Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de doktorların Tıp Fakültesi ile birlikte 11 yıl eğitim aldıktan sonra uzmanlık belgelerini alabilmeleri için en az 1 yıllık şark hizmetinin devlet tarafından şart konması adaletli midir?

Aslında doktorlar daha yüksek ücretlerle doğuya gitmeye teşvik edilmeliler. Ücret zaten yüksekse ve doktorlar yine de gitmiyorlarsa ulvi meslek erbabı olarak oradaki açığı kapatma amaçlı gönderilmeleri adildir. Sonuçta ne kadar itiraz edilse de ödenen üçotuz kuruş öğrenci harcı pahalı tıbbi eğitimin onda birini bile karşılamaz, yani parayı devlet öder ve tıp okuyanlara da başından mecburi hizmet diye bir şey olduğunu beyan eder. Ayrıca tıp eğitimi 6 yıldır, o da adayların doktor olarak mezun olmalarındandır, başka hiç bir meslek erbabı 6 yılda doktor titrine ulaşamaz, yani diğer meslek erbabı doktor titri için zaten 11 yıldan fazla uğraşmak zorundadır. Eğer bir de mali durumlarını daha da düzgün tutmak için uzmanlık yapıp bu süreyi 11 yıla çıkartıyorlarsa bu doktorların kendi seçimleridir mecburi hizmetle uzaktan yakından alakası yoktur.
 • Paylaş
Evet gayet adaletli terör olan bölgelerde de insanlarımız var onlarda doğal olarak hastalanıyorlar. Genelde hiç kimse doğuda terör bölgesinde görev yapmak istemez biz oraya hizmet götürmezsek o bölge giderek PKK'nın eline geçecektir. Hatta devlet orada görev yapılmasını teşvik etmek için batıda görev yapan doktorlardan daha fazla maaş prim vs. vermektedir.
 • Paylaş
öğretmenlere yıllarca 5 yıllık zorunlu doğu görevi verildi bu ülkede ki 5 yıl görev yapanlar bile kolay kolay hizmet puanlarının azlığından gelemedi memleketlerine bir yıl gidip çalışmak mı zor geliyor insan söylemeye utanır be!
 • Paylaş
en az 1 yılcık için tantanaya gerek yok
 • Paylaş
evet bende katılıyorum bu ulkede sark gorevi yapan sadece doktorlar yok ve suna emın ol en az sark gorevi yapanda Doktorlar niyetim asla kucumsemek deil verdikleri emek ve yaptıkları amac cok kutsal ama son olarak her ne iş yapıyorsa yapsın vatanına hizmet veriyor . Butun Doktor ve Ogretmenlerımızın ve sark goreviyapan herkezin yenı yılını kutlarım ama nice mutlu senelerde vatanımıza daha iyi bir izmet verebilmeleri için.))
 • Paylaş
Katılıyorum chamacon
 • Paylaş
peki doktorlar doğu diye iç anadolu da görev yaparken polis asker doğuda teröristle karşı karşıya canı pahasına görev yapması adil mi???
 • Paylaş
Neden adaletli olmasın ki bu ülkenin polisi gidicek öğretmeni gidicem ama doktor uzman oldu diye gitmiycek mi. Neden gidilmesin aslında sadece yeni uzmanlar değil meslek tecrübesi insanların da en azından belli bir süre sonra en azından bir yıl daha gönderilmesi yerinde olabilir. Kimse istemez ama sen istemezsen ben istemezsem oraya kimse gitmez devlet de yollamak zorundadır. Biz neden gitmeyelim ki tüm iş kolları giderken.
 • Paylaş
Tabi ki adildir.Sorulması bile yersiz. Bunu bir zorunluluk değil de bu kutsal mesleğin gereği olarak algılarsan bence daha iyi olur!
 • Paylaş
burada tek farklı düşünen benim sanırım . polis veya askerseniz ne kadar şark görevi yapacağınız belli . ama öğretmen ve doktorsanız belli değil . bahsettiğin 1 yılı devlet uzatabilir ve uzatıyor da . eğer kesin 1 -2 yıl olsa adil derdim .ancak öğretmen ve doktorlara ,asker ve polisler kadar adil olunamıyor .
 • Paylaş
okadar kolaymı bir yerlere gelmek? oralardaki insanlar insan değilmi?
 • Paylaş
bir çok yeteneğin sırf matematik öğrenmenin kötü olması yüzünden matematikten veya herhangi bir dersten soğuyup alan değiştirip yada öss sınavında matematiği kötü olup harıkalar çıkaracağı bölüm yerine saçma sapan yerlere gitmesi adaletli midir
 • Paylaş
ya sonunda zenginsin daa hacı bırak adaleti millet aç...
 • Paylaş

Tıp fakültesinden mezun olan kişi diplomasını direkt alamaz,yani uzmanlıktan önce siz pratisyen ünvanını alabilmek için bile mecburi görevinizi bitirmeniz gerekir.Sonrasında alabilirsiniz diplomayı.

Bir doktorun hayatı boyunca 3 mecburi hizmeti vardır;mezun olunca,uzmanlık sonrası ve yan dal sonrası.Süreleri ise değişkendir 300 ila 600 gün arasında değişir ortalama 1 yıl desek totalde 3 yıl zorunlu olarak atanırsınız, yapmazsanız mesleğinizi icra edemezsiniz elinizden alınır.

1 "yılcık" değil yani :)

Burda sorun mecburiye gitmek gitmemek değil aslında,sonuçta hepimiz bu ülkede yaşıyoruz ve illa ki bu tip görevlendirmeler/hizmetler olacaktır ve olmalıdır.Fayda için varız.Burda asıl düşünülmesi gereken görev süresince verdiğin/aldığın yarar/zarar oranıdır.

Bir öğretmen atanır 2 yıl(farzı misal) mecburi yapar ama bu süre içersinde yaptığı iş bellidir;eğitim vermek,risk katsayısı nedir ki bu ortamda? Adı mecburidir evet ama can kurban öyle mecburiye işin belli gücün belli sabah 9 akşam 5 çalış,nöbet yok bişey yok.(öğretmenleri küçümsemiyorum saptırmaya çalışanlar olmasın lütfen,farklı bir şey anlatmaya çalışıyorum.Yoksa onlar sayesinde ben Dr'um sen mühendissin o avukat!)

Dr ise mesleği gereği uğraştığı şey oldukça hassas ve risklerle doludur.İki ucu keskin bıçak olan bu ortamda günde 250-300(yeri geldiğinde daha bile fazla) hastaya HATASIZ bakmaya zorunlu kılınmak asıl burda can sıkandır; mecburi hizmet değil.

En ufak hatada da ciddi para cezalarına çarptırmak,davalar açmak,mesleğini elinden almak,dayak atmak hatta ÖLDÜRMEK! gibi bir kaotik ortamda zorla tutulmak Dr için sıkıntı doğuran.

Her şeyden önce insan kendini güvene almalıdır yaptığı iş ne olursa olsun.Anca sonrasında başkalarına güven,yardım,fayda sağlayabilir.

Neyse,derin mevzular bunlar alınacak daha çok yol var bu ülkede,hepimize kolay gele...

 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1473 Görüntülenme14 Takipçi14 Yanıt

Konu Başlıkları