Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de savaş pilotları nasıl yetiştirilmektedir?

Türkiye de savaş pilotu olmak için öncelikle 4 yıllık Hava Harp okulunu bitirmiş olmaları gerekir.Öncelikle Yeşilköy ve Yalova  havaalanı askeri bölgesinde çift kişilik T-41D uçaklarıyla uçuşlar yapılır.Harp okulunu girişte ve öğrenci seçme uçuşları altında uçuş öğretmenleri ile öğrencilerin uçuş yeteneklerine bakılmaktadır.Öğrenciler 4 yıllık eğitimleri boyunca 23-24 sorti özendirici uçuş gerçekleştirir.
Harp okulunu başarılı bir şekilde bitiren pilotlar,Çift kişilik SF-260D pervaneli uçaklarla uçuşa başlarlar.Bu yaklaşık 5 ay süren bir dönemdir.Bu eğitimde pilot uçak ve çevre ortamına alışır, kendilerine olan güvenleri gelir.

SF-260D

Savaş Pilotu

Bu eğitimi başarı ile tamamlayan pilot,çift kişilik T37C jet uçakları ile uçuşa başlarlar ve bu eğitimin süresi 5,5-6 ay sürer.Amacı pilotları jet uçaklarına alıştırmaktır.

T37C 

Savaş Pilotu

Bu eğitimi de tamamlayan pilotlar T38A jet uçaklarıyla uçuşa başlarlar eğitimi ise 6 ay kadar sürer.Amacı ise uçuş görevlerini yeterli ölçüde yerine getirebilecek seviyeye getirmektir.Yaklaşık olarak 17 aylık eğitimini tamamlayan pilotlar jet pilotu statüsüne katılırlar.

T38A 

Savaş Pilotu

Ulaştırma uçaklarında uçacak olacak pilotlar farklılık gösterir.Başlangıç ve temel uçuş eğitimini aldıktan sonra CASA CN-235-100M ile 6 aylık bir eğitim alırlar.Ulaştırma pilotluğuna ulaşırlar.

CASA CN-235  

Savaş Pilotu

Harbe hazırlık pilotları ise F\NF-5A\B ve f4 uçakları ile yine 6 ay eğitim aldıktan sonra F16 uçaklarına geçerler ve bu uçaklarla gece gündüz her türlü hava koşulunda istekleri yerine getiren harbe hazır pilotlar olurlar.

F-16

Savaş Pilotu
  • Paylaş
Bu soru gayet güzel cevaplanmış. Teşekkürler
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1160 Görüntülenme8 Takipçi2 Yanıt