bize birilerinin sağlamasını beklemek olacaktır. Eğer özgürce konuşabilmek için çaba sarf etmemiz gerekiyorsa bunun geleceğe olan sorumluluğumuz gereği şimdi yapılması gerekir. Yani cevap büyük oranda bize bağlı.
  • Paylaş
Türkiye Osmanlı diktasından beri hiçbir zaman özgür bir ülke olmadı. AKP diktasından sonra olur diye ümit ediyoruz ama gelen bu ülkede gideni her zaman aratmıştır. Muhtemelen her şey daha da kötü olacaktır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR