Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de sahil şeridinde (her yer olabilir) toprağı verimli olan ve aynı zamanda yerleşmeye çalışsam bana çok pahalıya patlamayacak yerler nereler?

Çevrenizde organik tarımla, hayvancılıkla uğraşan bu işle geçimini sağlayan insanlar var mı? Neredeler? Böyle bir işe kalkışmanın maliyeti ne olur? Tavsiyelerinizi ve bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.Düzenle
Bozcaada için tarımsal destek kredileri çok güzel üstelik geri ödemesiz. Sadece arsayı kendiniz satın alıyorsunuz tüm maliyet bu ondan sonra krediniz peyder pey ödeniyor.

Basitçe anlattım, krediyi almak için bir çok evrak yeterlilik koşulu elbette vardır ama çok iyi incelemeden detaya girmek istemedim.

İlk izlenimim diğer sahil yerlerindeki tarımsal destek kedilerine göre daha kolay alınabilir olduğu bence bir inceleyin Bozcaadayı mütevazı bir girişim için çok şey vaad ediyor.
 • Paylaş
7

Ayhan Şimşek, Hakan, Bozcaada benimde gitmekten keyif aldığım nadir adalarımızdan biri. Fakat bir ara yer almak üzere fiyat bakındığımda cidden şaşırmıştım akıllara zarar bir emlak piyasası var.

Winterwitch, Hevesim kursağımda kaldı şimdi Ayhan Bey siz böyle diyince. Bozcaadayla ilgili bir belgesel izlemiştim. O kadar güzel sevimli bir yer ki. Hemen hayallerimi kurmaya bile başlamıştım. =)

Ayhan Şimşek, Bilmezmiyim nasıl bir duygudur 0:))
Her sene tatilime 2 veya 3 günlük Bozcaada kampıyla başlarım.Ne zaman ki İstanbul'dan taşınıcam, gidicem, yeter artık dedim işte o zaman ilk aklıma gelen Bozcaada fiyatlarını araştırmak oldu. Fiyatların İstanbul'u hiç aratmadığını gördüğümde kısa süreli o mutluluğun üstüne içtiğim soğuk bira pek iyi geldi (:
Sonraları Permakültürün kendini geliştirdiği Assos - Kaz Dağları - Troya üçgenine merak sardım, bu seferde iş planlarım açısından bölge oldukça zorlu geldi.
Son aşama olarak, devletin yeni projelerini de dikkate alıp, çevre araştırmasından sonra ve duygusal davranmayarak da Tekirdağ'ın Çerkezköy - Hoşköy - Hayrabolu üçgeninde kalan bölgelere yönelmiş bulunmaktayım.
Ne de olsa esas olanın, kişinin nelerden ne mesafe uzak kalabileceğini kendine itiraf etmesiyle alakalı olduğuna karar verdim.
Böylece soğuk içeceklerin keyfinize neşe katması ne güzel(:

Winterwitch, 10 yıl yaşadım Alanya'da. Ihhh bişey olmaz orda. =)

Hakan, Fiyatlar hakkında çok bi bilgim yok doğrusu, ancak çok övüyor gidenler, tabii birde şu var, sineğin yağından enerjiyi çıkaran istanbul iş alemi hâlâ neden Bozcaada da bulunmuyor ciddi yatırım olarak.

Bu arada İlke nin dediği gibi Alanya dan bi cacık olmaz.

Winterwitch, Şarap festivali için bile yerleşilir Bozcaada'ya :D.

Türkiye'de sahil şeridinde (her yer olabilir) toprağı verimli olan ve aynı zamanda yerleşmeye çalışsam bana çok pahalıya patlamayacak yerler nereler?
Sorunuza vereceğim cevap; Antalya İli Gazipaşa İlçesi derim. Görevim nedeniyle Antalya'nın her ilçe ve köylerinin tamamına yakınını gördüm. Hem sahil, toprağı verimli ve turizm içinde çok bakir geleceği çok güzel olacak bir yer olduğunu söyleyebilirim. Bilgilerinize, S. G.
 • Paylaş
1

Winterwitch, Gazipaşa havalimanı açılana kadar güzeldi. Ancak şimdi toprakta değerlendi arsa ve evlerde. Ulaşımda kolaylaştığı için birden kalabalıklaştı. Antalya ve ilçelerini iyi bilirim. Uzun süredir akdenizde yaşayan biri olarak ege daha sevimli geliyor. Bilemiyorum belki bıkkınlık belki merak belki değişiklik.

Bir de kimsenin aklına fazlaca gelmeyen ama dört mevsim aldığı yağış ile fındık üretimi, meyve fidanları ile ön plana çıkan Akçakoca sahil şeridinde balıkçılığı ve saydığım diğer özellikleri ile eşsiz bir yerdir. Bolu-Düzce yöresine gelmeden ben de bilmiyordum. Araştırılabilir diye düşünüyorum çünkü yerleşmek için de gayet makul hayat pahalılığın fazla olmadığı aynı zamanda İstanbul ve Ankara gibi metropollere de eşit uzaklıkta (2,5 saat gibi) yani lokasyon olarak da mükemmel bir noktada diye düşünüyorum.
 • Paylaş
Selamlar organik tarım ve hayvancılık dediğinizde bence trakya kısmı daha iyi gibi.
Farzı misal hayvancılığa başladınız trakya bölgesinden pazarı büyük olan İstanbul'a daha rahat ulaşıp sağlayıp pazar derdinizi en aza indirebilirsiniz.
Ayrıca Anadolu yakasından Avrupa yakasına yani trakya kısmına hayvan geçirmek götürmek bir hayli sıkıntılı ve teferruatlıdır. Trakya bölgesi hastalıktan ari bölge olarak kabul edilir ama Trakyada beslenen bir hayvanı her tarafa daha rahat götürürsünüz.
toprağıda verimlidir hemen hemen herşey çıkıyor desek yalan olmaz.
Ayrıca şahsi fikrim sahil kesimi istemişsiniz sahile çok yakın yerler tarım için belki iyi olabilir ama hayvancılık için meralar ve yaylalara ihtiyacınız olacaktır. Dolayısıyla içlere doğru mecburi bir kayma yapacaksınız. Meraları ve yaylaları kullanmanız sizi maddi anlamda bayaa rahatlatıcaktır malum yem fiyatları çok uçtu. Ben olsam evim yine sahilde olur tarlam veya hayvan çiftliğimi sahilden uzak köylerden uzak sessiz sakin bir yere yapardım. Hem merkezden uzak yerle fiyat bakımından daha uygun olur.
İşin maliyet kısmına gelince hayvancılık zor ve hemen geri dönüşü olmayan ama pazarınıda bulduğun zaman güzel kazandıran bir geçim kaynağı olabilir.
Diğer türlü tarım işi hayvancılığa göre daha az maliyetli diyebilirim devlet desteklerini kullanarak son sistem bir sera yapıldığında yaz kış devamlı ürün alınacağından düzenli bir geçim kaynağı olabilir...
 • Paylaş
Türkiye'de ekolojik köyler, kendini birbirine yakın hissedenler ve eko-fikirler ekseninde bir süredir kurulmaya başlandı. Bu kuruluşlara gönüllü destekleri de yadsınamayacak orantıda büyük.
Ve bu oluşumlar Çanakkale - Kaz Dağları ve Assos üçgeninde oluşumlarını gerçekleştirmekte.
Bu yerleşim gruplarından biri olan İmece Evi'nin web sayfasındaki şu yazıyı okumanızı tavsiye ederim: imeceevi.org/index.php? Option=com_conten... .
 • Paylaş
Sakarya/Kocaali duydun mu bilemem fakat şiddetle tavsiye ederim ayrıca fındık üretiminde ülke sıralamasında yerini alan şirin bir ilçedir.
 • Paylaş
4

Gökhan Çancılar, Yalnız Sakarya da Kocaeli de komşu illerdir. Sakarya bildiğin Adapazarıdır. Sakarya da Kocaeli'de değildir, sadece komşudur, yakındırlar.

Bazarov, Kocaali demiş Kocaeli değil. Kocaali Sakarya'nın bir ilçesidir.

Gökhan Çancılar, ops epic fail :) pardon

Antalya ili Serik İlçesi
Seracılık ve özellikle topraksız tarım yapılmaktadır.
 • Paylaş
1

Winterwitch, Antalya'da toprak almak çok zor. Heryer aşırı pahalı.

Bu linkteki yazı, açıklama bölümünde sormuş olduğunuz sorularınızın bazılarına cevap teşkil edebilir:

jiyanaekolojik.org/arsivler/2283
 • Paylaş
Samsun-Bafra Kolay
 • Paylaş
2

Abdullah Gürel, orası pahalı ya ben orada yaşıyorum ama bafra kolay iyidir güzel yerdir

Muğla-Fethiye hayat gercekten cok pahalı değil ve topragı da gayet verimli
 • Paylaş
Köyceğiz : D Dağ kısmı ucuzzzzz
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

510 Görüntülenme17 Takipçi11 Yanıt