Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de medya alanında hangi bölümler eksik? Medya alanında ne gibi yenilikler yapılması gerekir?

Televizyon kanallarını, stüdyo tozu yutmuş gerçek televizyocular yönetmeli. Öncelikle ''televizyonculuk'' ayrı bir meslek olarak tanımlanmalı. Yani, televizyoncu, gazeteci, radyocu, internet yayıncısı gibi 4 ayrı meslek olmalı. Her ekrana çıkan ''televizyoncuyum'' dememeli. Bugün, yarışma programlarına yarışmacı olarak katılanlar bile ''televizyoncuyum'' demeye başladılar. Günümüzde, tv kanallarının yöneticileri de gazeteci ya da radyocu. Ben ''gazeteciden televizyoncu olmaz'' fikrini savunuyorum. Gazetecilerin yönettiği kanalların hepsinin hali harap. 22 yıl önce 1992'de hem tv hem de radyoda aynı anda mesleğe başlamış biri olarak ''radyocudan da televizyoncu olmaz'' fikrini savunuyorum. Her ikisine de aynı anda başlamış olmama rağmen 1 tanesinde karar kılarak sadece televizyoncu olarak devam ediyorum. Dergilerde yazdım, radyo programları yaptım, internette de halen yazıyorum. Herkes benim gibi, extra işler yapabilir tabii ki ama asli mesleğiniz değişmemeli. Anlatmak istediğim, bir insan fotoğraf makinası alıp harika fotoğraflar çekebilir ama bunu bir meslek haline getirmedikçe ''fotoğrafçıyım'' dememeli. Fakat, gazetecilere bakıyorum 3 gün ekrana çıkıyorlar sonra bir bakmışsın ''televizyonun yayın yönetmeni'' olmuş ve ''Televizyoncuyum'' diyerek ahkam kesiyorlar. Ben bundan son derece rahatsızım. Sektörümüzdeki en büyük eksiklik mesleki tanımlamadır.
  • Paylaş
Öncelikle ülkemizde bu işi gerçekten hak edenlerin yapamadığı bir sistem bulunmakta bu nedenle yenilik yapacak kişinin yeni olması işi daha zorlaştırır
  • Paylaş
Dijital medya için benim fikrim okul özel kurs vs. kişiden zaman ve para almaktan bir işe yaramaz. İçi boş demiyorum fakat öğretilen her şey internette fazlasıyla mevcut. Yinede bir bölüm açılacaksa içerik üretimi ve pazarlaması faydalı olacağını düşünüyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

180 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt