Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de medyanın temel problemleri sizce nelerdir?

Hükümete göre şerbet vermesi
  • Paylaş
Hükumetin medyayı gerek korkutarak, tehdit ederek gerekse de satın alarak güdümüne almış olması. İtiraz eden gazetecileri de ses hızından hızlı bir şekilde içeri alması, özgür haberciliğe izin vermemesidir Türk medyasının en önemli problemidir. Dünya basın özgürlüğü-ülkeler sıralamasında 180 ülke içinde 154. Olmamız zaten durumu açıklamaktadır.

Sıralama için linke tıklayın.
  • Paylaş
Çoğunluğunun yandaş olması. haber vermek yerine yorum yapması.
  • Paylaş
Aslında medya para kazanabileceği işler yapmaya çalışıyor. İnsanlar neyi 
izler ne için o kadar zaman ayırır ona göre program yapıyorlar. Kar esas yani. Burada insanlar neyi neden seviyor sorusu da önemli. Düşüncelerin mi yumrukların mı konuşması insanımıza güzel geliyor? Özel hayat mı yoksa toplumsal bilinç mi daha önemli bizim için? İnsanlar değişmeden hiçbir şey değişmez. Ekranlarımızda bu kadar saçma şeyi bir çok dünya insanı izlemez. Önce bizim nelere önem verdiğimizi gözden geçirmemiz lazım.

Medya
  • Paylaş
Orada yasamadigim icin takip edebildigim kadariyla anladiklarimdan kücük bir yorum yapmak isterim. Ozellikle son yil ölen askerler ve gezi olaylarini elimden geldigince uzulerek takip etmeye calistim. Bu esnada medyanin (bazi) oyunlarini, penguen belgesellerini izleyerek "hayvanlar" hakkinda bilgilermide gelistirdim. Bunlar dunyanin bir ucundan gorduklerimin kisa bir ozeti. Medya genelde hoyleyse meslektaslarima sabir halka gecmisler diliyorum.
  • Paylaş
Medyanın birinci problemi, ucuza adam çalıştırma zihniyetine sahip olmak. Alt yazı yazanların imlâ yanlışları ekranda anında görünüyor. Herhalde iyi para ödedikleri birine böyle hatalar yaptıklarında hoşgörüde bulunmazlar. Gel gelelim, yabancı bir kanal olan CNBC-e, alt yazılar konusunda gayet iyi. Bloomberg HT de O'ndan geri kalmıyor. Ya kamu yayıncılığı yapan TRT'ye ne demeli?
  • Paylaş
Etik İlkeli Tarafsız olmak için zorlanıyor olmalarıdır :)
  • Paylaş
Yalan ve çarpıtma, gereksiz ve boş haber, rasyonel olmama, taraf tutma. Bu tüm medya için geçerli. Halk da istediğini okuyor zihniyetine göre ve yanlış bilgilerle doluyor. Mesela akp ye sövmek isteyen sözcü okuyor (taraflı gazete) akp ye yandaş olan akit okuyor (taraflı gazete). İkisi de bariz taraf tuttuğu için yanlış siyasi bilgilere maruz kalırsınız.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1096 Görüntülenme12 Takipçi8 Yanıt