Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de laikliğin tehlike altında olduğunu düşünüyor musunuz?

Mevcut iktidar partisine sonuna kadar muhalif birisi olarak, laiklik ilkesinin tehlike altında olduğuna inanmıyorum. Türkiye'de dindar kesimin nicelik ve nitelik olarak güçleniyor olmasının laikliği tehdit edeceği yanılgısı bulunuyor. Bu yanılgıdan kurtularak, dindarlığın laikliğe aykırı olmadığı gerçeği görülürse bu korkuluk da yıkılmış olacaktır.
  • Paylaş
3

Gökhan Biçer, 'Dindar' kesim laikliğe zarar vermez, 'dinci' kesim zarar verir.

Son zamanlarda 'dinci'leri 'dindar' olarak gösterme dezenformasyonu yapılıyor.

Buna dikkat etmek lâzım. Bu dezenformasyon dahi laiklik için tehlikedir.

Gökhan Biçer, NOT: Bir insan hem dindar hem laik olabilir ama hem dinci hem laik olamaz.

Ankra Hkuk, Dinci derken, mevcut anayasal düzeni değiştirerek tamamen dini bir yönetim getirmek isteyenler kastediliyorsa, bu kişiler laikliğe tehdit kabul edilebilir, katılıyorum. Ancak, demokratik sistemde, demokrasi aleyhinde bir düşünceye sahip olmak da düşünce özgürlüğü ilkesi içinde değerlendirilmek zorundadır.

Evet düşünüyorum. Anayasada hâlâ, 'Türkiye Cumhuriyeti; demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir' yazmakta olması beni hiç rahatlatmıyor. Şu an Türkiye tamamen dini kurallara göre yönetiliyor. Bir şeyi gerçekten değiştirmek için en etkili yol; içini , sahip olduğu özlerini sindire sindire yok ederek, insanları buna yavaş yavaş alıştırmaktır. Bu başarıldıktan sonra etiketi kaldırmak artık hiçbir şeydir! Ülkemizde yapılan şey, işte tam olarak budur.
  • Paylaş
Düşünüyorum. Böyle düşünmeme sebep olan, sadece Türkiye'de olan olaylar değil. Bir yabancı gazetenin (ben ABD'de yayınlanan gazeteleri kastediyorum) web sitesine girip Türkiye ile ilgili haberleri okursanız, oralarda Türkiye'deki laikler için sekülerler ya da laiklik için sekülerizm ifadelerini kullanıldıklarını gözlemleyebilirsiniz. Laiklik ile sekülerizm aynı şey değildir.
Ama şu kadarını da söyleyeyim, iyi işletilen bir devlet sisteminde sekülerizm rejime tehdit oluşturmayabilir. Tıpkı iyi işletilen liberal bir sistemin ya da komünist bir sistemin ekonomiye zararı olmayacağı gibi.
Benim endişem bir kavramın arkasına geçip, bazı çevrelerin ülkenin altını inceden inceden oyması. Bu çevreler kimler olabilir, bu ayrı bir konu.
  • Paylaş
Açıkçası, iktidarı tehdit olarak algılıyorum fakat mevcut laiklik anlayışını yıkabileceğini düşünmüyorum.

İnsanların inançlarına saygım var ancak kendi inançlarına göre devletin yönetilmesini dikte eden zihniyete karşıyım. Çünkü bu devlet çok kültürlü bir toplumu barındırıyor. Bir grubun inançları veya değerlerine göre toplumun tamamı şekillendirilemez.

Bu tip bir uygulama, kökten başlayan ayrışma ve kutuplaşma ile toplumu taraf seçmek zorunda bırakır. Taraf olursanda, hedef olursun. Bu süreci iç çatışma ve kaos izler.

Maalesef, eğitim seviyesi düşük veya eğitim sisteminden geçmiş fakat kendini geliştirip, objektif sorgulamayı, araştırmayı öğrenememiş bireyler toplumun çoğunluğunu oluşturuyor. Bu insanların inanç sistemine saldıran AKP virüs'ü yüce divanda yargılanmadığı sürece, ülkenin gelişmesi ve ilerlemesi çok zor.

Kendimden örnek vermek gerekirse; üzerine çok fazla kafa yorduğum Eğitim, Teknoloji ve Ekonomi ile ilgili elimde bir kaç proje var. Sırf bu hükümet yüzünden açıklamıyorum ve açıklamayıda düşünmüyorum. Bir çok bilim insanı da aynı düşüncede.

En kısa sürede yargılanarak gitmeleri Türk milleti adına en iyisi olacaktır.
  • Paylaş
1

Muammer Keles, 'kendini geliştirip, objektif sorgulamayı, araştırmayı öğrenememiş bireyler toplumun çoğunluğunu oluşturuyor.'
Demişsiniz,
Bu toplum 12 yıl önce doğmuş bir toplum değil.
Aşağı tabaka olarak nitelendirdiğin bu toplum daha önceleri de vardı ve bu ülkenin kuruluşundan bugüne var oluşunun kaynağıdır.
Asıl kendini geliştirmeyi ve sorgulamayi ogrenmeyen bireyler çok şükür ki toplumun azınlıgini oluşturmaktadır.
Kendisindeki eksik vasıfları karşı tarafta gormesi bunun en büyük kanıtıdır.
Bu toplum 'kendi gibi düşünmeyenleri ' hiç bir zaman suçlu olarak ya da asagi tabaka ya da cahil olarak vasiflandirmamistir.
Bu davranisa global çevreler demokrasi adını vermişlerdir.
Siz de demokrasiyi savunan bireyler olarak bu saygıyı, yani sizin gibi düşünmeyenlerin düşüncelerine saygi gösterin.

Laikliğin tehlike altında olduğunu düşünmüyorum.
  • Paylaş
Olmayan bir şey nasıl tehlike altında olabilir ki? Teokratik bir yapılanma var Türkiye'de. Hemen hemen seksen bin din memuru var bu devletin. Avrupa'da bir tek Vatikan devletinin din memurları var ... Bu bir tarafa, 20 yıllık Erdoğan'dan dolayı laikliğin gitti gidecek kampanya ve iddiası artık kabak tadı vermeye başladı.
  • Paylaş
Laiklik cumhuriyet döneminde de zaten çok büyük tepkilerle karşılanmış bir reform.

Mevcut hükumetin baş örtüsü ve bu tarz hamleleriyle ortamı biraz yumuşatmış durumda bu konuda. Tehlikeyi düşünmemek gerekir aslında her yenilik bir yıkım sonucu olur ki elbette o da yıkılacaktır.
  • Paylaş
1

Aydın , Baş örtüsü ve benzeri unsurlarla yıkılabilecek bir laiklikten bahsetmek ne kadar mümkündür ki?

Aksine gayette sağlamlaştığını düşünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

534 Görüntülenme14 Takipçi8 Yanıt

Konu Başlıkları