Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de devlet okullarında öğretilen ingilizce neden yeterli değildir? Bunun sorumlusu eğitimciler midir yoksa öğrenciler mi?

İnternet'te okuduğum bir makalede ingilizce yeterlilik endeksinin yaptığı araştırmaya göre Türkiye'de devlet okullarında öğretilen İngilizce seviyesi araştırma yapılan ülkeler arasında sondan ikinci sırada yer aldığı yazıyordu. Sizce bu doğru mu?Düzenle
Okuduğun makalenin bilimsel doğruluğu nedir bilmem ama bana göre doğruluk payı yüksektir. Bunun sorumlusunun öğrenciler olduğunu çok düşünmüyorum. Öğrenciler yaşamlarını etkileyen dersleri daha ilgi çekici buluyor bence. İlk ve orta öğretim dönemindeki bir çocuk markete gittiğinde neyi ne kadar alacağının hesabını yapmayı bilmeli bu çocuğu matematiğini geliştirmesine yönlendirir ya da bir yaranın kapanması için hücre bölünmesinin olduğunu bilen birinin biyolojiye olan ilgisi daha çoktur. Bunlar basit örnekler sonuç olarak o yaşlardaki bir birey daha nasıl bir işte çalışacağını, hangi şartlarda bir yüksek öğrenim göreceğini kestiremez yani ingilizce ve yaşamı arasında bir bağlantı kuramaz. Bu noktada velilerin önemli bir faktör olduğunu düşünüyorum ki ülkemizde ingilizce bilen veli oranı bilmeyenlerle kıyaslanabilir düzeyde midir orası da meçhul. Bir anne baba çocuğuna 2+2 nedir diye sorarken arabanın ingilizcesi nedir diye de sormalı. Böylelikle çocuk ingilizceyi yaşamıyla az da olsa ilişkilendiricektir diye düşünüyorum.
  • Paylaş
Normal düz liselerinki gerçekten içler acısı anadolu we fen lıselerınde durum pek de oyle deil. Normal liselerdeki ders saatleri ingilizceye verilen değerle dogru orantılı olarak cok az. Ayrıca eğitmenlerin aldığı eğitimde cok onemli diye düşünüyorum. Öğretmen bi kere daha doğru düzgün konusamazken ögrenciden ingilizce anlamasını beklemek gayet yersiz. Öncelikle ingilizce düşünmeyi öğrenmeleri lazım kendi lisanınla karşılastırma bile demeleri şart daha ilk dersten öğrenciye.
  • Paylaş
Yanlış sistem kurbanıyız hepimiz. Hepimiz bu yoldan geldik ama hiç birşey öğrenemedik. Hep dilbilgisi dil bilgisi. Diyalok bakımındann hiç bir faliyet yok . Ingilizce dersine giren hoca derste hep ingilizce konuşmalı. Tek kelime bile türkçe konuşmamalı bakalım öğrenciler nasıl anlıyor.
  • Paylaş
Lise 1 yazında turizm sektöründe çalışmaya başlamış biri olarak okullarda verilen İngilizceyi yeterli bulmuş, yabancılar tarafından anlaşıldığımda ve ben onları yavaş konuşmalarını rica ettikten sonra anladığımda sevindirik olmuştum. Devlet okullarında okumuş olduğumu da belirtmeliyim. Tabii sene 1981'den bahsediyorum. O zamanlar neredeyse tüm gramer liseden mezun olana kadar okutulmuş oluyordu ve yine hiç pratik yapılmıyordu. Burada belirtmeliyim ki pratik yapmayan çoğunluk o zaman da öğrenemiyordu.

Diğer bir gözlemim de Türkçe ve edebiyatta iyi olanlar İngilizcede de başarılı oluyorlardı. Bunun nedenini sonradan anladım. Türkçede fiili, zamiri, ismi, sıfatı bilenler İngilizcede de verb'i, pronoun'ı, noun'ı, adjective'i anlayabiliyorlardı. Şimdi bu platformdaki çoğu öğrencinin Türkçesine baktığımda neden İngilizce öğrenemediklerini de anlıyorum. İddia ediyorum yukarıda sıraladığım dört cümle elemanının doğru tanımını üye öğrencilerin %90'ı yapamayacaktır.

Eğer bir suçlu aranıyorsa önce Türkçe eğitimine bakmalı, anadilini yazmayı beceremeyen çoğu öğrenci aslında suçu biraz da kendinde aramalı ki yazabilen zaten ilkokuldan itibaren yazabilir. Ardından öğrencilerin pratik yapıp yapmadıklarına ki bu da öğrencinin kendi inisiyatifiyle yapabileceği, yapmak zorunda olduğu bir şey. Son olarak da İngilizce eğitiminin kalitesine... .
  • Paylaş
Bence müfredat baştan sona yanlış ve yanlış öğretiliyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1653 Görüntülenme12 Takipçi5 Yanıt