Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de işsizlik sorunu var mı yoksa insanlar iş mi beğenmiyor?

Tuzla'daki şantiyemiz için İnşaat Mühendisi aranıyor. 1500TL maaş + sigorta + yemek + yol. Diye ilanlar var. Şaka gibi değil mi? Bu adamı gidip sigorta dolandırıcılığı + vergi kaçakçılığından tutuklamak lazım değil mi? Sigorta dedikleri zaten asgari ücret üstünden ayrıca ilana yazılması tamamen abes, çünkü işveren çalışanını sigortalatmak zorunda.

Uygar bir ülkede bu ilanı veren adama çalışma bakanlığı anında müfettiş gönderir ve burnundan fitil fitil getirirler.

Yemek denilen şey eğer şantiyede ise fena değil ama değilse ne kadar ucuz yerseniz yiyin bir ay yetmeyecek kadar bir Ticket kartı oluyor. Kaldı ki o kartlar belli bir fiyat kategorisinin üstündeki yerlerde geçiyor.

Esnek çalışma saatleri istiyorlar bir de. Yani esnek deyince sakın "bir gün fazla çalışırım, diğer gün de az" diye düşünmeyin. Yurdum iş terminolojisinde esnek saat demek bir gün çok ertesi gün daha çok çalışma demek.

Haftada bir gün, şansınız varsa hafta sonunuz oluyor ona da utanmadan "tatil" diyorlar. Şansınız varsa diyorum çünkü gerçekten öyle, her hafta bir gün "tatil" olacak diye bir kural yok.

Fazla mesai ücreti diye bir şey duymuş bir mühendis arkadaş varsa beri gelsin. Aldığınız "astronomik" maaşın asgarisi resmi olarak bir bankaya kalanı da ya elden ya da başka bir bankaya ödenir. Her ay maaşım ödenecek mi acaba diye strese girersiniz çünkü ayın 10'unda hala hesabınızda bir şey olmadığını görürsünüz.

Bu şartlar altında eşek bağlasanız dolaba çalışmaz ama bizim insanımız gidip çalışıyor yine de.

Sözüm meclisten dışarı. Memura, öğretmene, öğrenciye "Bekara karı boşamak kolay." hesabı bu işler çok basit geliyor ama gelin görün ki bu ülkenin orta direği sadece onlardan oluşmuyor... Memurlar iflah olmayacaktır ama dershaneler kapandığında öğretmenlerimiz de anlayacaklar ülkenin durumunu. Öğrenciler konuşsunlar şimdilik, onların da okulları bitecek nasıl olsa bir gün.
 • Paylaş
Buradaki içeriğe bir göz atmanızı dilerim: wolframalpha.com/input/?i=turkey+unemployment+rate&lk=1
Aşağıda da o sayfada bulunan grafiğin görünümü:

Güncel

Grafiğe göre, 2000 yılından beri işsizlik Türkiye'de hızla artmaktadır ve içinde bulunduğumuz son 2 yılda Türkiye tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştır.

Not: wolframAlpha.com 'computational knowledge engine' olarak tanınmaktadır. Ayrıntılı bilgi için: wolframalpha.com/about.html
 • Paylaş
1

Gökhan Gök, İstatistikçilerin ve bazı yandaş medya mensuplarının verdiği istatistik verileri tam manasıyla gerçeği yansıtmıyor.

İşsizlik ve iş beğenmeme....

Harika bir konu olmuş bu beğendim hemen.

Bu sabahki veriler Türkiye'de 2,7 milyon işssiz olduğu yönünde. İyimser bir hesaplama yöntemiyle nüfusun %50'sinin çalışma yaşında olduğunu varsayarsak, 38 milyon insandan 2,7 milyonu işsiz. Eşleri ve kendileri 2,7 milyonun içinde olduğundan, çekirdek aile mantığıyla bakılması gereken 2 bireyde (yaşlı anne, baba, kardeş, çocuk) yola çıkarsak  5,4 milyon ( yani %15) insan aç yani. Bu çalışması gereken nüfusun açlık rakamı hiç böyle bakıyormu olaya hükümete yakın istatistikçiler ekonomistler bilmiyorum...

Peki bu insan ne iş bulsa çalışır mı ya da çalışmalı mı? Ben olsam ne iş bulsam çalışırım diyorum kolayca, bu karakterle ilgili birşey. Ama  çok ve kolay para kazanmak, çalışmaktan geçmiyor.  @fundaseydem in de dediği gibi okumuş yazmış kesim haklı bir mantıkla iyi bir hayat peşinde bunun için okudu zaten, ama ekonomi bu insanları istihdam edecek patronları da ucuz iş gücü bulmaya itiyor, onlarda basit işletme mantığında haklı, peki bu çelişki nasıl çözülecek?

Önce meslek isimlerinden başlamak gerekiyor.

Telefonlara bakacak, radevuları ayarlayacak sekreterler 'halkla ilişkiler uzmanı', getir götür yapacak eleman 'ofis boy', bekçi 'güvenlik elemanı', (geyiğe düşmemek için uzatmıyorum) olunca bu basit işleri yapacak ara elemanlar da maalesef maaş beğenmiyor.

Ben danışmanlığını aldığım şirketlerde (gerektiğinde) kadro kurarken  üniversite bitirmiş, genç hatta staj sorunu yaşayan insanları tercih ederken, ara eleman işlerinde "ben yaparım abi" diyenleri tercih ediyorum. Çünkü ara eleman iş basit olsa da işi seven, gayretli, mızmız etmeyen eleman demektir.

Ve şimdiye kadar gördüm ki, ara elamanlarını maaş anlamında mutlu eden iş yerlerinde, asıl işi yapan üniversite mezunu uzman kadro da daha memnun çalışıyor, doğal olarak işletme para kazanıyor ve uzman personel de refah sağlayan bir iş sahibi oluyor.

 • Paylaş

insanlar iş beğenmiyor ... bir sürü iş var halbuki ... 3 kuruşa 7*24 çalışmanın nesini beğenmiyorlarsa ... garip bir toplumuz vesselam ...

 • Paylaş
3

Kadir Babacan, Güney Doğu'da ve Doğu'da İşsizlik Sorunu bulunmakta bu yüzden bu bölgelerde kaçakçılık yapılmaktadır. İstanbul gibi Metropol veya Büyük Şehirlerde işsizlik konusu söz konusu herkes kendi işini yapamasa da herkes için bir iş olduğuna inanıyorum. Yeter ki kişi çalışmak istesin. Kariyer.net, Secretcv, Yenibiris, her gün yüzlerce binlerce iş ilanı var.

Özge Can Balaban, ilk olarak kaçakçılığın bir nedeni olamaz bence, o zaman biriside yan bakar ve öldürürsün sonu yok ... bir çok işçi çalıştırıyorum evlerinden binlerce kilometre uzakta alın teri ile para kazanıp, helal para ile çocuklarını okutuyorlar ... evet çalışmak isteyince her yerde iş var ... demek istediğim birisini insanlığından çıkartacak kadar çalıştırmak doğru mu? Türkiye gerçeği bu ... doğusunda batısında kuzeyinde güneyinde aynı ... şunu da biliyorum ki ( iş yerinde maliyetleri ben tutuyorum o derece eminim kendimde ) sadece 1000 lirası olan adam parasını 2000 lira yapacak diye 10 kuruşluk iş 1 kuruşa yaptırılıyor ve kılıfına da bir güzel uyduruluyor ... bir sürü iş değiştirdim bu nedenle ... inanılmaz üzüldüğüm için ... şu an bulunduğum yerde mutluyum hakkımı alabildiğim için değil bu arada 7*24 çalışıyorum yine sigortam tam gösterilmiyor gecenin bir vakti aranabiliyorum, özel hayat hak getire. Ama en azından işçiler hakkını alabiliyor ... fiyatlar patron DAHA ÇOK kazanacak diye kesilmiyor ... umarım şimdi daha net anlatabilmişimdir. Çin deki insanlardan daha kötü şartlarda işçi çalıştırıyoruz, mühendisimize daha az değer veriyoruz, ve en kötüsü hiçbirmiz hakkımızı arayamıyoruz. Türkiye de işsizlik sorunu yok iş sorunu var ... Çünkü işin tanımı yok. Ortada aslında iş bile yok ... Al gülüm ver gülüm ...

İşsizlik kapitalizmin güvencelerindendir. İşsizlik sürdüğü sürece kapitalizm varlığını devam ettirecektir. Çünkü her zaman maliyeti düşürecek adımlar atmak durumundalar. Kapitalizmde de en önemli maliyeti oluşturan durumlarda sabit maliyet giderleridir. Bunlardan en önemlisi de çalışan ücretleridir. Bir çalışandan bu nedenle maksimum performans alınması gerekmektedir. Maliyeti minimuma indirebilmek için. Bu sistemin en büyük destekçiside devletler olduğu için işsizliğin bitme gibi bir durumu yoktur. Bitme durumu ancak Sosyalizm'le mümkündür. Sosyalizm'de kapitalizm karşışında yeterince güçlü değildir günümüzde. Çalışma koşullarının ağır oluşu (göreceli bir kavramdır bu ama her durum kendi döneminde ve kendi içinde değerlendirildiğinde bir anlam kazanır) işsizliği devam ettiren bir diğer husustur (Örneğin günde 12 saat çalışma-ayakta oturmadan-haftada 1 gün izin ve çoğu zaman aylık 740 TL maaş-ayrıca bu işin yarattığı giderler de cabası).
 • Paylaş
Simit 1.40 TL, Çay 1TL
5 kişilik bir ailede 30 günde 3 öğün
30x5x2.40x3=1080 TL
(brüt asgari ücret bu kadar bile değil )
 • Paylaş
İş'e göre insan sıkıntımız var bence. Bu sorunla ilgili bazı şirketler öncülük etse de bu konunun çözümü zaman alacak gibi görünüyor. Bu konuyla ilgili bence öncelikli olarak uzun vadeli ama detaylı sektör analizleri ile ihtiyaç duyulan meslekler belirlenmeli ve Avrupa'da çok uzun yıllardır süregelen akşam okulları ile yeni meslekler kazandırılmalıdır.
 • Paylaş
Türkiye'de meslek lisesi, meslek  yüksekokulu mezunlarına, hatta lise mezunlarına daha çok iş var. İlanlara bakıldığında kalifiye eleman yerine gelip geçici, part time, ya da sahada görev yapacak eleman aranıyor. Başvursanız da size dönüş yapılmıyor. Çünkü üniversite mezunusunuz, yüksek lisanslısınız, yabancı diliniz var. E maaşınız da ona göre olacak tabi. İşten çıkarılmak istenildiğinde dişli çıkacaksınız, tazminatınız için savaşacaksınız gerekirse. İşverenler sizi napsın.. 2 ay bilemedin 6 ay eşek gibi çalıştırıp kapının önüne koyacağı elemanı arıyorlar.
 • Paylaş
İş beğenmeyenler, kendileri patronaj makamındalar, işsizleri iş beğenmiyorsunuz yaftası ile aşağılıyorlar. . .
 • Paylaş
Türkiye'de çalışma sistemi sorunu var.
 • Paylaş
İşsizlik sorunu var fakat insanlar genel olarak iş beğenmiyor bunun nedeni ya verilen ücretin az gelmesi ya da çalışma şartları
 • Paylaş
1

Ergün Tuna, İş beğenmeyenler, kendileri patronaj makamındalar, işsizleri iş beğenmiyorsunuz yaftası ile aşağılıyorlar..

Kapitalizmin geçerli olduğu tüm dünyada elbette işsizlik vardır ve var olacaktır. İş beğenmeyenlerin olması kaideyi bozmaz. AKP işsizliği çözememiştir ve çözemeyecektir. Çünkü AKP de kapitalizmi sürdürüyor. Tek çözüm Milli Ekonomi Modeli tezidir.
 • Paylaş
Kimse işbeğenmemezlik lüxünde değil, lakin insanlarıda eski sistemdeki afrikalı köleler gibi kullanmakta kimsenin hakkı değil. Kaldıki ülkede ki yabancı sayısı gerçek olarak açıklansa kanaatimce şu an 5 milyon civarındadır. Bu durumda insanlarmız nasıl işbulup çalışacak,,BM gibi ülke hayatımda türkyede cezayirli, faslı çalışan görmemiştim onları da gördüm,
 • Paylaş
Bu söz sanırım Demirele aitti 'PETROL VAĞDIDA BİZMİ İÇTİK'
 • Paylaş
Her ilde üniversite açarsan, ithalatı tahrik edip burada üretince daha pahalı oluyor dersen elbette işsizlik olur. 1 kişi alınacak pozisyona 100lerce insan başvuruyorsa işsizlik yok demenin imkanı yok
 • Paylaş
Geçen 1100 tl'ye işçi arıyordum .. bulamadım.
 • Paylaş
3

Özge Can Balaban, çalışma şartlarını öğrenebilir miyim ... yardımı olacaksa ben hemen bulabilirim o paraya işçi ...

Selman Kurtal, şantiyeye gece bekçisi...

Ergün Tuna, patronu iflas ettirecek ücret istemişsiniz..

İnsanlar iş beğenmiyor

 • Paylaş
1

Ergün Tuna, İş beğenmeyenler, kendileri patronaj makamındalar, işsizleri iş beğenmiyorsunuz yaftası ile aşağılıyorlar..

İşini beğenmeyen tabii ki vardır bunca mobing denen şeye katlanan ağır koşullarda çalışmaya zorlanan asgari ücretli çok kişi var fakat bunun yanında hiç iş bulamamış hatta aramaktan bile vazgeçmiş insanlar var internetteki iş arama sitelerine bakın 10 milyon üye var.
 • Paylaş
İşsizlik sorunu olduğu bir gerçek. Bu sorunun kaynaklarından biri de 'iş' sorunu.
 • Paylaş
Turkiye issizlik var sebepleri mesleksizlik ve egitim sistemi meslek liseleri yetersiz kalifiye eleman sikintisi var bu da issizlige sebep oluyor.. .
 • Paylaş
Her ikisinden de var maalesef. Çok üzücü bir durum.
 • Paylaş
1

Kadir Babacan, Bence işsizlik yok kişiler kendi profillerinde uygun iş bulamıyor olabilirler veya çalışma şartları uygun olmayabilir. İstanbul'da işsizlik yok denebilir. Güneydoğuda işsizlik kesinlikle var zaten işsizlikten insanlar ne yapacakları saşırıyorlar. Doğu anadolu bir nebze daha iyi sayılır.

İssizlik sorunu var. İnsanlar is begenmiyorlar.
 • Paylaş
1

Ergün Tuna, İş beğenmeyenler, kendileri patronaj makamındalar, işsizleri iş beğenmiyorsunuz yaftası ile aşağılıyorlar..

İnsanlar çalışmayı sevmiyor.
 • Paylaş
2

Ergün Tuna, Çalışmayı sevmeyenler, patronaj makamında olduklarından, karşısındakileri çalışmayı sevmiyorsun yaftasını yapıştırıyorlar...

Fatih Gündoğan, Valla bunu genelleyebilirim...

Tembel ve Lükscüyüz biraz.
 • Paylaş
1

Ergün Tuna, Tembel ve lükscüler idareyi ellerinde tuttukları için, kendi karakterlerini işsizlerin yüzüne söylemekten çekinmiyorlar...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5438 Görüntülenme36 Takipçi24 Yanıt