Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de sanata olan ilgisizliğin sebebi nedir?

Bunun tartışmasını bu hafta okulda yaptık. Ortak bir neden olarak, eğer gelişen çocuğun içinde sanatın herhangi bir dalına yönelimi yoksa ailelerin bu yönde gelişmesini desteklemeleri çok az.. Çünkü toplumda kabul edilmiş belli başlı meslekler var ve sanat dalında kendini geliştiren bireyin mesleği toplumda çok fazla saygı görmüyor. Örnek olarak bir heykeltıraş, balet ya da ressam olmak hem aileler tarafından hem de toplum olarak çok fazla önemsenmiyor. Bu nedenle çocukları bu tür dallara yöneltmekten kaçınılıyor. Bunun tam tersi çocukların sanatla beslenmesi gerektiğini düşünen ailelerin var olduğunu unutmamakla beraber, sanatın köklü bir red durumu olduğu ülkemizde görülüyor. Yetişkin olan bireylerde, çocukluk döneminde tadını almadığı sanata karşı ilgisiz ve duyarsız birer bireyler oluyor.
  • Paylaş
Arada bir düşünüyorum bu soruyu.. Bence sanat bizim yörede hobi gibi bir şey, ben gitar çalmayı öğrenmek istiyorum dediğimde, boş boş işlerle uğraşma dediler... Heykeltraş olmak istiyorum desem, memleketten ihraç edecekler..Uğur Çakmak (@ugurcmk) 'a katılıyorum. Piyasası yok. Biz karnını zor doyuran bir milletiz. Ruhu doyurmak kimin haddine.. Çok üzülüyorum bu duruma... Fakat tüm bu sanat ilgisizliğine rağmen hala Fazıl Say'ın konserine bir bilet bulabilmiş değilim. Yarım saatte tükeniyor biletleri. Belki de sanata olan ilgisizliğimiz var olan sanatçı azlığındandır.
  • Paylaş
İnsanların problemlerinin çok olması.
  • Paylaş
2

Ayhan Şimşek, Her yönü kesilerek zemin üstünde bi'başına karpuzun sergilendiği bienal mesela reklamı öyle güzel yapılmıştı ki; kalabalıktan adım atılmıyordu.
N'olduysa da ondan sonra bienal bozdu zaten kendini.
Bana göre piyasaya görünmesi istenilen nüfuzlu işler sürülerek toplumun içinde bulunduğu kaos algısıyla bir başına boğulmasına göz yumuluyor.
Yoksa, kültüründe yer etmiş perde oyunları olan bir toplumun sanata ilgisi olmadığını düşünmek sadece kolaycılık olur.
Hatta; İnsandan çok marjinal olma takıntısına boğulmuş sanatçıların beceriksizliklerine uydurduğu bir kılıftır topluma bu atılan.

Uğur Çakmak, Sanat şarlatanlığı konusunda sizinle aynı fikirdeyim. Sanat nesnel bir uğraş olmadığı için oluyor bu fakat belirttiğiniz popüler kültüre ait bir durum. Bugün çöp niteliğinde kitaplar bestseller olabiliyor ama bundan bir elli yıl sonra o kitap okunacak mı şüpheliyim. Mesela kitapçılarda hala Cervantes'e rastlıyoruz. Don Kişot. Dört asır önce yazılmış bir eserdir. Şimdi bunları bir tutmak olmaz. Piyasası yok dedim. Ülkede ki konuşulan konulara, insanların eğilimine baktığınızda bu çok net görülüyor. Kaç tane ressam, heykeltraş, müzisyen, şair sayabiliriz? Kaç tane heykeltraş vardır sadece mesleğiyle ferah içinde yaşayan? Bugün sanat bile ideolojiktir bu ülkede. Sanatın kendi öz değerinden dolayı değil politik eğilimlerden dolayı bazılarına ilgi gösterilir. Bunun düzeleceğine inanıyorum ama bu başka bir konu :)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

292 Görüntülenme9 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları