Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de NFC ile ödemeyi destekleyen sistemler nelerdir ve bunlardan nasıl yararlanılabilir?

NFC, Türkiye' ye çok iddialı geldi. Ama henüz akıllıca kullanıldığı bir alan görmek mümkün olmadı. Garanti bankası ödemeler konusunda epey bir yol katetti. Ancak biz millet olarak bu konularda sıradanlığı fazla seviyoruz. Şanlıurfa' da toplu taşımada kullanılmaya başlandı. Günde tahminimce 3-5 kişiyi geçmez.
En büyük girişimlerden biri Turkcell' den geldi. NFC yi her alanda kullanmayı planladığı dönemi hatırlar gibiyim. Otoyollarda KartlıGeçişSisteminde kullanmaya çalıştılar, uzun sürmedi HGS devreye girince Turkcell in kursağında kaldı. Ülkemizde şuan NFC en iyi otobüs kartlarında kullanılmakta. Ama ilerleyen teknoloji hayatı kolaylaştırmak adına bir çok alanda aktif olarak kullanacaktır. Sevgiler.
 • Paylaş
NFC - Near Field Communication (Yakın Alan İletişimi) iki elektronik cihazın kolay, basit ve güvenli haberleşmesi için tasarlanmış kısa mesafe temassız teknoloji standardıdır. NFC haberleşmesi; iki NFC uyumlu cihazın birbirine birkaç santimetre yaklaştırılması ile aktifleştirilir. NFC uygulamaları; ödeme ve toplu taşıma biletleri gibi temassız işlemleri, takvim senkronizasyonu veya elektronik kartvizit gibi basit ve hızlı veri transferini ve dijital içeriklere erişimi kapsamaktadır.

NFC sayesinde bilgi almak, ödeme yapmak, toplu taşımayı kullanmak ve cihazlar arasında veri paylaşımı yapmak artık çok kolay. Tek yapmanız gereken iki NFC uyumlu cihazı birbirine yaklaştırmak...

Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok cihaz ileride NFC teknolojisi ile uyumlu hale getirilerek hayatımızı kolaylaştıracaktır.
Bunlardan bazıları:
 • Cep telefonları
 • Turnikeler
 • Otomatlar
 • Parkmetreler
 • POS’lar
 • ATM’ler
 • Ofis, ev veya garaj kapıları
 • Kişisel bilgisayarlar
 • Posterler
 • ...

Şüphesiz NFC’nin en çok kullanılacağı alanlardan biri de ödeme olacaktır. NFC, temassız bilet ve kartların her gün beraberimizde taşıdığımız cep telefonu gibi elektronik cihazlarda yer almasını sağlar. Böylelikle üzerinizde birçok kart taşımak yerine kartlarınızı NFC uyumlu cep telefonunuza yükleyebilir ve ödemelerinizi sadece NFC cihazınızı ödeme noktasına göstererek yapabilirsiniz.

NFC teknolojisi POS ve self servis ödeme (parkmetre, otomat v.b.) noktalarında ödeme yapmayı sağlar! Toplu taşıma ve diğer biletlerinizi cep telefonunuzda taşımayı sağlar. Böylelikle konserlerde cep telefonunuzdaki bilet ile turnikelerden hızlıca geçip beklemeden yerinizi alabilirsiniz. Toplu taşıma biletlerinizde kalan hesabı anında görebilir gerekirse anında yükleme yapabilirsiniz.

NFC ile okunabilir poster ve etiketlere NFC uyumlu cep telefon veya PDA'inizi yaklaştırarak hızlı bir şekilde bilgi indirebilirsiniz. Örneğin otobüs/tren zaman çizelgesini duraklarda yer alan böyle bir posterden cep telefonunuza indirerek çizelgeye istediğiniz yerden ulaşabilirsiniz. Umarım yardımcı olmuştur.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

875 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt