Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de güç kalitesi hakkında bilgi alabilir miyim?

Turkiye Power Quality alaninda ne durumda olduguna dair arastirma icerisindeyim. Bu konuda bilgisi tecrubesi olan insanlarla konusmak dilegim. TesekkurlerDüzenle
Tam bir inceleme veremem. Elimin altında çok fazla doküman yok. Ama teknik konuşmalardan şu şekilde özetleyebilirim. Türkiye, bu konuda Hindistan veya Brezilya gibi kalabalık nufüslu ve yüksek hızlı büyüyen ülkelerden daha iyi, ama Avrupa ülkeleri ve ABD'nin gerisinde.

Güç katsayısı konusunda (istenmeyen reaktif gücün ölçüsüdür), fabrikalara uygulanan minumum seviye ve cezalar açısından Avrupa'dan daha katı olduğumuzu biliyorum. Ama ev sayaçları reaktif enerji ölçmüyor. Bunun yanında, anlık voltaj yükselmesi yaygın. Ek olarak, harmonik ölçümü pek yaygın değil, ve çoğu zaman elektrik hatlarında önemli miktarda harmonik olabiliyor (alternatif akımın sinüs eğrisinden sapma miktarı)
  • Paylaş
2

Umut Gulum, Sizce Turkiye sanayisi ve teknik sorumlular harmonikler ve yarattigi sorunlar ya da ornegin THD degerleri uzerine yeterince bilgi sahibi mi ? Power quality hakkinda sorunlarinin olduklarinin farkindalar mi ? Cozum icin gidebilecekleri kisiler hakkinda yeterince bilgi sahibi olduklarini dusunuyor musunuz ? Bu isi yapanlarla ilgili bilginiz var mi ? Tesekkurler

Ceyhun Çakar, Kişisel görüşüm, harmonikler veya THD çok fazla önemli görülmüyor. Genellikle harmonik analiz ölçümü yapan sayaçlar çok az kullanılıyor. Power faktör farklı bir durum. Aşım cezaları büyük ve bu yüzden tüm fabrika ve benzeri endüstriyel yapılarda ölçülüyor. Ayrıca hemen hepsi kompanzasyon yapıyor.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

98 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları