Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de yapmak zorunda olduğunuz resmi işler için önünüze konulan ''aşırı bürokrasi'' hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bilgisayar destekli sistemlerin devreye girmesiyle birlikte eskiye nazaran durumumuz daha iyi sayılır. Hızla devam eden e-devlet projeleri ile kurumlar arası uyumun arttırılması ile daha da hız kazanacaktır. Diğer taraftan bu durum zihniyet dönüşümünü de destekliyor olmakla birlikte, sorunun nedeni olan asıl noktalardan bir diğeri olarak insan-mekan ilişkisinin de yeni ve daha düzenli çalışma alanları ile daha sağlıklı düzeylere çekildiğini görüyorum. 
  • Paylaş
Ahlaki bir problem olarak görüyorum. Kurallar, suistimaller arttıkça konulur. İş ahlakında ki zaafiyet, kurumun kendini veya tüketiciyi koruma adına aşırı bürokrasi yaratmasına neden olmaktadır. Herkes işini dürüst ve doğru bir şekilde yapsa, birbirini kandırmaya çalışmasa, zamanla ahlaki değerlerin yükseldiğini ve bürokratik zorlukların azalacağını veya kalkacağını görürüz.
  • Paylaş
3 gün önce ptt'ye gittim. Yabancı ülkeye göndermek üzere bir kargom vardı. Neyse güvenlik görevlisine sordum nereden gönderiyoruz sıra numarası falan. Evraklar tamam sadece vereceğim. Dedi ki "kargo için sıra beklemeye gerek yok". Oh dedim çünkü bir sürü kişi var ptt'de. Neyse kargo gönderme yerine gittim. 2 kişi var benim gibi bekleyen. Beyefendi ise arkada biriyle sohbet ediyor belki de işle ilgili bilemem ama bizi bekletiyordu. Benim kafam attı yanımda bir arkadaş vardı. Dedim şikayet edelim. Dedi ki kimi kime şikayet edecez. Yandaki bir görevliye gittik dedik burayla kim ilgileniyor falan. Şöyle arkaya falan bakındı ben ilgineyim dedi sorun çözüldü.
  • Paylaş
Demirperde ülkesinde yaşıyormuş gibi hissediyorum.
  • Paylaş

Eski müdürümün sürekli şikayet ettiği gibi; "bürokrasi, bürokrasi, bürokrasi..." benimse ona cevabım; "hallederiz" :)

Bilgisayardan anlamayan eski yönetim kadrolarının oluşturduğunu düşünürsek, o e-devletten 10-20 yıl sonra belki verim alınabilir.

  • Paylaş
1

Redeye, Ben şahsen adli alanda uyap'tan, tapu alanında 2003'den bu yana kayıt tutan takbis'den, ticaret sicil gazetesi ve ticaret odalarına ait yapılanmalardan ziyadesi ile verim aldığımızı, işlemlerimizin hız kazandığını ve ilgili memurların da artan bir ivmeyle bu işi öğrenip adapte olduklarını hatta yenilerinin de çok daha yetkin kişiler olduklarını gözlemliyorum.

Maalesef ülkemizde bürokratik oligarşi var. Fakat gelişmeleri de göz ardı edemeyiz. En azından kendi adıma eskiye oranla teknolojinin de etkin ve verimli kullanımıyla işlerin hız kazandığını gözlemlediğimi söyleyebilirim.
  • Paylaş
Bürokrasi çok hantal işliyor. Hatta işlemiyor verem ediyor. Allah bürokrasinin eline düşürmesin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1758 Görüntülenme12 Takipçi7 Yanıt