Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de dizi sektörünün Avrupa ve Amerika'ya göre kısır kalmasının sebebi nedir?

Sanırsam en önemli sebep yaratıcı düşünmemek. Yabancı dizileri pek izlemiyorum fakat gördüklerimden hareketle diyebilirim ki bizden en önemli farkları kurgu. Yabancı senarist, yönetmen veya yapımcı bir konuyu ele alıp gerçekten çok çok iyi kurguluyor. Sahneler bir yandan gerçekçiliği sunarken kurgu yer yer gerçeğin sınırlarını zorluyor. Gerçek ve kurgu arasındaki dengeyi çok iyi kurabiliyorlar. Hal böyle olunca izleyicinin beklediğini verebiliyorlar. İzleyiciler ne salt bir kurgu ne de sokak gerçekçiliği bekliyor. Bizim dizilerimiz ise ya salt aşk ya da vurdu kırdı üzerine. Her yayınlanan bölüm sırf bir iki sahnesi için izleniyor. O sahneler de iyi olmuyor genellikle. Yukarıda bahsettiğim denge bizim dizilerimizde kurulamıyor maalesef. Böyle olunca da yabancı diziler daha iyi oluyor.
  • Paylaş
Acımak kelimesini yanlış anlayıp iyice insanların duygularını sömürmek tam bu sahnede hem de reklam verip para kazanmak artık aynı kalıba oturmuş dizi fikirlerini çevirip çevirip insanlara sunmaları tabi bunun yanında iyileri de var sakın paramız yok demesinler bir çok yaratıcı beyine sahip yazarlar çok para olmadan işler yapıyorlar ayrıca bir de sürelerinin uzun olması cabası.. .
  • Paylaş
Dizi sektöründe kısır kalmamızın sebebi sizce diğer birçok sektörde geri kalmamızın sebebiyle benzer değil mi? Sinema sektörüne bakın işte. Her hafta gişelerde sunulan filmlerin diğer filmlerle kıyaslamasını yapın... Yani şu şu nedenlerden diye kısır halde demek artık pek birşey ifade etmiyor sanki. Aşağı yukarı nedenleri herkes tahmin edebilir. Artık nedenleri konuşmaya değil, ülke olarak çözümlere odaklanmalıyız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

150 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt