Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye, kendi uydusunu uzaya yerleştirebilen ülkelerden olacak mı?

Olacak tabii ama önce:
  • Teknoloji bakanımız şu anda artık sahiplerine ait olduğu ve montaj olmadıkları kanıtlanmış tapelerin montaj olduğunu hissediyor. Teknolojik bir tetkike ihtiyaç duymuyor. Bu bakanla olmaz.
  • Diğer bir bakan Müslümanlar bir şey icat etmezler dedi. Bu bakanla da olmaz.
  • Her ne kadar ODTÜ'lü olmayanlar itiraz edecek olsalar da bazı dalları dünya ilk 50'sine tüm olarak da 60-80'inde olan üniversitemizi yıkma, karalama çabalarıyla da bu iş olmaz. Bu hükumetle olmaz.
  • İ. Melih'in ODTÜ'yü bölme amaçlı yaptığı yol her tarafından çöküyor, bilime, mühendisliğe hiçbir değer verilmiyor belli ki. Bu şey ve bunu destekleyen daha fazla yetkili zihniyetle olmaz.
  • Balyoz davasında mahkeme TÜBİTAK desteğiyle pdf dokümanlarını değiştirilemez belge saydı ve delil olarak kabul etti. Bilmeyenler için açıklayayım, her türlü pdf dokümanı gayet rahat değiştirilebilir. Böyle de olmaz.

Bu şartlar değiştiğinde neden olmasın. İnsanımız hiç de çok aptal falan değil her ne kadar IQ ortalaması ülkemizde 90 olsa da. Yeteri kadar bilim insanımız ve akademimiz var. Tabii ki Türk mühendisleri de uydu yapmaya muktedirler. Yalnız görüldüğü üzere bunun olabilmesi için başta hükumetin bilim, teknolojiyi destekleyen bir hükumet olması gerekiyor nitekim uydu yapmayı hiçbir üniversitemiz finanse edemez, devlet desteği olmadan yapılamaz.
  • Paylaş
Türkiye zaten kendi uydusunu hazırlıyor... Böyle giderse kendi fırlatma rampamızı da Konya havzasına kurarız... Böyle Giderse Ama!
  • Paylaş
Türk-Sat uyduları fasulye mi? Haberiniz yok galiba ama 6 adet uydumuz var.
  • Paylaş
1

Hakan Köse, Sanırım soruda kastedilen kendi uydusunu tümüyle kendi geliştirdiği bir sistem ile fırlatmak.. Yani mesela haber metninde Kazakistan'dan fırlatıldığı ve Türk-Japon ortaklığı ile geliştirildiği yazıyor.. Sorulmak istenen tümüyle kendi kaynaklarımızla geliştirdiğimiz bir uydu sanırım.. Yoksa Türkiye'nin uyduları var tabii.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

371 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları