Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de nerelerde, hangi şelaleler vardır?

Türkiye

Yurdumuz, muhteşem doğa harikaları ile görülmeye ve gezilmeye değer pek çok cennet köşeye sahip. Eşsiz güzelliklerle dolu olan ülkemizin şelaleler bakımından da oldukça zengin olduğunu söyleyebiliriz. Doğa tutkunları için her tülü imkanı sunan bu topraklardaki en güzel şelalelerimizden bazılarını sizler için derledik. İşte,

Türkiye


Düden Şelalesi:
Antalya merkezine 10 km uzaklıkta olan Düden şelalesi, Düden çayı boyunca iki kola ayrılmaktadır. Yukarı Düden ve Aşağı Düden şelaleleri olarak Akdeniz’in engin sularına dökülmektedir.

Türkiye


Manavgat şelalesi:
Antalya ili Manavgat ilçesinde, Manavgat nehri üzerinde yer alan ünlü bir şelalemizdir. Yerli ve yabancı birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Türkiye

Ulukaya Şelalesi: Bartın’ın Ulus ilçesine 17 km uzaklıkta olan şelale, 20 metre yüksekliğinde, 10 metre genişliğinde olan bir kaya oyuğundan akarak Ulus çayına dökülmektedir.

Türkiye


Kurşunlu Şelalesi:
Antalya-Isparta yolunun 24. Km’sinden sonra 7 km içeride yer alan Kurşunlu şelalesi, 7 tane küçük göleti birbirine bağlayan ve 18 metreden dökülen görülmeye değer bir şelaledir.

Türkiye


Güzeldere Şelalesi:
Düzce ili Gölyaka ilçesine 16 km uzaklıktaki Güzeldere köyünde yer almaktadır. Bıçkı deresi üzerinde bulunan Güzeldere şelalesi, yaklaşık 130 m. Yükseklikten dökülmektedir.

Türkiye

Tortum Şelalesi: Erzurum’a 120 km uzaklıkta bulunan Tortum şelalesi, Tortum çayı sularının 48 metreden aşağı dökülmesiyle oluşmaktadır. Görülmeye değer şelalelerimizden biridir.

Türkiye


Samandere Şelalesi:
Düzce iline 26 km uzaklıktaki Samandere köyünde bulunan şelalemiz, doğal oluşma özellikleri nedeniyle tabiat anıtı olarak tescillidir.

Türkiye

Kapuzbaşı Şelalesi: Adana ili Aladağ ilçesine 40 km mesafede bulunan Aladağlar Milli Parkında bulunmaktadır. 7 adet şelaleden oluşan kayaların arasından çıkan, 30-76 m yükseklikte dökülen doğal kaynaklı bir şelalemizdir.

Türkiye

Gelintülü Şelalesi: Rize merkezine 90 km uzaklıktaki Ayder yaylasında yer alan Gelintülü şelalesi, suyun aşağı düşme şeklinin gelin duvağını anımsattığı için bu adla anılmıştır.

Türkiye

Çiro Şelalesi:
Artvin Yusufeli ilçesinin Özgüven köyünde bulunan şelale, Türkiye’nin en yüksek şelalesidir. Yaklaşık 160 metre yükseklikten düşen şelale görülmeye değer bir doğa harikasıdır.
  • Paylaş
Kayseri Yahyalı Kapuzbaşı Şelaleri
Türkiye
  • Paylaş
Çanakkale Gökçeada'da Marmaros Şelalesi var. Hatta şelalenin oluşturduğu doğal bir gölet bile mevcut.
  • Paylaş
antalya düden şelalesi
Türkiye
  • Paylaş
Mardin Beyaz Su-Mükemmel bir yer, gitmeyi ümit ediyorum, herkese de tavsiye ederim. Türkiye'mizin cennet yerlerindendir.
  • Paylaş
Antalya'da Manavgat ve Düden Şelaleleri ve Sinop'ta Erfelek (tabii bunlar hemen aklıma geliverenler)
  • Paylaş
Türkiye
Suuçtu Şelalesi - Bursa / Mustafakemalpaşa
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2142 Görüntülenme10 Takipçi7 Yanıt