Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de kitap fiyatlarını pahalı buluyor musunuz? Neden?

Aslında bu kitaplardan alınan vergiden kaynaklanıyor bu konu tamamen devletin insiyatifinde en azından okuma düzeyi halkın bilinçlenmesini sağlamak için vergiyi düşürebilir hatta AB ülkeleri gibi sıfıra indirebilir.Ama ne yazık ki bizim toplumumuzda şu an bilinçlenen kesimi devlet büyüklerimiz istemiyor halk bilmesin istiyor.
diğer ülkeler ve bizim ülkelerimizde vergi oranları şöyle:
 • % 0 : Norveç, Kanada, İngiltere, Hırvatistan, İrlanda ve son okuduğum habere göre tüm AB ülkeleri.
 • % 6-8: İsveç, Hollanda, Almanya, Yunanistan
 • % 8'den fazla: Avustralya, Macaristan
 • ABD eyaletlerinde %5-10 arası değişiyor.
 • Türkiye'de son halinden alınan vergi %8
Buda bir yerden aldığım yazı görünmez maliyetleri açığa vuruyor.

Kitaptan alınan toplam vergi ise yaklaşık yüzde 45’tir! (işletme fakültesi dekanımız prof. dr. öner günçavdı’ya göre). Bunun matbaası var, yayınevi var, kitapçısı var hepsinden de vergi alınır. Makbuzlar fişler kesilir, muhasebecileri vardır bunların harıl harıl çalışırlar. hatta yazarından da alınır ki adam fakirlikten yazamasın (hoş orhan kemal gibi parasız kalınca yazanları da yok değil ya).

işte hepsinin üstüne de kdv alınır!
işte kitaptan alınan vergilerin toplamı %45'e dayanır!

bu devlet sözde sosyal devlettir! bizim "büyük"lerimiz zenginleri korur kollar, insanlar okuyup uyanmasın diye de elinden geleni yapar! ya bu insanlar okuyup da komünist falan olursa maazallah! nice olur halimiz?

kdv sana bana işler, ve bir daha korsan kitap alırken işte bunu düşünün.
 • Paylaş
Aslında kitap fiyatlarını fazla buluyorum ama bu daha çok talebin az olmasından kaynaklanıyor. Ülkemizde bilindiği gibi kitap okuma oranı bayağı düşük. Haliyle kitabın yazılma aşamasından dağıtım aşamasına kadar emek veren herkesin bir şekilde nasibini alması gerekiyor ki bu da kullanıcısı az olan kitaba değer yüklüyor. Bunun için öncelikle kitap okumanın yaygınlaşması, insanlara sevdirilmesi gerekli. Başka çözümü olmaz diye düşünüyorum.
 • Paylaş
Türkiye'de kitaplar vergiler dolayısıyla pahalı. Asgari ücretle yaşayan bir kişi evinin giderleri (elektrik,su, vs.), aylık alışveriş derken kitap almayı son sıralara atıyor o zamanda karşısına fiyat yüksekliği çıkıyor, bu şartlar altında kişi kitap alma durumunu erteleme yoluna gidiyor.
 • Paylaş
Türkiye'de sadece kitap fiyatları değil yaşamın kendisi çok pahalı. Aslında, ekonomide, benim algıladığım kadarı ile her şey birbirine bağlı. Daha doğrusu dengesi olmayan bir ekonomide birbirine bağlı bu unsurlar hassaslaşıyor. Yani, parametrelerden bir tanesi bozulduğunda çok kısa bir sürede tüm sistem etkileniyor. Hatta dışa bağlı ekonomilerde, yani kendi gücünü oluşturamamış ekonomilerde, içsel parametreler değil dış parametrelerdeki değişimler bile tüm sistemi etkiliyor.

Kitap fiyatları pahalı olabilir ancak kime ve neye göre pahalı? Bence okumak isteyen herkes için hemen hemen her fiyatta ve çok değerli kitaplar mevcuttur. Hatta artık günümüzde teknolojinin de getirdiği imkanlarla bir çok kitabı ücretsiz elde etmek veya dijital olarak uygun fiyatlara erişmek mümkün.

Benim bu sorudan yola çıkarak dile getirmek istediğim bir başka sorun ise Türkiye'de yeterli sayıda ve kalitede kitap yazarının da bulunmayışı. Amerika ve benzeri ülkelerde sektör gelişmiş ve büyümüş durumda elbette ancak bunun oluşması için gereken bir çok düzenleme de yapılmış ve yerleşmiş, hatta sektöre bir bakış: celebritynetworth.com/list/top-50-autho...

Türkiye'de de elbette çok başarılı yazarlar var ancak ilerleme hızımız hemen hemen her konuda olduğu gibi bu konuda da çok yavaş ve dengesiz.

Bu şartlar altında bence olabileceğinin en iyisi çünkü vergiler, ekonomik dengesizlik, kitap satış rakamlarının seviyesi, kitap okuma oranımız ve buna benzer etkenleri göz önünde bulundurunca hem üzülüyor hem de hep beraber ne büyük şeyleri kaçırdığımızı hissediyorum.
 • Paylaş
Evet pahalı buluyorum insanlar her gün gazete alsalar dahi 15 lira yapıyor asgari ücretli ya da biraz daha üstüyle kıt kanaat geçinmeye çalışan biri ne kitap okuyabilir ne de kültürel bir faaliyette bulunabilir
 • Paylaş
Kitaba göre değişiyor , bazı kitaplar o kadar güzel ve kaliteli ki fiyatını az buluyorum bazı kitapların fiyatını çok fazla buluyorum ama genel olarak iyi bir kitap 15 tl 'nin üstünde oluyor.
 • Paylaş
Kitap fiyatları ne yazık ki çok pahalı ve giderek de artıyor fiyatlar. 20 lirayken artık 30 liraları buluyor. Bunun Kültür Bakanlığı ile bağlantılı olduğunu ve burdan da bir kazanç kapısı durumu elde edildiğine inanıyorum.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1750 Görüntülenme9 Takipçi7 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

 • Türkiye'de kitaplar pahalı mı?

 • Türkiye'de kitaplar neden pahalı?