Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de sosyal platform sitesi yapabilecek sağlam yazılımcılar var mı? Varsa nerelerde bulabiliriz?

freelancer.com, linkedin'de vs. sitelerde bulamadım. Önerebileceğiniz siteler varsa sevinirim.Düzenle
Sosyal platform yapabilecek sağlam yazılımcılar ilk bakışta anlaşılıyor muymuş? Sonuçta veritabanına veri kaydet veri değiştir. Bunu ülkedeki çoğu yazılımcı arkadaş yapar inanıyorum. Bulamamanızın nedeni bence ya fikir danışmadınız ya da önerdiğiniz ücret az geldi. Ya da fikir kötü.
  • Paylaş
3

Murat, Kadir bey, eminim ilk bakışta anlaşılmıyordur, bitirdiği projelere bakarak oradan anlaşılabilir. Yoksa kime sorsanız iyi yazılımcıdır o konuda şüphem yok. Ben birkaç sitede arastırma yaptım bulamadım. Önerebileceğiniz siteler veya tanıdığınız freelancer çalışabilecek yazılımcı arkadaşlar varsa iletirseniz sevinirim.
Açıkcası çok büyük bir araştırma yapmadım şuan web projesi fikrim var sosyal ticaret üzerine bu projeyi geliştiriyorum. Yakında yatırımcıların kapısını çalacağız fakat fikire yatırım yapmadıklarını biliyoruz. Bu nedenle baslangıcta iyi bir yazılımcı bulmamız gerekiyor. Bunun için hem webde hem de real de araştırıyoruz.

Bu arada bende yazılımcıyım ama kafamdaki projeyi kurabilecek kadar değil.

Kadircebel, linkedin üzerinde birçok grup var mesela. .net developers grupları vb. şirketlerin insan kaynakları da bu şekilde yazılım elemanı arıyor. yazdığım biraz sert anlaşıldıysa kusura bakmayın ama Türkiye'de şöyle bir düşünce var. proje fikrini söylemiyor kimse. sonuçta ekip kurmak istiyorsanız ekibe katacağınız insanlara tam herşeyi söylemelisiniz diye düşünüyorum. özellikle son zamanlarda gıcık gittiğim bir olay var freelance iş sitelerinde. mesela müşteri bir projem var diyor mesaj atın detayları vericem diyor. hani şimdi freelance iş bulma sitelerinde amaç bellidir. müşteri uzman bulmak ister, uzman da müşteriye yardım ederek para kazanmak ister. benim size tavsiyem proje fikrinizi anlatmalısınız konuştuğunuz insanlara. buna rağmen hala para engel oluyorsa ortaklık teklif edersiniz bir sözleşme imzalarsınız bu şekilde önlem alınabilir. hani olaya tamamen objektif bakıyorum gerçekten.

Victor Tomaili, Bir yazılımcı aramak yanlış olur ayrıca. Bir yazılımcı belki projeyi bitirir ama her şeyi bir yazılımcıya brakmak da doğru değildir gibi geliyor bana. Maaş + Proje detayları bu konuda çok büyük etki yapar fakat şöyle de bir durum söz konusu, Güven. Onun dışında gerçekten işini iyi yapan yazılımcı bulmak kolay değil. Olanlar da başkaları tarafından kapılmış durumda. Kolay gelsin ve başarılar dilerim.

Elbette bulabilirsiniz fakat detaylı bir arama yapmalısınız. Artık bir proje yapmak orta düzeyde bir yazılım geliştiricisi için problem değildir. Proje geliştirmek meşaketli bir iştir. Sürekli geliştirme süreci devam edeceği için sizi yolda bırakmayacak, büyük datalarla uğraşmayı bilen, sizi yarıda bıraksa bile yazdığı kodu sonraki gelenin kolay bir şekilde adapte olaca biçimde yazmasını bilen insanlar azdır. Size tavsiyem öncelikle Linkedin'e girin ve mesleği yazılım geliştiriciss, web yazılım uzmanı, web geliştirici, softare developer olan kişileri bulun. Bunları elemek için CV yoğunluklarına bakın. Elinizde bir nebzede olsa tatmin edici isim kalacaktır. CV çok güvenli bir tanıma aracı olmadığı için kalan kişilere fark yaratabilecek sorular sorun. Gelen cevaplara göre iş durumlarıda müsaitse bir buluşma ayarlayın. Tavsiyem bulacağınız kişiyle aynı şehirde olmaya öncelik gösterin.

Sorucağınız sorulara şunları ekleyebilirim:
- Object oriented programlamayı duydunuz mu? Duyduysanız aktif olarak kullnıyor musunuz?
- PHP Framework kullandınız mı? Kullandıysanız Symfony, Laravel, Zend, Codeigniter kullandınız mı?
- CSS ve Javascript bilginiz ne durumda? Ön tarafı ile uğraştığınız işlerin örneklerini gönderebilir misin?
- Sunucu yönetimi konusunda az da olsa bilginiz var mı?
- Cache sistemleri kullandınız mı?

Bunlara olumlu cevap veren insanlar elinizde kaldıysa, kişiye gerçekten hakettiği maaşı da teklif ederseniz. Proje boyunca %95 bir sorunla karşılaşmadan bu kişiyle yola devam edeceğinizi umuyorum.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

346 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt