Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de neden bir dünya şirketi yok?

Türkiye sisteminin içinde herkes en garanti yolu seçmek istiyor. Böylece ailelerinin onları yönlendirdikleri gibi en kısa ve en kolay yoldan doktorluk gibi para garantisi olan meslekleri seçiyorlar. Oysa hayali olan pekçok lise çağında genç var neden onların hayallerini gerçekleştirmeleriiçin Türkiye'de imkan yok. Türkiye'den neden Bill Gates, Steve Jobs,gibi dünyaya izini bırakmış ve bunların kurduğu dünya çapında şirketler kurulamıyor ki Türkiyenin en zenginleri dahil dünyaya açılabilmiş değilDüzenle
Türk girişimcilerinin yıllardır sorduğu soru :
Türkiye'de neden bir dünya şirketi yok?
Türkiye de marka çabasının devlet destekli hali TURQUALİTY var, onun da vasat derecede bir süreçte olduğunu görebiliyoruz.
Kişisel yorumum; Beko, Arçelik, Vestel bu bahsettiğimiz markalar dünya markası değil sadece ''Türkiye'den dünyaya açılmış markalar''.

Tespit:
Dünya şirketlerinin yaptırım gücü ve piyasayı şekillendirici etkileri vardır, dış dünyaya açıldığımızda 55 ülkede anket yaptırsak her ülkede en az 100 kişiye sorsak marka bilinirliğimizi, bizim markalar emin olun 5500 kişi içinden bilen 100'ü bulmaz.
Dünyada markası olmak istiyorsanız en az 20 milyar dolarlık bir piyasa hacmine sahip olmanız gerekiyor, teknik ve resmi rakamlar değil fakat en azından bu güçte olmalısınız. BMW yi ele alırsak (bu arada bmw bile dünya markaları listesinin sonunda 22 milyar dolar ) BMW yi bırakın daha dün kurulan whatsapp bile 19 milyar dolar piyasa hacmiyle satıldı :) bizim devler Garanti bankası 11 milyar dolar, Turkcell de 11 milyar dolar piyasa değeri var dünya piyasasına etki edemememiz normal.
Şimdi gelelim neden dünya markası yok'un özüne; Türkiye'deki algı herkes çocuğunu memur, garantili meslek yapma derdinde, daha çocukluğunuz da kırıyorlar innovasyon yapmanıza izin vermiyorlar, marka olmanızı değil markaya hizmet etmenizi istiyorlar, korkak yetişen garantici yetişen birey iş hayatında özgür ileriye dönük risk alamıyor, aylık ve yıllık muhasebe derdinde kar, zarar dengesiyle ilgileniyor arge çok düşük seviyede ülkemizde bir ara 'Eroğlu şirketler grubu yani Colins Rusya gibi bir bölgede en iyiler arasına girmeyi başarmıştı kişisel kanaatim şuan onunda maliyet kesim üretim gibi dertler içinde yıldızlar kategorisine giremediğini görüyorum. Versace olmak istemiyoruz versaceye nasıl fason ürün dikeriz derdindeyiz emin olun milyon dolarlık şirketlerimiz bile bu dertte.
  • Paylaş
Kendi yasaklarımız yüzünden. Bir zamanlar YouTube'un yasak olduğu bir ülkede nasıl bir dünya şirketi çıkar ki.
  • Paylaş
Nasıl yok? ... Siz sadece dil engeline takılan İnternet şirketlerinden bahsediyor olmalısınız. Dünyaya ürünlerini hem de yüklü miktarda satan bir çok şirketimiz mevcut; bunların altında Vestel ve Beko sayılabilir.
  • Paylaş
4

Ergün Tuna, doğru söylemişsiniz....çok miktarda...büyük pazarlama şirketleri var....Vestel ve beko nun montajladığı ürünlerden...örnek...çamaşır makinalarının elektronik beyni...kime aittir....dünya da söz sahibi olabilmek için patent sahibi olmanız elzemdir...

Şaman, Patent parçaları birleştirerek de oluşturulabiliyor. Kaldı ki soruda söz sahibi olmak değil dünyaya satış yapmak sorulmuş.

Şaman, Bir IPhone'un ne kadarı Apple patentli, fişi hariç hiçbir tarafı diye biliyorum.

Şaman, Hele bir de Windows'un yapısını Apple'dan çaldığını düşündüğümüzde dünya şirketi olmak için patentten çok daha önemli unsurların olduğunu görürüz. Hiçbir patent kendi kendini satmaz, ancak işlevsel, dayanıklı, ucuz ve ergonomik bir şekilde kombine edilip iyi bir pazarlamayla patentler değerlenir.

Türkiye'de belki de dünya şirketi olabilecek şirketler kapanmak zorunda kaldığı için.
Dünya'daki emsalleriyle yarışabilecek ürünler, az sayıda üretilip, o noktada bırakıldığı için.
Yatırım teşvikleri yanlış şekilde verildiği için.
'Siz üretmeyin, sizin ürettiğiniz pahalıya geliyor, biz size satarız, ucuz satarız' sözüne itimat ediliği için.
Devlet yatırımlarının (bir zamanlar) inşaa, kuruluş, faaliyete geçme süreleri uzun olduğu için.
Dünya şirketi için yapılacak yardım, seçim öncesi popülist politikalara harcandığı için, birilerinin yakınları, yandaşları, yardakçıları yediği için.
Daha söyleyecek çok söz olduğu için.
  • Paylaş
Var ya ARÇELİK-BEKO!
  • Paylaş
Bunun pek çok sebebi var aslında ve çok şey yazılabilir ama bi de şöyle düşünün dünyada çığır açacak hangi yeni icat ve ya inovasyon çıktı bu ülkeden ya da farketmez başkalarının teknolojik buluşlarından sonra buna öncülük edecek üretimi gerçekleştiricek kadar cesur hangi kişi ya da kurum var? Toplumsal yapı ve kültür, kişisel ve hatta kurumsal olarak kendini nasıl algıladığın bile önemli. Bakın ülkemize gelen turistlerin özgüvenli davranışları ile bizim turistlerin kendilerini yurtdışında güvensiz hissetmesi hep karşılaştırılan bi durumdur. Bu ülkemizin şirketleri için bile geçerli aslında çünkü biz buyuz ve böyleyiz. Şirketler hiç bilmedikleri o yeni dünyalara adım atmaya korkuyor, belirsizlikler içinde eritiyorlar kendilerini.

Ayrıca tarihi geçmişimize bakarsak biz piyasacı bi kültürden gelmiyoruz. Ancak yıllar sonra işte şimdilerde yeni yeni kapitalizmin ciddi etkileriyle biz de o gemiye bindik ama hala emanet gibi duruyor üstümüzde. Sömürgecilik geçmişleri olan, tamamen ticari çıkarlar üzerine kolonilerini birleştiren ABD gibi ülkelerden dünya şirketlerinin çıkması gayet normal. Hem devasa medya gücünü, Hollywood un o inanılmaz reklam gücünü de hesaba katarsak niye onlara ayran satamayıp deli gibi kola içtiğimizi anlayabiliriz belki ya da coca colanın ramazan ayında nasıl müslüman olup bizle iftar sofrasına oturduğunu da... ...
  • Paylaş
Bana göre Dünya üzerinde ses getirebilecek seviyede üstün işler yapan fakat isimleri sadece ihtiyaç doğrultusunda bilinen frmalar mevcut. Bunun sebebi, az maliyet ile çok iş beklemek, kazanılan paraların şirket büyümesi için harcanması yerine şirket sahibinin hayatını daha iyi seviyeye yükseltmek gibi kısa vadeli planlarından dolayı dünya şirketlerinin çok az seviyede olduğunu düşünüyorum.
  • Paylaş
Bu tip kurumsal şirketler her zaman kazançlarına "belgelendirme payı" veya buna benzer gider kalemleri vardır.

Adamlar birşey yapacağı zaman bu gider kelameinden harcamalarını yaparlar.

Biz dünya şirketi olmadan önce ticaretin farklı stillerini çözmemiz gerekiyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

818 Görüntülenme18 Takipçi8 Yanıt