Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de internet girişimcisi olmanın zorlukları nelerdir?

Benim fikrimi sorarsanız, en büyük zorluk Türkiye'deki internet kullanıcılarının zorluğu. Bu aynı zamanda dezavantaj olurken bir taraftan da avantaj haline de gelebiliyor. Türk internet kullanıcısının en büyük dezavantajı bence ön yargısı. Bunu biraz açacak olursak, onlara sunulan her şeyi öncelikle eleştiriyorlar. Bu aslında bir bakıma çok önemli bir avantaj haline de gelebiliyor. Ancak sorun şu ki, sunulan ürün ya da hizmeti sorguladıklarının çok daha azı kadar o ürün ya da hizmeti anlamaya ve değerlendirmeye yöneliyorlar. Bu aslında bir çok girişimin bizim ülkemizde diğer ülkelere nazaran daha az rağbet görmesinin ana nedeni aslında. Bu bir yargı haline dönüşene kadar sorun yok diyebiliriz ancak insanların bunu bir yargıya dönüştürmesi bizim ülkemizde çok daha kolay oluyor, sorunun kaynağı da bu bence.

Bu fikre dayanarak söylüyorum ki, facebook'un Türkiye'de popüler olmasının bu kadar gecikmesi de, twitter'a karşı gösterilen direncin nedeni de bu bence. Tüm bunlar zaman içinde yeni arayışların ortaya çıkması ile aşılacak şeyler tabi, ve umutsuz olmamak lazım bu konuda. Zaten son bir kaç yıl içinde çok şey değişti ve yerine oturmaya başladı yavaş yavaş.

Ancak bir diğer sorun şu ki bu arada geçen zaman hep aslında aleyhimize işiliyor. Çünkü bir çok internet girişimi bu arada daha yolunu çizmeye başlayamadan yok olup gitmek zorunda kalıyor, sebebi ise bir diğer sorun. Yeterli desteği bulamıyorlar. Türkiye'deki melek yatırımcı sayısını diğer ülkeler ile karşılaştırdığınızda bu net biçimde ortaya çıkıyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde; zaman, para ve kullanıcı profili gibi faktörler, projenizi gerçekten de çok dikkatli ve iyi yönetmeniz gerekiyor.

Bence bu sorunu insanlar çözecekler. Tüm engelleri kaldırıp artık yeni arayışlara girdiklerinde (ki bu yavaşta olsa oluşuyor), yeni şeylerle karşılaşacaklar ve bunları değerlendirme yoluna gidecekler. Bu arada oluşum gösteren ve destek bulan tüm girişimlere ve girişimcilere de içtenlikle bol şans dilerim.
 • Paylaş
Bence internet girişimlerinin en büyük sorunu gelir modelini belirlerken çıkıyor. Şurası bir gerçek ki kullanıcılardan para almıyorsanız ya da teknoloji geliştirip satmıyorsaniz yolunuz muhakkak temelinde seks olan reklamlarla kesişecek. Bugün YouTube'da bile partner bulma sitelerinin reklamı donuyor. Demek ki gelir modeli belirlemek sadece Türkiye ozelinde değil tüm dünya da bir sorun.

Yapacağınız girişimin içeriği gelir modelini temelden etkiler. Misal alım satım sitesi yapacaksanız hem reklam, hem komisyon,hemde stoktan satılan maldan kâr etme olarak bir yöntem seçebilirsiniz ve eğer sektöre hakim firmalardan bir farklılık yaratirsaniz zorluklar azalır. Misali eBay geldi Türkiye'de bir siteye ortak oldu. Bu site için startup zorlukları kalmadı artık ama bu sefer de başka zorluklar başladı. Büyük ortaklıklar stratejik sorunlar doğurur çünkü.

Sözün özü gerek internette, gerekse gerçek hayatta girişimciliğin bedelleri ve zorlukları hiç bitmez.

 • Sermaye
 • Reklam
 • Yatırımcı
 • Patent
 • Toplum ahlaki ve zevkleri
 • Hedef kitlenin seçimi
 • Işletme ile kurulan duygusal bağ ( ki çok saçmadır)
 • Kalifiye çalışan
 • Kazanılan her kuruşun peşinde olan vergi daireleri

Zorlukları saymakla bitiremeyiz. Zaten girişimci olmanın güzel tarafı da budur. Bir fikre maddi bir değer katarsınız ve kazanırsınız.
 • Paylaş
2

Okan Tambay, En büyük sıkıntı yatırımcıdır, sermaye bir şekilde destekleniyor bankalar , kosgeb vb şekilde ancak yatırımcı ülkemizin en büyük sıkıntısı...

Hakan, Haklısınız, çünkü Türk girişimcileri, melek yatırımcı lafını melek gibi adam anlıyor. Hiç bir yatırımcı ne kadar, ne zaman, nasıl sorularının cevabını almadan bir projeyi desteklemez. Daha doğrusu destekleyemez bu ticaretin mantığına ters. Işletmeler kar amaçlı kurulur. Yatırımcılar gelir modellerini eksik planlamış girişimcilerden uzak dururlar. Bu da bizim gibi gelişmekte olan ülkeler de yatırımcı bulmayı zorlaştırır doğal olarak.

Öncelikle firma küçükse reklam yapamama gibi bir zorlukla karşılaşılabilir.Türkiye'de pazarın gelişmemiş olması,sürekli dalgalı ekonomi,insan kaynağının kısıtlı oluşu ve hukuk mevzuatının karışık olması girişimcilerin karşısına alacakları riskleri ölçememe,yeterli araştırma imkanı bulamama ve güvenilebilecek yönetici olmaması gibi zorluklar çıkarır.

Linkten Pozitron'un  kurucusu Fatih İşbecerir'in Türkiye'de girişimcilik üzerine yaptığı konuşmasını dinleyebilirsiniz.

 • Paylaş
Aslında etohum'da kaynak olarak kullanılabilecek Burak Büyükdemir'in girişimcilerle söyleşi yaptığı pek çok video var. Onları seyretmek epey ilham veriyor.
 • Paylaş
Herşeyden önce en büyük problem ulaşılabilir olmaktır. Sayın girişimciler öncelikle biraz ulaşılamaz olun, halktan kopun.

Daha iki yıl öncesine kadar içerik hariç vasat bir platform olan Twitter'ın bile milyonlarca kullanıcısı vardı. O berbat yapının dahi Türkiye'de milyonlarca yılmaz savunucusu vardı. Yabancının .oku tatlı olur.

Sanki Jack'e kanka sitenin burası olmamış, şurasını böyle yap diye ahkam kesebiliyormuş gibi ulaşılabilir olursanız gelirler bikbik öterler, yazarlar. Değerli girişimciler siz siz olun sallamayın ulaşılamayın. Olumlu yada olumsuz hiçbir etkiye tepki vermeyin. O zaman çok tatlı olursunuz.
 • Paylaş
2

Hakan Köse, Katıldığım bazı noktalar olmasına rağmen, ana eksende katılmadığım noktalar var bu konuda. ;)

Hakan Köse, Özellikle ulaşılamaz olma konusunda daha farklı düşünüyorum, ancak herkesin önce acımasızca eleştirdiği konusunda haklısınız..

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1179 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Türkiye'de internet girişimcilerinin yaşadığı zorluklar nelerdir?