Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de matematik eğitimiyle ilgili sorunlar nelerdir?

Ezberci olması. Türkiye'de matematik eğitimi ezberlenmiş bir dünya formülden geçiyor. Aslında o formüllere hiç gerek olmadan, her soru çözülür. Çünkü olayın mantığını kavramak önemli. Belki 1 sayfa işlem gerektirir, belki 15 dakika hatta yarım saat gerektirir ama kişi formüle kendi ulaştığı zaman unutmaz. Çünkü mantığı kavramıştır. Malesef bize x=y+z öğretiliyor.

Tabi bunun nedeni sınav sistemi ve çocukluktan itibaren yarış atı olmaya zorlanmamız. Mesela neden bir dünya matematik sorusu çözüyoruz? 15 tane olsun, 20 tane olsun çözmek uzun sürsün ama ezber olmasın. Çünkü matematik hayatta bambaşka konularda da kurulan mantığın temelidir. Ne yazık ki bu sistemin değişmesi çok zor.
  • Paylaş
1

Genius, 2+2=4 buradaki mantık ne hocam peki?

Üniversitedeki hocamdan öğrendiğim kadarıyla, Almanyadaki tüm okullarda formüller tahtanın üst kısmına tablo şeklinde asılır. Sınavlar da öğrenciden hangi formülü kullanması gerektiği öğretilir. Yani malzeme öğrenciye teslim edilir ve o malzemeyi nasıl kullanılacağı öğrenciden istenir. Bizde ise ortada ne bir malzeme ne de o malzemeyi nasıl kullanacağın öğretilir. Bu yüzden de öyle ki Türkiye'de matematik eğitimi denen bir şey yok, sadece matematik öğrenmeye çabalayan öğrenciler vardır... .
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

412 Görüntülenme4 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları