Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de tatil yapmaktan en çok keyif aldığınız yerler nerelerdir?

Tatilden ne istediğine bağlı olarak değişir. Türkiye'de bir çok yeri gezdim en çok hoşuma giden yerleri ve nedenlerini genel olarak yazayım:

Antalya / Olimpos :
Sanırım 5-6 kez gitmişimdir. Deniz ve doğa iç içe süper bir yer. Ayrıca kaya tırmanışı için bir kaç yer var. Konaklama yerleri genelde ağaç ev konsepti ama odaları normal otel odası şeklinde olan oteller de mevcut. Ben her gittiğimde kadir'in ağaç evlerinde kaldım. Fiyatları çok makul. Geceliği 40 tl ve fiyata sabah kahvaltısı dahil ( Gökhan Örün (@GokhanOrun) akşam yemeği de dahilmiydi ? :) ) Olimpos doğa ve denizi bir arada isteyenler için mükemmel bir yer. Ayrıca olimpos çevresinde gezebileceğiniz bir çok antik kent, şelale, kanyon gibi yerler de var.

Marmaris : Birkaç sene önce arkadaşlarla 9 kamaralı ahşap bir gulet kiralamıştık. Gemi Marmaris'ten demir alarak sahil şeridi boyunca koylara uğrayıp 5 gün sonunda Fethiye'de olacaktı. Sanırım hayatımın en güzel tatiliydi çünkü o kadar güzel koylar gördüm ki anlatamam. Hatta bir ara Türkiye'de olduğuma inanamadım. Size tavsiyem mutlaka buna benzer bir tekne tatili ayarlayın ve mutlaka Marmaris'in o dünya güzeli koylarını görün. Denizin içindeki balıkları tekneden görmeniz mümkün. O kadar temiz ve berrak bir deniz. Karaya ayak basmadan 5 gün geçirmek de apayrı bir macera. Her akşam ön kamarada içkilerinizi alıp sabaha kadar yıldızların altında muhabbet etmek mükemmel birşey.

Bodrum : Çoğu kişinin vazgeçemediği, benim ise gitmekten pek haz almadığım bir yer. Türkbükü gibi sosyete yerleri dışında güzel koyları olan ama hem gereksiz masraf hem de çok kalabalık olması nedeniyle tercih etmediğim bir tatil yeridir bodrum. Eskiden KULE BAR diye bir mekan vardı. Bodrum'un sevdiğim tek güzel yeri orasıydı :) ama şimdilerde değişmiş diye duydum, ne kadar doğru emin değilim. Bodrum'a giderseniz mutlaka Bitez'e uğrayın derim. Mükemmel denizi var ve çok soğuk :)

Trabzon : Kafkas göçmeni olduğumdan mıdır bilmem ama benim sıcakla aram pek iyi değildir. Hatta bana kalsa sadece sonbahar ve kış olsun derim. Trabzon tam istediğim ve yaşamaktan zevk alacağım biryer. Yemyeşil bitki örtüsü,her yerden fışkıran irili ufaklı şelaleler, gökyüzünü kaplayan yağmur bulutları ve uzaklardan gelen kemençe melodileri... :) Trabzon da ilk durağımız Atatürk köşkü idi. bir zamanlar Atatürk burda ikamet ettiğinden oraya Atatürk Köşk ü denmiş. Müze olarak yapılandırılmış ve içeride Atatürk ün kullandığı çatal bıçaktan tutun yatağına,oturma odasına,mutfağına kadar bir sürü detay barındırıyor. Gidilesi, görülesi yerlerden biridir. Trabzon'a gitmişken Sümela Manastırı'na gitmemek olmaz :) biz sonbaharda gitmiştik ve yollarda in cin top oynuyordu. Çok zorlu bir yolu var. Eğer araba kiralayarak gidecekseniz mutlaka 4x4 kiralayın yoksa benim gibi clio kiralarsanız arabanın tekeri patlayabilir veya çok zorlanabilir :) Sümela büyüleyici bir yer. Ben ilk gördüğümde tüylerim diken diken olmuştu. Adamlar dağın içine manastır yapmışlar. Arabayla bir yere kadar gidebiliyorsunuz sonra yaya yürümek zorunda kalıyorsunuz ama o yol ayrı bir zevkli oluyor çünkü eski manastır taşlarından yapılmış tarihi bir yol. Biz yürürken ileriden bir kemençe sesi duymuştuk. Adam gözlerini kapamış o sisli puslu havada kemençesini çalıyordu. Üstelik etrafta pek de kimse yoktu. Çok büyüleyiciydi. Manastır'ın içi Hristiyanlıkla ilgili bir çok yazıt, resim ve sanat eserleri ile dolu. Bir rehberle giderseniz daha faydalı olur diye düşünüyorum. Burayı KESİNLİKLE görmelisiniz. Trabzon'da bir de UZUNGÖL'e gittik. Orası da muhteşem bir yer. Dört tarafı dağlarla çevrilmiş ve ortada koca bir gölün bulunduğu mistik bir yer. Üstelik konaklayabileceğiniz ağaçtan yapılmış çok güzel 2 katlı dağ evleri var. Çok da uygun fiyata. Mükemmel bir doğası var. Burayı da görmeden geçmeyin derim. Diğer yazımda Mardin, Diyarbakır, Van, Erzurum şu an aklıma gelmeyen bir kaç yeri daha yazacağım. ama şimdilik bukadar yeter :)
  • Paylaş
1

Gökhan Örün, kahvaltı artı akşam yemeği dahil, kahvaltı zaten 12-1'e kadar devam ediyordu sanırım..

Antalya-Kaş kesinlikle.
  • Paylaş
1

İlkay Kurtuluş, hatta hidayetin koyu :)

Eğer yapmadıysanız şunlardan birini kesinlikle yapın.Likya yolu güzergahını devam ederek tatil planlayın veya Ters Likya yolu güzergahını izleyin ama ne olursa olsun bir kere Likya yolunda yer alan bölgeleri ziyaret edin.

Tatil Yerleri
  • Paylaş
2

Hakan Köse, onu bunu bilmem ama kaş gerçekten harika bir yer ve ümit ederim ki öyle kalır :)

İlkay Kurtuluş, Kaş kesinlikle benim için de çok harika bir yer. Gitmekten bıkmadım, bıkmayacağım da. Ama oraya turist zamanı gitmemek lazım oranın mevsimi eylülden sonra hazirandan önce.

İstanbul'dan çok uzaklaşmadan gidilebilecek yerler; Asos, Kadırgave Bozcaada diyebilirim.
Assos ve Kadırga Koyu'na zeytin ağaçlarıyla dolu bir yoldan inerek ulaşıyorsunuz . Her iki bölgede de temiz, her bütçeye uygun otel ve kamping alanlarıyla dolu.
Kadırga'nın denizi çok temiz ve berrak, zaten mavi bayrak ödülü almış. Denizde yüzerken karşınızda yemyeşil bir manzaraya olmaktadır. Asos'ta daha çok balık restoranı tercih edilmekte, Kadırga 'da ise salaş restoranlar yer almaktadır.
Bozcaada'da İstanbul'a ulaşımı açısından yakın , doğası , yemekleri, eğlencesi ile tatil için ideal bir yer .
  • Paylaş
Denize ve doğaya Marmaris'in koylarında doydum,
Serinliğe, sosyalleşmeye ve eğlenceye Bodrum'da doydum,
Su kaydırağına ve oda konforuna en son kaldığım otelde Kuşadası'nda doydum.
  • Paylaş
6

Bert, kuşadası nda yaklaşık 6 ay kaldım. bir türlü sevemedim :)

Sevgiseli, Farkındaysan otelden bahsettim zaten :)

Bert, tamam bende senin yazına ilaveten yazdım yorumu yanlış anlaşılmasın :) bu arada su parkı pilotların rapor noktasıydı o yüzden iyi bilirim ;)

Sevgiseli, su parkı da demedim :)

Bert, kuşadası bok gibi bi yer :)

Sevgiseli, Sonunu söyledin zaten filmin devamını anlatmaya gerek yok :) Ama gittiğim otel güzeldi.

Antalya- Olympos, Kapadokya, Mardin.
  • Paylaş
Marmaris Selimiye Köy ve Kaş ; ayrıca Ordu.
  • Paylaş