Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de abretorum bulunan yerler nereleridir?

Yalova'da "Karaca Arboretum" var. Üniverstedeyken gitmiştik. Gidin görün derim. Hatta sınıfın çoğu ben de dahil adını söyleyemiyordu. Sen de yazamamışsın zaten. :)))

Tema Vakfı kurucusu Hayrettin Karaca'ya ait ve Türkiye'nin ilk arboretumu olma özelliği taşıyor.

Orman


İletişim :

Samanlıköy Yalova Merkez/Yalova
Tel: 0226 833 7767

  • Paylaş
2

Cem Deyupoğulları, Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim .Fakat doğrusunu yazmıştım da bir arkadaş geliştirmek istemiş. Yanlış yazmış. Şu an da düzeltemiyorum.

Sevgiseli, O da güzelmiş.

Bu kelimeyi hiç duymamıştım, araştırdım:

Türkiye'de Arboretum
Arboretum ya da ağaç parkı, esasen ağaçlar ile ağaççık ve çalı gibi diğer odunsu bitkilerin yetiştirilmesine adanmış botanik bahçesidir. Böyle bahçeler bilimsel araştırma ve gözlemler için kullanılmakla birlikte, çeşitli canlı ağaç türlerinin derlemini (koleksiyonunu) barındıran birer müzedir. [2] Bunun dışında, bir botanik bahçesinde bulunan ve ağaç, ağaççık ve çalıların dikimine ayrılmış olan bölüm de "arboretum" olarak anılabilir.

Pinetum ise iğne yapraklı ağaçların yetiştirilmesinde özelleşmiş arboretumdur.

Türkiye'de bulunan arboretumlar şunlardır:

Atatürk Arboretumu: Kurulumuna 1949'da başlanmış olan, bir arboretumdur. Mülkiyet ve finans kaynağını T.C. Orman Genel Müdürlüğü'nün oluşturduğu bu arboretum bir danışma kurulunca işletilmektedir ve bu kuruldaki idari otorite yine T.C. Orman Genel Müdürlüğü, bilimsel otorite de İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'dir.

Karaca Arboretum:
Hayrettin Karaca tarafından Yalova'da ve 13,5 hektarlık bir alan üzerine kurulmuş olan arboretumdur. Türkiye'nin ilk özel arboretumudur ve bugün için yaklaşık 7.000 farklı bitki türü, alt türü, varyetesi ve kültür formunu barındırır.
  • Paylaş
1

Hakan, Wikipedia dan alinti

İstanbul'da Atatürk Arboretumu Orman

Sarıyer Köyü, 34450 İstanbul, Türkiye

+90 212 226 1929

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1257 Görüntülenme5 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Abretorum nedir?

  • Türkiye'de nerelerde abretorum var?

  • İstanbul'da abretorum var mı?