Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de PKK sorunu mu, yoksa Kürt sorunu mu var?

DOĞUDA GÖREV YAPAN BİR DOKTORUN MEKTUBU:

Burada halk aşırı şımartılmış. İnsanların işini halletmeyince ya kaymakama gidiyor, ya da “Ben PKK'lıyım, seni vururum” diye tehdit ediliyoruz. Can ve mal güvenliğimiz sıfır. Kimse vergi vermiyor, elektrik-su vb. faturalar ödenmiyor.
Herkese ayda 150 TL çocuk parası (ki çocuk başına), çocuk ultrasonda görüldüğü andan itibaren de mama ve bez parası ödeniyor.
Okula giden her çocuğa devlet harçlık veri...yor, harçlık gecikince anneler okulu basıp çocukları okuldan almakla tehdit ediyor.
O çocuklar ne yapıyor peki? Üzerlerinde üniformaları, ellerinde PKK bayrakları ile DTP mitingine gidiyor. Herkese, eksin ya da ekmesin, toprak yardımı yapılıyor (ki zaten kimse ekmiyor ya).
Bu yardımda sadece beyana
bakıyorlar. Adam 5'i 50 yazdırabiliyor. Van'da dağıtılan paraya bakınca, göl bile tarım arazisine sayılsa
az gelir. Her cuma kaymakamlık elden nakdi para dağıtıyor.
Buralarda tek vergi verenler devlet memurları... İnsan içinden ve de dışından lanetler okuyor.
(Bu yazıyı herkese dağıtın, bilinsin. Neden terör de bitmiyor daha iyi anlaşılır sanırım. Terör biterse bu insanlar çalışmak zorunda kalabilir, devlet denetimini daha iyi yapabilir... İsterler mi bu rantın bitmesini!)
Sevgiyle kalın!
 • Paylaş
Hocam bence de ordaki insanların sosyopsikolojik durumlarını bilmeyenlerle dolu bir piyasada işinize gelen adamların sölediği cümlelerle bu sorunu yaşıyor ve yaşatıyorsunuz(bende doğuda yaşıyorum ve kürdüm ve artık böle insanların dilinde sakız olmaktan sıkıldım yeter lan biz insanların oyuncağımıyız kullan kullan at  bırakın bizi istediğimiz gibi yaşayalım )
 • Paylaş
2

Hakan Badik, He ayrıca bak: Ben kürdüm derken bile mecbursun benim dilimi konuşmaya. Ulan anla artık: Benim vatanım üzerindesin, Türk topraklarındasın, konuştuğun dilde TÜRKçe. Konuş bakalım kendi çakma dilinle seni kimler dinliyor. Kimler dinliyor biliyor musun: Teröristler dinliyor... Konuş onlara kendi dilinde. Ama gelip de bırakın bizi istediğimiz gibi yaşayalım deme. Cehenneme kadar yolunuz var. Bu topraklar üzerinde istediğiniz gibi yaşayamazsınız beyefendi. Sizi kuzey ırağa davet ediyoruz. Güle güleeee.

Baran Can Ateş, Allah büyüktür ve senin gibi dar kafalar iyi ki yanımda yok

O bölgenin insanı diye bir laf tutturmuşlar,peki bu bölgelerin insanı sizin gibi çığırtkanlık yapmadığı için seslerini duymamış olabilirsiniz.Antalyanın elektriği olmayan,suları olmayan köylerinde yaşayan,yırtık kara lastiklerle gezen yörük köylerini göremezsiniz siz.Çünkü onlar sizler gibi sevmezler laf ebeliğini.Buralarda insan hakları olmaz ama hep sizin taraflarda olur.Çünkü en fakir sizlersiniz,en ezilmiş sizlersiniz.Bu ülkede başka hiçkimse ezilmemiştir hep siz haksızlığa uğramışsınızdır.Terörü siyasallaştırdınız ya insan hakları kılıfına  uydurarak,daha ne denebilirki.Usame posterleri ile amerikada gezen bir hak arayışı,insan haklarını savunucusu olsa idi neler olurdu tahmin edebilirmiydiniz acaba da,sizler elinizde apo teröristinin posterini rahatlıkla sokaklarda gezdiriyorsunuz ve hala insan hakları diyorsunuz.Benim külahıma anlatın o demogojik söylemlerinizi.
 • Paylaş

Türkiye de uzun yıllardır bitmek bilmeyen bir PKK sorunu mevcut,Bir köşe yazarı şöyle diyor: "Kimse PKK'yı, dağda, bayırda, şehirde, kırsalda, Avrupa'da Kürtlerin haklarını korumaya çalışan bir örgüt olarak algılamamalıdır. PKK, Türkiye ile uğraşanların, bizim önümüzü kesmek için yararlandığı bir taşeron örgüttür. Terörü tırmandıran PKK değil, onu kullananlardır. Dünya siyasetinde yıldızı parlayan, yeniden denge unsuru olmaya başlayan Türkiye'nin önünü kesmek isteyenler devrededir... Türkiye'nin bölgedeki politikalarından rahatsız olanlar devrededir. 'Kimler onlar?' diyorsanız, 2002'ye kadar PKK'yı terör örgütü olarak tanımayan Avrupa ülkelerine bakınız. Türkiye'nin İsrail ve Ermenistan politikalarından çok rahatsız olan ABD'deki lobilere bakınız. Türkiye'nin komşularına bakınız. Mesela kendi halkını bombalayıp Türkiye'nin ikazlarından rahatsız olan Suriye'ye bakınız... Irak'ın ABD tarafından işgalinden sonra eli daha da güçlenen İran'a bakınız. Her zaman İsrail'e bakınız"

Konuyu başka tarafa çektim galiba.sorun değişti!!

 

 • Paylaş
Paylaştığım mektuptaki gibi orada görev yapan herkesin ortak anlatımları bunlar. Oradaki şartları bilmiyorsunuz görmüyorsunuz diyenler, nereden biliyorlar bilmediğimizi görmediğimizi, hiç gitmediğimizi? leo2099 un dediği gibi her bölgede zor şartlarda yaşayan insanlar var. Bursa gibi gelişmiş bir şehirde bazı köylerde taşımalı eğitim yapılıyor. Okul yok diye! Fakirlik sınırının altında hatta açlık sınırının altında yaşayan o kadar insan var ki batıda da ama herkes kendi yağıyla kavrulmaya çalışıyor. Kürt sorunu var diyen Kürtler. Böyle bir sorunu da yaratan onlar. Kürt Türk ayrımı yapıp faşizan söylemlerde bulunanlar da onlar. Ben PKK sorunu var diyorum ama PKKyı destekleyenler yine Kürtler. Bu durumda Kürt sorunu da var mı demek lazım acaba?
 • Paylaş
Pkk sorunu bi takım hazımsızlar tarafından kürt sorununa dönüştürülmeye çalışılıyo.. bütün kürtler pkk'lı yada pkk'ya destek veriyo onların gözünde. onlar insan değil yaşamaya da hakları yok.. özel bi çabayla ülkeyi sürekli bi karmaşaya sürüklemeye çalışıyolar. ne kötü ki bazı cahiller de bu oyunlara alet oluyo. en yakın örneği şarkıcı aynur'un sahnede başına gelenler..
 • Paylaş
Allah'ınızı severseniz, elinizi vicdanınıza koyun ve söyleyin. Şu an kim kültürü yasaklamış, kim dilini konuşma diyor. Yapmayın el insaf. Ben başka bir Türkiye'de mi yaşıyorum anlamıyorum. Sizin bu istekleriniz neden hep aynı döngüde dönüyor. Tatminsiz bir şekilde hem de. Şu baklayı bir çıkarsanız da rahatlasanız.
 • Paylaş
Leyla Zana 1991 yılında milletvekili seçildi,yemin etmek için malum renklerde bir atkıyla kürsüye çıktı,kürtçe yemin etmeye kalkıştı, bir kürt kadının bu kadar yıl önce milletvekili seçildiği bu ülkede bana kimse kürtlerin önü kesiliyor,hakkı yeniliyor,eşit davranılmıyor mavalını okumasın,Kandilden otobüsler dolusu pkk'lı indiğinde onları karşılayan Fransızlar değil kürtlerdi,bu ülkede kürt sorunu vardır,YA SEV YA TERK ET diyorum,kalıp yaşadığı ülkenin kuyusunu kazmayan herkez canımızdır.
 • Paylaş
2

Müslüm Manaz, bravo kardesim fikrine saglik

İnsan, sağolasın

.pkk nın Kürtlerle ilgli ciddi sorunları var. AŞğı yukarı 15 milyon Kürt nufusun olduğu Türkiyede, sempatizanlar dahil 15-20 bin kişi sadece pkk peşinde koşuyor. Kürtlerin pkk ile ciddi sorunlarının olduğunun işareti bu. Kürtlerin bu pisliği temizleyecek her türlü kültürel donaımları var aslında ve bu Kürtler sayesinde aslında Türkiye de bir dyarbakırlı ile bir izmitli düşman değil.
 • Paylaş
Aramızda hem de çok yakınımızda yediği kaba pisleyenler var.Sonra tekrar yeyip bir daha pisleyenler var.Ne mide varmış arkadaş.
 • Paylaş
Kürtler unutmasınlar. zamanında PKKnın halkım dediği kürt köylerini yağmaladığı günleri, gazetelere manşet olan kurşunlanmış bebeklerinizi, Yılana tutunmayın. SOKAR biyerinizi
 • Paylaş
Tutuyorum çenemi,tutamıyorum çenemi, kürdistanınada,vadedilmişinede!
 • Paylaş
Kürt sorunu yok o ç katillerle sorunu var.ama çözemiyor ne hikmetse.
 • Paylaş
Bence sorun yok. Sorunu yaratan insanlar ve o sorun üzerinden çıkar sağlayan karaktersizler var. Pkk denilen çapulculara ve destekçilerine müdahale edilmemesi ve geçerli bir siyaset uygulanmamasıdır. hal böyle olunca da kürt kökenli vatandaşlarımızı da kandırabilmekteler. Zaten pkk meclise kadar girdi. Sorun PKK sorunudur.
 • Paylaş

Asırlarca beraber yaşamış artık ayrılmaz bir hale gelmiş ve benlik kavgasından cok dış güçlerin maşası olan taşeron bir örgütle milleti bağdaştırmaya çalışmak bence dengesizlik olur. Kürt-Türk Alevi-Sunni Laz-Arnavut diye ayrımak çok gerilerde kalan bir siyasi sistemdi. Önce böl ve sonra güçsüzleri koruyarak kollayarak kendi menfaatlerince yönet felsefesi ingiliz sistemiydi. Yıllarca başarı ile uyguladılar. hindistan pakistan örneği gibi. Uyanın artık burada eli silahlı terör onun kaynağı olan uyuşturucu trafiğini yöneten kişilerin bir araya gelerek oluşturdukları bir oligopol var. sistem Afganistan ve nepal den başlayarak Avrupa ve ABD ye kadar uzanıyor. Görmüyor musunuz? Burada olan menfaat birlikteliği. Eğer bu masanın 3 ayağından biri kesilirse korku imparatorluğu-uyuşturucu karteli-terör örgütü hemen dagalacaktır. Maddi kaynaklarını kurutun kendiliginden cözülen bir yapı göreceksiniz.

 • Paylaş

Irkçısınız, hem de nazilerden beter. Siz sanırım Türkiye isminin de değişmesini isterseniz yakında. Atatürk'ü de reddedersiniz ama o kadar uzamadı (içinizden reddettiğinizi çok iyi biliyorum ama). Teşekkür ederim baklayı çıkardığın için ki ben sizin fikirlerinizi, neyi istediğinizi çok iyi biliyorum. Ayak oyunları ile kimseyi kandıramazsınız ve unutmayın amacınıza hiçbir zaman ulaşamayacaksınız !!! Kim güneş kim çamur bunu tarih yazdı ve yazıyor. Unutmayın Göktürk ile başladı bu şanlı tarih. Kudursanız da içinde şanlı Türk kelimesi var ve hep var olacak.

 • Paylaş
Bu arada hak dediğin ne açar mısın? Kendi dilini konuşamıyor musun?Okuyamadın mı, mesleğini yapmana engel mi oldular. Senin ırkın dediğin adam Cumhurbaşkanı oldu. 1980'e kadar yoktu da bu hak, birden Ermeni olan biri ile mi çıktı hak arayışı. Bu arada o Ermeniye yardım eden dış güçler de sanırım hak vermeye bayılan devletler. Demokrasi vermek için yanıp tutuşan devletler ki sizin hakkınıza yardım ediyorlar. Çok komiksiniz. Niyetinizin ne olduğunu sokaktaki çocuk bile öğrendi artık. Ki itirafta ettiniz. Bu arada hem özerk olacaksınız hem de devlet size bakacak öylemi. :)))))) İşte hak bu. :))))
 • Paylaş
Hangi haklardan yararlanmadığınızı anlayamadım gitti. Ben karadenizliyim ve bir kere neden lazca televizyon yayını yok, neden lazca eğitim yok demedim çünkü yöresel bir dil. Bu ülke Türkiye Cumhuriyeti ve resmi dili Türkçe. Bu neden zorunuza gidiyor? Aslında ayrımcılık yapan sizlersiniz bunun farkında bile değilsiniz. Bizim dilimiz diyip kestirip atıyorsunuz. Benim dilim dediğim tek dil Türkçe'dir. Sizin gibi ayrımcılık yapıp benim dilim lazca demiyorum. Anlayış yoksunu sizlersiniz diyip senin seviyene inmek zor olsa gerek. Anlayış yoksunu senin ırkın değil senin gibi düşünen kesimdir. Zira senin ırkında da bu dediklerimi anlayan bilen beyinler var!

Tehdit! Yaşadığınız toplumu tehdit edip kendi halkınızı da öldürebilecek kadar canileştiniz ve bunun farkında değilsiniz. Unutmayın ki bu ülke size yaptığı ilgiyi alakayı başkasına yapsa bu ülkenin kölesi olurlardı. Ben size yapılan yardım ve ilgiyi kendi ülkemden göremedim ve bundan da mutsuz değilim. Allah aşkına dönüp bir bakın geçmişe...

Sizin coğrafyanızda da bulundum merak etmeyin neler çekildiğini neler yaşandığını çok iyi biliyorum. Ancak oraya yapılacak bir yatırıma bile saldırıyla karşılık geliyorsa kim oraya yatırım yapmaya cesaret edebilir? Kaç öğretmen kaç mühendis öldürüldü? Onların suçu ordaki halka iş sağlamak, ordaki çocuklara eğitim vermek miydi?

Çocukluğum öldürülen mühendis, doktor, öğretmen hatta köy imamı haberleriyle geçti! Yoksa onlar mı intihar ettiler pkkya suç atmak için!!

Bakınız: meb.gov.tr/belirligunler/sehitogretmenler/index.asp

Bu insanlar nasıl öldürüldü ??

Açıklayın öğrenelim! Afedersiniz ama bir insan öğretmeni öldürecek kadar acizleşebiliyorsa ben hiçbir nedeni kabul edemem!

Faşist değilim merak etmeyin sizi dinlemeye de açığım. Her etnik kökenden arkadaşım var onlarıda ayrım yapmadan arkadaşım olarak kucaklar ve hepsini dinlerim. Bizzat abdullah öcalanın yazdığı kitaplardan bölümlerde okudum. Ancak bunların hiç biri bu yapılanlara neden olamaz.

 • Paylaş
Sueno'ya katılmakla birlikte eklemek isterim ki şu anki hükümette ve geçmiş hükümetlerde kaç tane doğu kökenli milletvekili var, ya insan bir düşünür. İçişleri bakanı, maliye bakanı vs.. Kim ayrım yapmış Allah aşkına. Pe ke ke yi savunanlara sesleniyorum. Sizler pe ka ka demezsiniz çünkü. Yazık ve günahtır. Tabii günah kavramını bilseydiniz, kundaktaki bebelere kurşun sıkmazdınız ya. Türkiye siz istemesenizde ekonomisi güçlü, askerisi güçlü bir şekilde Ortadoğu'da söz sahibi olacak ve emin olun tarih sizden hesap soracak.
 • Paylaş
Herzaman söylerim.maraşın doğusuna bir berlin duvarı veya çin seddi yapacaksın.içlerinde can dostlarımın dahi olduğu malesef bütün kürtleri diğer tarafa geçirip en az 30 yıl ortalık durulana kadar ve türkiyeye asla ve asla vize alamıyacak şekilde bir sistem kuracaksın.ha o ulkeye kurdistan ermenistan ne istersen diyebilirsin.yıllar sonra pkk adı altında yedikerli bokun pişmanlığıyla bizi adam hesabına alın pişmanız bize ekmek verin diye yalvarmaya başlayınca oturup yeniden düşüneceksin.kimse darılmasın kızmasın ama ozaman ne demek istyediğimi 7 den 77 ye herkes anlıcaktır
 • Paylaş
2

Şifa Karabulut, aynen çook güzel yazmışsınız elinize sağlık duygularımıza tercüman olmuşsunuz 4 yıldır kürdistan dedikleri toprakların tam oratsındayım kenevir cenneti ünlü laflaraı ''ha bu kadar toz bir otobos '' herşeyede verecek lafları vardır bunların iş yokmuş fabrika yokmuş her evde 8-10 sıpa sadece ona çalışıyorlar sonra devlet bize bir şey yapmıyor devlet bize bakmıyor deyi ortada geziniyorlar en iyi yaptıkları şey dilencilik biz onların halini bilmiyormuşuz asıl onalar acaba içi anadoluyu biliyor mu yatırım diye bişey varmı oaralarda ama o yörenin insanları bunlar gibi daga çıkmyıpr çünkü insan gibi yaşamak istiyor insanın fıtratı nasılsa kişi öyle yaşamak ister bunların fıtratında var asileik hayvaniyet başka türlüsü beklenenmez zaten

Faik Ahmet, Belki söylediklerin de haklısındır bunu bilemiyorum ama bugüne kadar hiç bir yönetimde 1 karış toprak dahi kimseye verilmemiştir bu şekilde. Bundan sonrada kimse vermez. Verdik diyelim. Bir sınır çizdik burası sizin artık burda hayatınızı idame ettirin dediğinizde Türk insanın milliyetçi damarı kabarır ve ortalık daha çok karışır. Ayrıca seddi yanlış yere kuruyorsun. Onlar en çok parayı İstanbuldan kazanıyor.

Kürdistan zaten var,ırakta.Beğenmeyen çeksin gitsin hayalini kurdukları devlete.Hem oralar daha ucuzmuş,benzin 1 tl mesela.
 • Paylaş
2

Müslüm Manaz, aynen sana katiliyorum. ama demek ki neymis amac üzüm yemek degilmis

Mazlum Altun, o halde türkmenistan diye bi devlette var.. kürtlerle yaşamaktan bu kadar rahatsızsan oraya çekip gidebilirsin. zor bişey olmasa gerek...

Yok dostum oraya gitmesin ben tümörü kesmekten ve malesef ozellikle istanbul ve buyuk şehirlerdeki rantın kaynağına kok salmış diğer hastalıklı hücreleri de oraya toplamaktan bahsediyorum
 • Paylaş
1

Begüm, gitmezler.....egeyi, marmarayı bırakacaklar ve gidecekler..hayal bence..;(

 

Bence sen susmalısın!

 • Paylaş
Kürtler kullanılmasıyla Pkk sorunu var....
 • Paylaş
Kürtlerle bir sorun yok. sadece PKKca kandırılan kürtlerle sorun var.
 • Paylaş
Arkadaşlar kürt türk tartışmasını yanlış buluyorum hepimiz türkiye vatandaşıyız bu topraklarda doğduk bu topraklarda öleceğiz istiklal savaşında hep beraber savaştık hepimiz kardeşiz.herkesi olduğu gibi terör sorunu benide çok üzüyor ve bu üzüntüm öyle bir hal alıyorki gidip asker kardeşlerimle birlik olmak istiyorum. bu sorun birbirimizi yiyerek deil tek yumruk olarak düzelir dış güçlerin oyununa gelmeyelim .fakat şuda bi gerçekdir burası Türkiye Cumhuriyetiyse farklı bi dilde konuşmak ve eğitim görme isteği sadece saçmalamakdan ibaretttir herkes kafasına göre takılırsa kim kimle nasıl anlaşacak ?
 • Paylaş
7

Matt, insancıl yaklaşımın için tebrik ederim.Ama bazen cahille uğraşılmaz

Hakan Badik, Sayın "zencefil" arkadaşım: İstikalal Savaşın'da beraber savaştık diyorsun ya peki ya sonrasında çıkan 16 kürt isyanı ve 17 bin isyancı neden ? Çanakkale Savaşı'na güneydoğudan %2, doğuanadoludan da %5 katılım olduğunu biliyor musun ? Doğu illerinde katledilen Türk ırkdaşlarımızın ve kürtleştirme politikalarının nasıl uygulandığı hakkında bir bilgin var mı ? Kadın ticaretinin %85'ini, Uyuşturucu kaçakçılığının %89'unu, kapkaç ve hırsızlığın %96'sını kürtlerin gerçekleştirdiğini biliyor musun ? Sokak ortasında iki tane askerimiz başından vurularak şehit edildi, bunları yapan, onların asker olduklarını bilen komşularıydı, bunu biliyor musun ? İyi niyetin ve hoşgörün güzel ancak bilmelisin ki artık bu iyi niyet ve hoşgörünün zamanı geçti. Sağlık ocağına saldırdılar dün, diri diri yakmaya çalıştılar çalışanları. Hepsi aynı değil, iyileri de var diyeceksin değil mi: Neredeler o zaman, neden sesleri çıkmıyor ? Baskı altında oldukları içinse zaten bir boka yaramıyorlar o zaman.

Sen Vanda nöbet tutan askerlere ibret olsun diye kürtçe marşlar çalınıp 100 metre ötelerine havaya ateş açtığını biliyor musun ? Sen doğu illerinde %76 vergi kaçakçılığının olduğunu, %88 elektrik kaçakçılığının olduğunu ve bu kaçakçılığı yapan insanlara çocuk başına valiliğin maddi yardım yaptığını biliyor musun ?

Senden rica ediyorum, önlar dağdaki teröriste benim askerim diyen insanlar. Kürtlerin çok büyük bir kısmı. Böyle bir durumda, bizim ırkdaşlarımız öldürülüyorken, askerlerimiz şehit ediliyorken iyisi zaten bizim yanımızda yer alacaktır ancak şunu unutma kötüsünü öldürdüğün zaman iyisi de kötü olacaktır. Çünkü onun abisini, ablasını, babasını öldürmüş olacaksın dağda. Ve o da sana benim ailemden birini öldürdün diyecek. Bunun sonu yok, o yüzden hepsi aynı kefede. İyisi de, kötüsü de. Senin, yani benimle aynı kanı, aynı kültürü, aynı şanlı tarihi paylaşan bir insanın bu şekilde düşünmesi beni sinirlendirmiyor, ağlatacak konuma getiriyor ve derinden üzüyor. Biz milli his ve duyguları bu kadar körelmiş bir milletin evlatları değiliz. Hak edilen bazı şeyler varsa ve hak edileni vermezsek onlar bizden çok şey alacaklar. Umarım birgün evine geldiğinde tüm aileni kürtler tarafından katledilmiş şekilde bulmadan önce anlarsın herşeyi...

Sedat, Sadece iyi niyet,,, Saflıktır,,, Yanagına bir tokat atana diger yanagımı dönerim düşüncesi saftirikliktir...

Matt, haklısın hakan özellikle de kadın ticareti kapkaç bilmem neyle yolunu bulmuş bu şerefsizler için politika veya milliyetçilik hiç birşey ifade etmiyor artık.onlar babalarını 5 kuruşa satar zaten

Faik Ahmet@hakanbadik gerçekten güzel bir araştırma yazısı olmuş tebrik ederim

Zehra Yörük, bütün bunları biliyorum ama saydıklarını yapanların çoğu pkk. yerel halkı suçlamak haksızlık bence ayrıca kürtlerdende çok şehit veren var sadece türkler ölmüyor onlar cahil ve geri kaldıysa bunda devletin suçu yok mu sence bana göre ırkdan önce din kardeşliği gelir kardeşi kardeşe vurduruyorlar ayrıca milliyetciliğimede kimse laf edemez eğer bir gün savaş çıkarda bende katılmazsam bu topraklardan yediğim ekmek haram olsun bana benim demek istediğim kin ve nefretle biryere gelemeyiz artık dursun bu kan yazık ölen evlatlarımıza üç beş tane şerefsiz yüzünden birbirimize düşmeyelim ayrımcılık olmasın

Begüm@hakanbadik güzel anlatmışsınız...Bunları gözardı etmemek lazım..teşekkürler

Ağustos 2011

Gizli Kullanıcı

Türkiye'de sistem sorunu vardır. Bunlar sadece halka rağmen kurulmuş sistemin doğurduğu sonuçlardan bir kaçıdır. Bir ordu düşününki kendi toplumun değerleriyle işine geldiği ölçüde barışık olup sistemin yaratmış olduğu sorunlardan geçinen bir kene olarak olarak bu millete yapışsın.

Nazım hikmet derya hani, mehmet ağanın cenazesi değil 1 güne kaldırasın, bin yıllık imparatorluğun cenazesinin kalkması anca 100 yıl sürer diye söylemişti. Haklıydı kendi düşünce dünyasının yanlışları dahi bu milletin irfan damarını tamamiyel yok edememiştir.

Edememiştir çünkü , insanlığın değişmeyen ahlaki değeriyle ters olan tüm sistemler ölür, yani insanlar ölürde insanlık ölmezmiş yaşar. Öyle ya Anadolu ebediyyen türk milletinin dir diyen yunus'un beyanı tüylerimi bir kez daha diken diken etmeye yetiyor.
 • Paylaş
Bence sistemde bir sorun var.neden;sorun kürdistan olabilir ama kürdistan bir büyük israil projesi ve ayrıca yahudierin kutsal kitabında dahi yazıyor vadedilmiş topraklar....
 • Paylaş
İnsanları birbirlerine düşürmeyi başaramayacaklar. Hepimiz aynı toprakta yıllardır ne güzel yaşamadıkmı*Allah kahretsin başımıza bela edenleri. Türkiye'yi kimse bölemez buna izin vermeyiz. Kan dökülerek kurtarılmış bu ülke, kolay gelmedi . Kimse kendine pay çıkarmasın kürdistanmış falan diye istemeyen defolur gider o kadar.
 • Paylaş
Ya adamlar kadın ticaretini uyuşturucuyu mafyalığı hiç bişey bilmiyosa kapkaççılığı onu da yapamıyosa tinerciliği yaşam biçimi haline getirmiş.okadar nadir ki senin yazıklarını anlıyabilecek olanlar.
 • Paylaş
Adam onları yaşam biçimi haline getirmiş olabilir ama başka bir seçeneği olmadığındandır bu. Yaptıkları doğru demiyorum kesinlikle, ama insanlara başka seçenek bırakmıyorlar. Bir şekilde karın tokluğunu düşünür hale gelmişler.
 • Paylaş
1

Matt, seçeneği olmadığından?yahu biz niye seçeneğimiz olmadığınıda şerefimizi unutmuyoruz hemen?

Sozde eğıtımlı okumus kesımsınız sız bu kafayla bu sorunu değil hıc bır sey cozemezsınınız sızın bu zıhnıyetınız boler turkıyeyı haberınız ola
 • Paylaş
Sözde üniversiteli arkadaş,senin sözde zihniyetinin de neler söylediğini paylaşımların anlatıyor.Gün olur devran döner demişsin,gün olsun devran dönsün,bakalım neler olacak!!!!
 • Paylaş
Orta asyada türkmenistan var. Bütün türkler oraya. öz vatanınıza hala anlamadınız mı burada işgalci bir milletsiniz. buraya gelip bir soykırımla bütün halkları öldürüp topraklarına kondunuz. sonrada burası sizin oldu. helal olmasın valla. Zalimlikte sınır tanımayan türkler.
 • Paylaş
Kürt sorununun doğurduğu pkk vardır. Ayrıca kürt yoktur kart kurt vardır o da biraz bizdendir, türktür yani ;)
 • Paylaş
Türkiye'de PKK sorunu vardır. Örgütün içinde ki etnik kimlik Kürt olduğu için Kürt sorunu olarak algılanmaktadır. Herhangi bir etnik kökenin üstüne gidilmesi yanlıştır. PKK sorunu ile Kürtleri ayırmak gerekir. 

Ortada olan sorun artık tamamen Türkiye'nin sorunu olmaktan çıkmış, uluslararası bir sorun haline gelmiştir. Çünkü finansmanları dünya çapına yayılmıştır. Fransa, Rusya, Almanya, İsrail gibi. Örgütün silahlanmasına gönderdikleri silahlar ve para ile katkıda bulunmaktadırlar. Evet, ülkenin içinde de "vatan haini" diye adlandırılabilecek kişilerinde varlığı gözardı edilmemelidir. 

Sorunu çözmenin yollarını ararken "Hepsini katledelim" mantığından uzak durmak gereklidir çünkü bir çözüm değildir. Toprak vermekte çözüm değildir. Orada yaşayan halkın en başta eğitilmesi gerekir. İş imkanı yaratıp, istihdam sağlanmalıdır. Bunu hem devlet yapmalıdır hem de Kürt işadamları. 
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

4188 Görüntülenme34 Takipçi36 Yanıt