Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de artık şu değişsin dediğiniz şey nedir?

'Selamün aleyküm' diye selamlaşan, 'Ne güzel artık devlet dairelerinde ibadet etmek serbest' diye konuşanlardan bazılarının, konu yolsuzluk ve rüşvet iddialarına gelince 'Yesin de iş yapsın', 'Ben olsam daha çok çalardım' demeleri yok mu, işte bu insanların değişmesi.
 • Paylaş
Değişmesi gereken çok şey var. Bu soruya herkesin verecek birden çok cevabı kesin vardır. Değişmesini istediğimiz şeyleri çok iyi biliyoruz ama değişim için gereken desteği , mücadeleyi maalesef vermiyoruz.
Everett M. Rogers, yeniliğin kabul aşamalarında yer alan insanları,
“yenilikçiler, erken uyum sağlayanlar, öncü çoğunluk, sonraki çoğunluk ve arkadan gelenler” olarak gruplandırmış ve istatistiksel olarak oranlamıştır. Maloney ise, %16 düzeyini, taşma noktası olarak tanımlamış ve bu noktadan sonra, sosyal kabullenmenin artık bir toplumsal gerçeklik noktasına dönüştüğünü ve geniş kitleler tarafından desteklenecek aşamanın oluştuğuna dikkati çekmiştir.
Siyaset (Türkiye)

Mevcut olanı yerle bir edecek her yıkıcı yenilik (disruptive innovation), sahibi kadar, ilk destekçileri sayesinde başarıya ulaşır. Yeniliğe öncü olmak, yeniliği ortaya koyan kadar yürekli ve yenilikçi olmayı gerektir. Liderler, kendilerine ilk desteği sunan taraftarları sayesinde başarıya yol alırlar. İlk destekçiler, taşma noktasına (tipping point) kadar olan tutunma mücadelesinin gerçek kahramanlarıdır.Lider, çakmak taşı ise; ilk destekçiler kıvılcımdır ve çıkan alevin onuruna, eşit düzeyde ortakdırlar.
 • Paylaş
Gündüz kuşağı televizyon programları ve içerikleri.
 • Paylaş
 1. Eğitim sistemi
 2. Adalet sistemi
 • Paylaş
1

Zeki Çevik, İlk maddede belirttiğiniz gibi eğitim sistemimiz çok kötü durumda. Batı da okuyan bir öğrenci ile Doğu da okuyan bir öğrencinin şartlar açısından arasında uçurum var.

 • Adalet sistemi
 • bürokrasinin imam hatip çıkışlı insanlardan oluşması
 • siyasetin din üzerinden yürütülmesi
 • hırsızların polisleri degil polislerin hırsızları kovalaması
 • insanların siyasi partilere körü körüne baglı olması daha bir çok şey
 • Paylaş
5

Adem Ünal , Adalet sistemi içerisinde değişmesi gerekenlerden bahsederken; 'Bürokraside İmam-Hatip çıkışlı insanların olması.' demişsiniz. Bu konuda şunu söyleyebilirim. Mükemmel olan Müslümanlıktır. Müslümanlar değil. İmam-Hatip vurgusu neden!! Bu ülkede gerçek bir adaletin sağlanması için din eğitimini en has ve dolu bir şekilde alan ve evrensel değerlerimiz olan hak, adalet, özgürlük ve nihayet eşitliğe hizmet edecek insanlara ihtiyacımız vardır. Dinimiz mü'minlerine bunları vad ediyor. Türkiye'de en çok istediğim şeylerden biri de ilahiyat mezununun da hukuk bilgisini alarak avukat, savcı, hakim olmasıdır. İşte o zaman adalet sistemi yerine oturabilecektir.

Aynı zamanda dinimiz ; 'Dini siyasete alet etmeyiniz.' diye buyurur. Derdinize kısmen ben de ortağım. 'Din siyasete alet ediliyor.' Dedem için, amcam için bu konuda üzülüyorum. Çünkü inanıyorlar siyasetin dinine!!

Saliha Özgür, çünkü şu an ülkemizi yönetenler siyaset adına herhangi birşey okumadılar siyasete dini alet ettiler bu yüzden cemaat bunca yıl onlar üzerinden yol aldı en büyük örnegi şu an milli egitim bakanlıgının temelini egitim üzerine çalışmış insanlar degil cemaatte yer alan kişiler luşturuyor .ülkedeki bütün okullarda modern egitim yerine islami egitim verilmesi isteniyor eger modern ve demokratik bir ülke olmak istiyor isek siyasetin dini sömürdügü bir sisstemden vazgeçmeliyiz şu da görülüyor ki islamiyetin en koyu yaşandıgı ülkelerde din sömürülüyor ve iç savaşlar oluyor bu göz önüne almalıyız bide bu açıdan bakmak lazım biz laik bir ülkeyiz hatırlatırım ama laiklik maddesini de yakında ortadan kaldırmaya çalışacaklardır bu tür tartışmalara gireceginize ufkunuzu açıp gelecegi görmeye çalışın bence :(

Adem Ünal , Ufkumuzu açıp geleceği görelim tabi ki. Tavsiyeniz için teşekkürler. ''İslami eğitim''demişsiniz. Nedir bu eğitim? Yoksa medreseleri, dergahları bizim haberimiz yokken tekrar mı kurdular, hizmete açtılar!!... ''İslam ahlakı'' demek istediniz herhalde. Ama şunu bilmenizi isterim din(İslam) hiçbir zaman bilimin karşısına geçmemiştir. Bilakis din oku der, bilim yap der.... Sadece inananları tarafından yanlış yorumlanmış ve içi boşaltılmıştır. Biz okumamıza bakalım. Vesselam.

Saliha Özgür, hatırlatırım yeni teog sistemine göre anadolu lisesi kazanamayan ögrenciler zorla ya imam hatip liselerine yada mesleki liseye gitmek zorundalar bide bunu göz önüne alın hiç kusura da islam ahlakı diyorsun ya türbanlı olupta her türlü ahlaksızlıgı yapan insanlar var bana gelipte onlara destek olmamı beklemeyin türbana giripte her türlü ahlaksızlıgı yapanlara islam ahlakını almış insan diyemem

Adem Ünal , Yorumlarıma tekrar bakarsanız cevabımı orada bulacaksınız. Ben müslümanlardan değil müslümanlıkdan bahsettim. Çıkış noktanız da pek mantıklı değil. Faydalı bir tartışma yapamadık. Teşekkürler yorumlarınız için.

Kesinlikle Eğitim Sistemi değiştirilmeli.
Ülkemizde meslek seçimi genel olarak 'ne denk gelirse bahtıma' veya 'puanıma en yakın olan bölüm' prensibiyle ilerlemekte... Mesela çok iyi mühendis olabilecek bir insan neden tıp okuyor? Veya tam tersi... Tam olarak kişisel yetenekleri bölümüne uygun olmayan arkadaşa soruyorsun 'Neden?' diye. O da; 'aslında ben... ' diye başlıyor genelde. Üzülüyorsun.
 • Paylaş
O'cu bu'cu şu'cu olmak
 • Paylaş
Kapasitesi o bölümden kat kat aşağıda olan öğrencilerin özel üniversiteye parayı basıp o bölüme girebilmesi ve sonra oradan çıktığında mesleği yerlere düşürüp iflahımızı kurutması 1. İnsanların dini savunanlarla dini kullananlar arasındaki ayrımı 2014 yılında yapamaması 2. Yanlı medya programlarının izleyip internetten bi haber olan amcalarımızın, teyzelerimizin, insancıklarımızın azıcık çenelerini boşa yormamaları 3. Ders kitaplarını bastırmak için boşa para harcanması çünkü ders kitaplarının sürekli soru sorması ve öğrenciye hiçbir şey anlatmaması bu yüzden de kaynak kitaplara ihtiyaç duyulması ve ders kitaplarının alındığı ilk gün çöpü boylaması bunun yanında kitapları bile biz veriyoruz diyen milli eğitim bakanlığının böbürlenmesinin izlenmesi durumunda geçirilen sinir krizi 4. Kadına şiddet, hatta bunun ilk sırada olması gerekiyordu ancak akıla geldikçe yazılan yazıda sırayı dikkate almamanızı istiyorum. Kadınlarımız gözleri mor gezmesin, erkekten fizikseli bırakalım psikolojik şiddet bile görmesin. Tepki gösterebilecek durumu olan ancak göstermeyen kadınlarımız da ses çıkarsın 5. Bi de kadın dediğin iffetli gülmeli, üç çocuk doğurun diyen şahıslar volumelerini alçaltsın 6. Daha niceleri var da ha deyince akla gelmiyor...
 • Paylaş
4

Şaman, Neredeyse beğene tıklayacaktım yalnız bir noktada fena takıldım; dini savunanlar kime karşı savunuyor? Dinlerine bir saldırı mı var? Cami falan mı yıkılıyor? Dini yasaklayan mı var?

Ecem Kargın, Haklısınız, fakat anladığınız anlamda söylemedim bunu, eleştirdiğiniz şekilde de. Aslında söylemek istediğim, dinci insanlarla dini kullananları ayırt edememek idi. Ki bi partinin ya da birinin dinci olduğu için oy veren insanlara da gayet açık bi şekilde kıl olurum.

Şaman, Anladım ne demek istediğinizi yalnız yine yanlış bir sözcük kullanıyorsunuz. Dinci dini hayatının merkezine yerleştirene denir. Bir de dindar ya da dini bütün insanlar vardır merkezde hayat vardır, ibadetler de yapılır. Yukarıya dindar insanlarla dini kullanan insanları birbirinden ayırmak yazsaydınız anlatmak istediğinizi anladığım kadarıyla daha doğru anlatabilirdiniz. Bu haliyle sanki yasaklanmış bir din var ve onun için savaş veren mücahitler var diğer tarafta da dini kullanan hükumet ve CB var olarak anlaşılıyor.

Ecem Kargın, Evet, tam olarak demek istediğim buydu.

Mümkünse ülke değişsin o, bu, şu falan değil komple değişsin.
 • Paylaş
Hukuk sistemindeki saçmalıklar aynı suçu işleyen iki kişiden birisi 20 yıl ceza alıp digeri beraat edememeli...
 • Paylaş
2

Hanife Kadir, değil mi bi standart olmalı,,, ama herşey de olduğu gibi hukuk sisteminin de bir standartı yok.. malesef

İlyas Ağlar, kesinlikle haklısınız @hanifekadir

Burada eminim ki,
eğitim sistemi, adalet sistemi, sağlık sistemi vs vs bir sürü sey yazılmıştır zaten.
Bencede bunların değişmesi lazım ama asıl değişmesi gereken bunların sistemi değil, bu sistemin parçası olan biz vatandaşlar değişmeliyiz. Zihniyetimizi değiştirmeliyiz.

Tembellik ve işi ehline vermeme en büyük sorunlarımızdan bir kaçı. Torpilin referans maskesi altına saklandığı bir ülkede malesef işi ehline verme olayını çok da başaramıyoz. İşi ehline verme olayının ve tembellik meselesinin değişti bir Türkiye'de, eminim ki diğer sistemler kendiliğinden değişecektir. Bu konuda çok şey yazılabilir, ama sadece yazılır. O yüzden bitireyim burda.
Hayırlısı olsun hakkımızda... .
 • Paylaş
Hangi açıdan olursa olsun adam kayırmacılık bitse bence birçok sorun hallolur. Kişilerin ırklarına, paralarına, güçlerine, tanıdıklarına, hemşehriliklerine, dış görünüşlerine, dinlerine, cinsiyetlerine ... vb. göre değil de sadece yetenek, karakter ve zekalarına göre bir yerlere gelmesi gerek bu ülkede.
 • Paylaş
Tramvayda inenlere öncelik vererek değişime başlayabiliriz :) Bunu yapmayanları da uyararak herkesin bu bilince sahip olması için bir adım atabiliriz. :)
 • Paylaş
Değişmesi gereken çok şey var, bu değişimi isteyen çok kişi var fakat bunun için çaba gösteren topluluk sayısı çok az . Şu lafta konuşan zihniyetin ya da komple insanlık zihniyetinin değişmesi gerek
 • Paylaş
Kadına şiddet ve aile içi baskı sonlanmalı. Yeni neslin şiddete olan düşkünlüğü bu yüzden artıyor. Ebeveynlerin kafa yapısı değişmeli !
 • Paylaş
Torpil ile yapılan sınavlar ve atamalar kişiye ozel açılan kadrolar ve sınavlar.
 • Paylaş
"Eğitmeyim" sistemi, torpil, hırsızlık, tecavüz, kadına şiddet, çocuk tacizleri, psikolojik tacizciler, dini kötüleyen ataistler, zenginlerin daha zengin olmak için ezdiği insanlar, asgari ücretin açlık sınırının bile altında olması, insanların mutluluk için antidepresanlara mahkum olması, yalnız yemek yiyen ve yalnız ölen insanlar, annesi babası olmayan çocuklar, içip içip kendini kaybeden erkekler( adam olmaz onun adı) .. Ben daha çok sayarım da şükürsüzlük olmasın ülkemin bi sürü güzel yürekli cömert insanına. .
 • Paylaş
Türkiye'de değişmesi gereken bir çok şey var bence dostum. Öncelik sırasına göre örneklersek; dini ardına alamayan siyasi oluşumun biryere gelememesi geleneği kalkmalı, siyasi görüşlere ve farklılıklara tahammülsüzlük yok olmalı, modern çağa uygunuluk adına köklü geleneklerin yok oluşunun önüne geçilmeli, adam kayırma olayı ve kendi adamını devlet kadrolarına sokmaya çalışma gafleti ve adaletsizliği aşılmalı...
Yazılıcak o kadar çok şey var ki inan... .
 • Paylaş
Yeşilde bekleyip, kırmızıda geçenleri bi değiştirebilirsek hocam elden ele.
 • Paylaş
Egitim sistemindeki katlamalı harç ❌❗
 • Paylaş
Yönetim, zihniyet ve adalet
 • Paylaş
Atatürk'ü tanrı ilan eden insanların kendi gibi düşünmeyenlere saygı göstermesi.
 • Paylaş
9

Ayni Al, Yani artık saygı göstermesinler mi...

Sengoz, hayır saygı göstersinler.
Sadece atatürkü tanrı sananlar ,atatürkün tanrı olmadığını düşünenlere saygı göstersinler.

Furkan Demir, Size katılmıyorum Atatürk'ü kimsenin tanrı ilan ettiği yok yanlış insanlar sizin onu yanlış anlamanıza neden oldu Atatürk şu günlerde benim diyen müslümandan daha çok müslümandı. Dolandırıcı bir takım insanlar onu kendi çıkarları için kötüledi Birisini eleştirebilmek için ondan daha ileri seviyede olmak gerektiğini düşünüyorum. Yani Atatürk e tanrı diyolar diyen birisi kendisi Allah a şirk koşmaktadır.

Doğan Ataman, Bana Atatürk'ün allah ( tanrı) olduğunu sunan bir sunuyla ispat eule ey kuls lullul yaoan akp gılı

Sengoz, şimdi furkancım.
1.Atatürkü kimsenin tanrı ilan ettiği yok demişsin.hayır var,belki sen görmedin.
2.si yanlış anlmanıza neden oldu demişsin.benim onlardan anladığım bişey yok zaten.ben Atatürkün kim olduğunu,nasıl biri olduğunu zaten biliyorum.
3.sü Atatürkün müslümanlığını tartışmaya niye açtın hiç anlamış değilim.
4.sü benim de bir katkım olsun madem.bence Atatürk bugün benim diyen santranç çıların suyunu sıkardı.Bence tüm zamanların en iyisi o.
5.Birini eleştirmek için daha ileri seviyede olmak gerekiyo demişsin.hayır katılmıyorum ve bu düşüncenin çok saçma olduğunu düşünüyorum.
6.sı Bana Allaha şirk koşuyorsun demişsin.Üzgünüm, buna sen değil Allah karar versin.

Sengoz, bu Doğan Ataman ne saçmalıyor anlamış değilim zaten.Kardeşim kendini ispat edeceksen git başka yerde isp at et.Git önce bi profil fotoğrafı koy.kimle konuştuğumuz görelim ne yazdığın belli değil zaten .eule ey kuls lullul yaoan akp gılı yamışsın. ne yazdığın belli değil.elin yazıyo gözün görmüyor.git bi yazmayı öğren .Allahın cahili.yine üşüştünüz ya.

Doğan Ataman, Çok ayıp ettin.

Reyhan Acar, Kimsenin Atatürk'ü Tanrı yerine koyduğu yok. Dini saptıranların saçma düşüncesidir bu.

Sengoz, 1. cümleniz kesin yanlış. 2 cümleniz de zaten tahmin içeriyor.Bence 2. cümlede yanlış.

Meslek sahibi olmak için alakasız dersler görmeyelim ve çocukluğumuzu ve gençliğimizi meslek sahibi ola bilmek için uzun yıllar buyunca okullarda geçmesini istemiyorum.
 • Paylaş
Mükemmel cevaplar var. Ümit fakirin ekmeği işte. Bize matrix lazım. Önce o güzel uykudan uyanmak lazım. Vergilerimizle beslediğimiz makinelerden ayrılmak lazım. Sonra trinity 'ye 20 sn. de helikopter kullanmayı öğreten o teknoloji lazım. Bütün kafalara o kabloyu takıp, eğitmek lazım. Korkarım 20 sene sonra bu ülkede kendimize yer dahi bulamayacağız. Ya biz göçeceğiz ya da zihniyet farklılıklarından dolayı bizim kafamızı göçürecekler.
 • Paylaş
Baştan sona bütün sistem!
 • Paylaş
Türkiye'de mi,, burda insana yatırım olsun, her şey kendiliğinden değişecektir zaten... Sistemler birbirini etkiler, sistem kurucuların bakış açıları değişti mi, daha olumlu sonuçlar alınacaktır bence...
 • Paylaş
Irk milliyetçiliği.
 • Paylaş
Eğitim
 • Paylaş
Öncelikle kendini bilmez insanlarımızın kafa yapısı değişmelidir sonrası kendiliğinden gelir zaten :))
 • Paylaş
Cumhuriyet, demokrasi, eşitlik, özgürlük bu millete bir gömlek fazla geldi madem hak etmiyor hepsi değişsin. Aynı osmanlının Selçukluyu ve Anadolu beyliklerini yıkması gibi yeni bir devlet olsun, sultanlık baştan gelsin, adı erdoğanoğulları olsun, kanun sultanın iki dudağı arasında olsun, misal rüşvet yiyen bakanların kellesini kesebilsin, ne biliyim canı istediği devletle savaşa girelim Anadolu yiğitleri şehadet şerbetini içsin erdoğanoğulları sınırı genişlesin diye.

Böyle basit bişey istiyorum değişiklik olarak gerçekten ciddi istiyorum.
 • Paylaş
5

Belgi Saygı, Sen ne mübarek adamsın yahu. Bütün istediklerin fırından çıkmak üzere, taze taze ;)

Hakan, e ben şıh torunuyum ya . olsun o kaa demi :)

Belgi Saygı, O zaman rica etsem başka şeyler istesen?

Hakan, Kendim için bişey istiyorsam namerdim herşey ümmeti Muhammed için. Bu kafi, gerisini sultanımız takdir eder biz kulları ifa ederiz.

Belgi Saygı, Dinimiz amen :)

İktidar ve bu iktidarı yıllardır seçen beyinler.
 • Paylaş
Bu ülke'de hiç birşey değişmez kardeşim bir şeylerin değişebilmesi için önce zihniyet'in değişmesi lazım o değişmedikçe hiç birşey değişmez.
 • Paylaş
3

Çiğdem Çelik, Zihniyetin değişmesi için bedel ödemek gerekiyor.Hiç bir zihniyet kendiliğinden değişmiyor.Fransız devrimini gerçekleştiren zihniyet değişimi rönesansın eseriydi.Bizim ülkemizde kafalar aydınlanmayı değil karanlığı seçiyor.Çünkü bizim insanımızın geleceği öbür dünyaya ertelenmiş.Yurdum insanı yatırımını cennet için yapıyor.Bu uzun vadeli yatırım kısa vadede uyanıkların çok işine yarıyor.Onların cennet için yaptığı yatırımlar devlet güvencesine alındı artık.Bir yüzyıl daha böyle gideriz .

Sıla, bu ülkede değişen cok şey var.ancak bakmakla görmek arasında fark vardır ya..işte mesele tam olarak bu..

Çiğdem Çelik, Değişimin her boyutunu gözlemleyip görebilecek kapasitede olduğumu düşünüyorum Sıla.Tabi ki çok şey değişti ama değişmesi istenen , gerektiği düşünülen ve sorgulanan şey zihniyet.İşte onda değişim olmadığını hangi açıdan bakarsam bakayım görüyor , gözlüyorum.Deprem vergisi olarak toplanan vergilerle yapılan duble yolları değişiklik olarak algılayan kafalar değişmeli diyorum.

Kısa ve net , tek madde : İnsanların kafa yapıları.
özelden genele gidersek , insan değişirse toplum ve toplum değişirse devlet değişir.
bknz : Japonların çalışma ve dsiplinleri.
 • Paylaş
Sadece amacı İnsanı, doğayı sömürmek olan ve bunu her alanda gösteren vahşi kapitalist sömürü düzeni değişirse gerçekten bir şeyler değişir ancak bunun değişmesi tamamen bireylerin ve toplulukların zeka ve kişilik seviyeleriyle orantılı! . .
 • Paylaş
Vergi kalksın
Askeri ücret 2000 olsun :) çalışma saatleri ozel sektorde 8 saati geçmesin
Hastane eczane okullar ücretsiz olsun
SSK ya hiçbir alanda ihtiyaç kalmasın mesela 50 yaşını dolduran emekli olsun
İstanbul trafiği acil acil cozulsun su gibi aksın boyle:)
Biraz abes karşılaşabilirsiniz bu soylediklerimi ama bide caydırıcı cezalar olsun.
Mesela ben kapımı pemceremi açık bırakıp istediğim yere gidebileyim. Hırsızlık yapanın yüzük parmağı kesilsin. O parmağı olmayan biri herkes tarafından bilinsinki hırsızdır. Ona kimse ne iş versin ne kız ne alışveriş yapsın belki ozaman kimse cesaret edemez hırsızlık yapmaya. Sonra küçük çocuklara tecavüz edenleri hele hiç düşünemiyorum
 • Paylaş
4

Şaman, Vergi kalksın derken yol, su, elektrik, dünyanın en kötü eğitim sistemlerinden olsa da herkes için bedava eğitim, gerçek maliyetlerle kıyasladığınızda bedavaya yakın sağlık hizmetleri, kolluk güçleri, devlet personeli olmasın mı? Bunlar için ne tür bir finansman modeli düşündünüz? Aaa , hastane, okul, eczane ücretsiz olsun demişsiniz. Ücretsiz hizmetler vergi olmadan neyle finanse edilebilir sizce?

Askerler bildiğim kadarıyla bu ülkede maaş almıyorlar ama tabii asgari ücreti üzerinden bir maaş almaları fena olmaz ama asgari ücretin 900TL olduğu bir ülkede askeri ücretin 2000TL olması biraz abes olmaz mı?

Tembel Türk çalışanıyla 8 saatte üretilen ürünler sanırım kimsenin karşılayamayacağı kadar pahalı olacaktır. Denge iyice bozulur, hem çalışanın ücreti düşer, hem de pahalanan ürünlerle alım gücü.

SSK (aslında SGK) olmadan emeklilik işlerini kim düzenleyecek, kim kontrol edecek? Aldığınız diğer ekonomik önlemlerle erken yaşta emekli olan insanlara kim bakacak, nereden, kimden emekli maaşlarını alacaklar?

İstanbul trafiğini çözmenin tek yolu insanların araçlarını kullanmaktan caydırılmalı. Uygar dünyada da caydırma sadece ekonomik şekillerle yapılabiliyor. Mesela şehir merkezlerine giriş 200 TL yapılırsa caydırıcı olur ama bu da sonuçta vergi kapsamına gireceğinden yapılamayacak, sizin modelde. İnsanları nasıl caydırmayı düşünüyorsunuz.

Asıl bulduğunuz en radikal fikir oldukça zorlayıcıymış. Şimdi adam hırsızlık yaptı ve parmağını kestiniz. Bu adama iş ve kız verilmiyor, mal da satılmıyor (satılsa bile namuslu yollardan para kazanmasını engellediniz.) Bu adam sizce hayatını nasıl sürdürebilir? İş verilmediğine göre illegal yollardan hayatını kazanmaya devam etmek zorunda, mal satılmadığına göre musluk suyu, elektrik, doğal gaz gibi mallardan da men edilmiş olacak. Kendimi o adamın yerine koyduğumda bana sadece illegal bir yaşam tarzı hakkı bırakıldığını görürüm. Adam elektrik, su, doğal gaz gibi hizmetleri cebren kendisinden güçsüz birinden gasp etmek zorunda. Alışverişini de sürekli başka insanlara yaptırmak zorunda kalacak, burada mutlaka kara borsa oluşacak ve mallar iki katı gibi fiyatlara satılacaktır. O parayı parmağı kesiğin karşılayabilmesi için yine illegal yollardan gitmesi gerekecek (malum kimse iş vermiyor.) Bu yollar neler olabilir? Hmmm, hırsızlık, gasp, uyuşturucu ya da seks ticareti. Hırsızlık ya da gasp nedeniyle adamı daha fazla hırsızlık ya da daha fazla gasp yapmaya itmiş oldunuz, bundan sonra işleyeceği bu tür suçların tek sorumlusu siz adamın parmağını kesen oluyorsunuz. Ya da uyuşturucu ve seks ticaretinin resmi sorumlusu olarak sizi de ağır cezalar bekliyor olacak. Kız da verilmeyecek diyor ve adamın ülke normallerindeki yollardan cinselliğe ulaşmasının önünü kapatıyorsunuz. Sizce bu durum bu adamı tecavüze teşvik etmiyor mu?

Gözde, Öyle bi yorum yazmissinki özellikle beni yermek için. Herkes burda fikrini paylasabildigine gore bende kendi icimden gecenleri yazdim. Kimse benimle aynı düşünceyi düşünmek zorunda değil.
bazı şeyleri gülümseyerek yazdım bahsettiğim şeyin asgari ücret olduğunu da anlatmissin ama onuda gecelim, azerbaycan ayakta durduğuna gore bu yaşam şartlarında demekki yaşanmaz bir ülke olmuyor. Su yolunu bulur her zaman. Şimdi azerbaycan nüfusundan ve yeraltı kaynaklarindan bahsedebilirsin bununla ilgili hakkında olabilirsiniz ama turkiyeninde kendi geçim kaynağı olmalı sadece maden olarak değil ticaret vs. olabilir. fakiri daha fakir zengini daha zengin etmekle de olmuyo böyle
Bide ben kendimi ornek vererek soyleyim ben hirsizlik yapacak olsam hayatimda dislanacagimi zaruri ihtiyaclarimi bile karsilayacagimi bilsem kesinlikle goze alamam böyle biseyi ve vazgecerim tamamen caydirici bence ve tabi bazı devletlercede

Şaman, Burcu, kesinlikle seni yermek gibi bir amaç gütmedim. Sadece yazdıklarını teker teker irdeledim, senin kişiliğinden bağımsız olarak (ki onu zaten hiç tanımıyorum.) Azerbaycan'a sık gidiyorum, herkes kayıt dışı para kazanmanın peşinde. Bir doktor ayda 200 Manat (500TL) kadar kazanıyor ama ülke İstanbul'dan daha pahalı. En aşağıdaki bekçiden devlet başkanına kadar inanılmaz boyutlarda rüşvetler dönüyor. İnşaat sektöründe olduğumdan bir proje, bir belge almak için nerelere ne miktarlarda rüşvetler ödenmesi gerektiğini biliyorum. Aslında zengin bir ülke ama o zenginlik halkın çok küçük bir kesimi arasında paylaşılıyor. Halkın çoğu fakir ve aç. Sadece ülke eski Doğu Blok'unun kalıntısı olduğu için herkesin o zamanlardan kalma bir evi var. Rusya'dan ayrıldıklarından beri ülkede kültür, sanat bitmiş durumda. Sağlık can çekişiyor, üniversitelerde bir ders geçmek için insanlar 200 Manat rüşvet ödüyor böylece mesela bir tıp fakültesini 10-12 000 Manat ödeyerek bitirebiliyorlar, insanlar doktora gitmeye korkuyor. Oradan her dönüşümde rezil durumda olan ülkemizin toprağını öpesim geliyor.

Ceza konusuna gelince; cezalar insanları topluma kazandırma amacı gütmeli, dışlanıp daha da suçlu olmaya itmemeli. Hırsızlık yaptı diye parmak kesmeye başlarsak, banka soyanın elini, yolsuzluk yapanın kafasını kesmeliyiz. Bu bizi şeriat yasalarına götürür.

Tabii ki herkes düşüncelerini yazmakta özgürdür ama diğer herkes de bu düşünceler üzerine düşüncelerini yazmakta özgürdür. Emin ol bu platformda seninle hemfikir olan bir yığın insan var, Onlar da düşüncelerini yazabilirler hatta mutlaka günün birinde benim yorumumun altına yazacaklardır. O zaman gerçekten sövmenin ne demek olduğunu göreceksin.

Gözde, Kimsenin kimseye sovmeye hakkı yok herkes karşıt düşüncelerini yazmakta özgür tabi. Ben hirsizligin büyüklüğüne gore kolu kafası kesilsin demedim topluma kazandırmak istiyor olabilirsiniz insanları ama insan vardır insan vardır diyeyim. 3 aylik bir bebege tecavüz eden adamı , kadının kolundaki bilezik için kadinin kolunu kesen adami istemiyorum topluma kazandirilmasnlar.
Azerbaycana gidip gelen yakınlarım var size pahalı diyorlar turk parasınin değeri dusuk diye sanırım.
Rusvet meseleside doğrudur turkiyede de olduğu gibi
Birde sunu soylemek istiyorum idolüm degil azeri kanunları. Yukarida Bazi Yazdıklarim gibi hoşuma gidenlerde var doğru bulduklarım. bence tabi

İbni Sina nın 'Bilim ve sanata değer vermeyen toplulukları terk ediniz' sözündeki sonucun ülke insanlarının kaderine uygulanmamasını sağlayacak zihniyetin ülkemizde gelişim gösterememesi faktörü
 • Paylaş
İnsanların birbirini kardeş kardeşi komşu komşusunu sevmesini açık gözeten olmayan komşusuna kardeşine arkadaşına hor görmeyen sevecen candan olmayı kim istemez
 • Paylaş
Zihniyet değişikliği.
 • Paylaş
Değişmeyecek ne var ki?
 • Paylaş
İnsanlar önce kendine, sonra başkasına sonrada çevreye ve canlılara saygısı değişirse bence herşey bambaşka olur.
 • Paylaş
Kafa yapısı. Net.
 • Paylaş
Okuma oranı yükseldiği , demokratik bir olgunluğun kafalara yerleştiği bir ortam çatışmacıdan ziyade uzlaşmacı özgürlükçü saygılı insan tiplerini doğuracak ve birçok fikir daha üst seviyelere daha kısa sürelerde tasınabilecektir . Takım tutar gibi parti destekleyen hayatı ak ve karayla algılayan insan tipleri bitmeli yerlerine daha demokratik kafa yapısına sahip okuyan bireyler gelmeli...
 • Paylaş
Zihniyet.
 • Paylaş
Bayan -> kadın, dişi
araç -> araba (mesela market aracı -> market arabası)
 • Paylaş
Gece vardiyası...
 • Paylaş
Adalet görgüsü değişmeli ! ... Herkes bir saf tutmuş bu ülkede, eyvallah ! Asıl sorun tuttuğu safın ne olduğunu bilmeden ölümüne savunması. Kendi düşüncesinin dışındaki bir düşünceyi asla kabul etmemesi ve hatta kabul etmek bir kenara dursun dinlememesi, anlamak istememesi , saygısızca tavırlar sergileme zihniyeti ! Cahil diye EĞİTİLEMEYEN karektere denir ! Saygı kavramı değişmeli. İnsani değerlere değer verilip yüceltilmeli. Yani bir zihniyet değişimi olmalı. Saygılarımla .
 • Paylaş
Attan düşenin gönülden düşmesini düşünen zeki insanların bir gecede download olması. Hehehhh
 • Paylaş
Şu muhalefet partileri/liderleri bir değişsin artık /:
 • Paylaş
Türkiye :)
 • Paylaş
Öncelikle insan kendini değiştirmeli bence
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1281 Görüntülenme66 Takipçi51 Yanıt