Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de girişimci olmak nasıl bir duygudur?

Aslında soruyu şöyle sormak daha doğru olur gibi geliyor:

"Türk girişimcisi olmak nasıl bir duygu?" :)


Öncelikle, klasik bir Türk genci olarak ben de büyüklerimize her zaman saygı duyarak ve onların doğrularını koşulsuz kabul ederek büyüdüm. Belli bir zamana kadar "Baba sen yanlış düşünüyorsun" ya da "Öğretmenim/Hocam söylediğiniz şey bana pek doğru gelmedi" vb. gibi çıkışlarım olduğunu pek hatırlamıyorum ki çevremde de böyle çıkışlar yapan kişiler pek yoktu. Hatta okuduğum kitapların bazen yanlış/hatalı bilgiler içerebileceğini bile çok çok sonraları kabul edebilmiştim. Şu anda bile hala bir şeyler düşünürken benden çok daha tecrübeli, akıllı ve bilgili insanlar, kitaplar varken daha doğrusunu, daha iyisini düşünmeye teşebbüs etmek biraz saygısızlık biraz ukalalık gibi geliyor. İşte bir Türk girişimcisinin aşması gereken en büyük problemlerden biri bu, halbuki hepimiz de biliyoruz ki akıl yaşta değil baştadır..


Sonra bir de yumurta kapıya dayanınca muhabbeti var :) Her şey hemen bir anda en az çabayla olsun, hatta mümkünse ayağımıza gelsin. Bu psikolojiyi kendimde ve çevremde birçok insanda görüyorum. Sabırla, emek harcayarak, biriktirerek bir yerlere gelmek bize biraz sıkıcı geliyor nedense. Bir Türk girişimcisinin yolundaki sanırım ikinci en önemli engel de bu yani sabırsızlığı ve tembelliği.


Ve son olarak da, ne zaman bir problemimiz olursa ya babamızdan ya öğretmenimizden ya da devletten çözüm aradık, çözüm bulamadığımızda da sadece bekledik. Çünkü hoşumuza giden şeyleri yapmak konusunda ne kadar aceleci ve sabırsız isek hoşumuza gitmeyen konularda da o kadar sabırlı (!), metanetli (!) ve umursamazdık.. Yani nasıl olsa biri yapar psikolojisi..


Bence Türkiye'de bir Türk girişimcisi olmak böyle bir duygu, ve Türkiye'de ya da dünyanın herhangi başka bir ülkesinde olmak bu duyguları değiştirmeyecektir, biz kendimiz değiştirmedikçe..

  • Paylaş
Türkiye'de girişimci olmak, hele bu işin daha yeni yeni şekillendiği dönemde girişimci olmak ya da benim gibi henüz bu işin başında olmak çok heyecan verici bir duygu. Ülkeniz için bir değer yaratıyor ve vatandaşlara hizmet sunuyorsunuz ve bunun için şüphesiz emek harcıyorsunuz, kalitesinin yüksek olmasını istiyorsunuz. Girişimcileri yönlendiren etkenler şüphesiz kullanıcılar.

Türkiye'de girişimci olmanın özellikle internet sektöründe girişimci olmanın belirli zorlukları var bunlardan en büyüğü sermaye oluşturmak, yatırım almak. Bir de sosyal medya canavarı olan kısım var ve bunların genellikle akıllarındaki soru acaba bu adam facebook patlatabiliyor mu? :)

İşin şakası bir yana Türkiye'de fark edilecek ve ses getirecek projeler gerçekleştirdiğinizde bunun verdiği keyif ve tatminin başka bir şeyde olacağını düşünmüyorum :)
  • Paylaş
Türkiye'de girişimci olmak başlıklı yazımda bu konuya da ışık tutabilecek bazı fikirlerimi paylaşmıştm. Buraya da eklemiş olayım. Umarım faydalı olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

998 Görüntülenme7 Takipçi3 Yanıt