Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de gecekondulaşma nasıl ve nerede başlamıştır?

Keşke bilseydim dedirttin bana @hakkan :) Doğrusu bilmiyorum sadece işkembeden atıyorum. Sadece taşı toprağı altın olduğu düşünülen, gelince "seni yenecem ey İstanbul" diye bağırttıran şehirde başladığını düşünüyorum. Göçebe hayatından ziyade köydeki iptidai koşulları sağlar bence gecekondular, üstüne şehrin ulaşım, iş imkanları, alış veriş imkanları gibi nimetlerinden de faydalanılabilir. Bir de üstüne senin de bahsettiğin gibi seçimde oy toplama amaçlı tapuları da dağıtılırsa devlet destekli villa olurlar. Ekonomik olarak yükselemeyen, şehre gıpta, kıskançlık ve hiç bir zaman elde edemeyecekleri nimetler için düşmanca bakan bir halka ev sahipliği yapar büyük şehirlerimizin kenarları diyemeyeceğim, Emirgan sırtlarında da varlar çünkü... Aslında ben duygusal yaklaşıyorum gecekondular ve onların halklarına, iyi ki İslamiyet var ve tam o ahali de dini bütün. Öbür dünyada bizden daha iyi durumda olacaklarını düşündükleri için bizi kesmiyorlar. Sonuçta çarpık şehirleşmenin önemli etkenlerinden olan gecekondular yıkılmalıdır ama öyle dozerle gidip yerle bir edilsinler demiyorum. O insanların köyleri, kasabalarında karınları doyacak şekilde endüstrileşme ya da endüstriyel tarım desteklenmeli ve insanlar böyle şehir kenarlarında eğreti bir şekilde yaşama ihtiyacı duymamalıdır.

  • Paylaş
Gecekondu aslında kolay terk edilebilir barınak olarak karşımıza çıkar insanlık tarihinde ancak ülkemizde gecekondu maalesef bir kült olmuştur. Yani özün de yok olan bir şey var olmuştur. Göçebe hayatına alışkın toplumların geçici konduları siyasi sebeplerle oy deposu olarak yurt genelinde kalıcı sorun olmuştur. Sanırım bu soruya en doğru cevabı @cahamacon verecektir.
  • Paylaş
Gecekondulaşmalar Türkiye'de sanayinin ivme kazandığı yıllara tekabül eder Bu yıllarda 1945 zamanlarıdır. Devletin tarımda makineleşme ve sanayiyi kullanmasıyla birlikte iş gücü ihtiyacının azalması köylerden kente göçü oluşturmuş ve büyük şehri tanımayanlar tarafından şehirlerde gecekondular, çarpık kentleşmeler ortaya çıkmıştır. Sanayileşmeye paralel olarak bu gecekondulaşmalar ilk İstanbul'da görülür. Aslında arada belirgin bir yer farkı yoktur çünkü Kocaeli, İzmir gibi illerimizde de sanayi benzer dönemlerde atağa geçer. Gecekondulaşmayı sosyolojik açıdan 4 maddelik bir tasnife tabi tutuyoruz:
  1. 1945-1960 arası dönem: Bu dönemde barakalaşma başlamıştır. İlk hareketlerdir.
  2. 1960-1970 arası dönem: Bu dönemde gecekondulaşmanin ekonomik ve siyasal hayata olan etkisi daha da artmıştır. Bu dönemde ilk oluşturulan gecekondulara kıyasala daha da nitelik kazanmışlar, yakın çevreleri düzenlenmiş, tek katlı ve bazıları bahçelere de sahip olmuşlardır.
  3. 1970-1980 arası dönem: Gecekondulaşma bu dönemde de devam etse de, geçmişten farklı olarak yasadışı olan arsa spekülatörlerinin bu süreçten kazanç sağlandığı gözlemlenmiştir.Ayrıca enflasyonun artmasıyla gecekondu arazilerinin fiyatları da yükselmiştir. Başka bir önemli husus da şehirlerin gelişmiş bölgelerine yakın olan gecekonduların artık çok katlı apartmanlara dönüşmeye başlamasıdır. Böylelikle ilk baraka olarak inşa edilip, sonra tek katlı evlere dönüşen gecekondulaşma süreci, bundan sonra oldukça yoğun bir inşaat sürecine girmiştir.
  4. 1980 sonrası dönem: 12 Eylül darbesi ile duran gecekondulaşma süreci, demokrasiye dönülmeye başlanmasıyla tekrar hız kazanmıştır. Bu dönemden itibaren gecekondulaşma sürecinin niteliği tamamen değişmiştir. Artık her konut ihtiyacı olan gecekondu inşa edemez duruma gelmiş ve sadece belli bir maddi birikimi olan bir gecekondu sahibi olur hale gelmiştir. Bu süreçten faydalanan bir rant piyasası da oluşmuştur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1124 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt