Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de yazılım sektörü ne boyutta ve ilerisi için ne düşünüyorsunuz?

Yazılım sektörünün diğer ülkelere göre durumu, yazılım şirketlerinin durumu, devletin bu konudaki yaptırımları, yazılım geliştirme metodları...Düzenle
Türkiye'de yazılım sektörü dediğiniz zaman sadece yazılım ticareti zannediliyor. Halbuki yazılım üretmek daha önemliyken bizde değeri çok az.
  • Paylaş
1

Oğuzhan Çendek, ne olursa olsun her konuda yerli yazılım şart. dışa bağimlılikta azalmıs olur boylece

Yazılım sektörü, büyük oranda vasfa dayandığı için, diğer sektörlerden örneğin tesktil veya bankacılıktan çalışan açısından çok daha temiz bir sektör. Bununla beraber, dünya ile karşılaştırırsak hatta yalnızca Türkiye'nin de dahil olduğu gelişmekte olan veya gelişmemiş ülkelerle karşılaştırıldığında bile (örneğin Hindistan) durum çok iyi değil. Temel bilimlerin ve özellikle yazılımın dayanağı olan matematiğin gözden düşmesini göz önünde bulundurursak (hem lisede din derslerine yer açılması için matematik ve temel bilimlerin azaltılması, hem üniversitede mat. Ve temel bilimlerden desteklerin çekilmesi) kısa vadede yazılım sektörü kötüye gidecektir.

Tarihten de çok iyi bildiğimiz gibi bilimden sırt çevirmenin ağır bedelleri vardır ve bunu ülkece ödeyeceğiz.
  • Paylaş
Türkiye'de bahsi geçen yazılım sektörü, veriyi al, veriyi işle, veriyi gösterden ibarettir. Yerli bir fizik motorumuz yoktur, yerli bir yapay zekamız yoktur, yerli bir programlama dilimiz yoktur, %100 yerli bir donanımımız dahi yoktur. Devlet desteği konusunda, herhangi bir teknokentte değilsen, %40 vergi, geri kalan paradan da gelir vergisi, Spotaj.. Pek fazla destek olduklarını söyleyemem. Onca üniversite, onca bilgisayar mühendisi, onca bilgisayar programcısı varken, eğitilmek üzere eleman arayan firmaların olması içler acısıdır. Bu çocukların okuldan eğitilmiş olarak çıkmaları gerekirdi.
Yazılım şirketlerinin en büyük sıkıntılarından birisi, müşterilerin yabancı sevdalısı olmaları diyebilirim. Diğer sektörlerde de olduğu gibi, biz kimiz ki o adamlar kadar iyi yapalım. Başımız ağrımasın, almanlardan alalım düşüncesindeler. Türkiye'de yazılım can çekişiyor, geleceğinin de pek parlak olmadığını düşünüyorum.
  • Paylaş
1

Orhan Tutum, Geleceğimizden ben umutluyum da önceki yorumlarına aynen katılıyorum. Ellerine sağlık.

Geçen yılın verilerinden yola çıkarak Türkiye'de 11 milyar dolarlık bir yazılım sektörü olduğunu söylüyorlar. Bu da Türkiye'nin geçen sene ki bütçesinin 1/40'na denk geliyor. Muazzam bir sayı fakat bu kadar para servislere, lisans ücretlerine, outsource işlere, bakımlara vs gidiyor çünkü ortada adam gibi bir ar-ge göremiyorum. Firmaların ezici çoğunluğu ürünü customize ederek kullanıyor, sıfırdan yazmak yok. Bazı durumlarda elbette sıfırdan yazılması mantıksızdır ama siz aylık bir kaç milyon dolar ciro yapıyorsanız ve hazır bir ürünü customize edip kullanıyorsanız, yarın öbür gün ürünün yeni versiyonu çıktığında güncelleme yapamazsınız çünkü customize ettiğiniz yerleri ne yapacaksınız? Bu durum Türkiye'de ki kurumsal firmaların hepsinde var deseniz çok yanılmazsınız. Ar-ge yok, kendi geliştirme yok.

Türkiye'de kaç kişi test kodu yazıyor? Yazmıyorlar çünkü iş kültürümüzde yok. İngiltere'de ki bir firmaya başvuruyorsun adam sana şu şu testleri biliyor musun diyor listenin sonu yok. Biz de unit test yazan test konusunda tanrı oluyor çünkü yazan sayısı 100 programcıda 5 falandır belki daha az. Adamlarda test yaklaşımlarının yanında test ekibinin kullandığı araçlar oluyor. Senin kodunu alıyorlar tool'a veriyorlar, tool'da işte burdaki fonksiyonu şu şekilde daha iyi yazabilirdin, şu şu variable'lar gereksiz gibi çıktılar veriyor. Onlarla aramızda resmen uçurum var.

Adamlar şu problem için go dilini kullanmışlar, bu problem için jpyhton kullanmışlar diyosun, el cevap: Adamlar heyecan arıyor abi! Neden böyle çünkü derinlemesine öğrenme yok. Framework programcılığı var bizde.

C# yada java'nın herşeye yetebileceğini düşünüyorlar çünkü hep vasat işlerle uğraşıyoruz. Halbuki C# ve java ikisi de imperative stilde programlama dilleridir. Imperative, declarative,functional paradigm'daki dillerden bir tanesi bilmenin yanı sıra diğerlerinin de en azından hangi sorunlara çözüm olarak geliştirildiğini bilmek gerekir.
  • Paylaş
Yazılım sektörü Türkiye de kazanç için düşünülen ileriye dönük büyük bir proje kurulamayan veya organize olunamayan bir sektör. Organize olabilecek güç te devlette ancak devlet te bu yazılım konusuna sadece vergi muafiyeti ile destek veriyor. Son dönemler de Kosgeb te bu tür desteklere başladı ancak bunlar yöresel ve küçük bazda olunca net bir verim alınamadı. Maddi kaygılarından arınmış yazılımcıların birleşerek iyi bir fikir üretip proje üretmelerini isterdim ancak onların ne düşündüklerini bilemiyorum.
  • Paylaş
Mesela 6 ay oldu istanbuldan izmire geldim. Ve izmirde durum tek anlamıyla felç. Hani ne kadar bilmeyen anlamayan patron varsa izmirde yazılım şirketi kurmaya kalkmış ve kurmuşlar. Yapılan işler çok kötü. Mesela ben izmirde daha .net mvc kullanan adam görmedim. Klasik .net ile devam ediyorlar birde devexpress, telerik gibi companent ler kullanmaktalar. Birde bunu utanmadan web ortamında kullanıyorlar :) ki ben component olayından kesinlikle nefret ederim. :) Ankara nasıl yazılım konusunda bilmiyorum ama İstanbulda çok iyi firmalar var bu bir gerçek. Hani düşünüyorum bazen de İstanbul olmasaydı bu sektör Türkiye'de nerde tam olarak gelişirdi? Türkiye geneline de baktığımda yazılım sektörü kötü. Çünkü herkes hazır kullanıma alışmış. Birşeyleri editlemeye alışmış. Çoğu insan birşey üreteyim de bir ürün çıkartayımda benimki kullansın demeyen insanlar bu tip insanlar. Onun için bizim ülkemizde yazılımın ben mükemmel boyutlara varacağını düşünmüyorum ileriki 5-6 yıl içerisinde.
  • Paylaş
İstanbul'un durumunu bilmiyorum ama şuan için genel anlamda yazılım şirketleri maddi kazanç amacı ile yazılım geliştiriyorlar. Haliyle bir ARGE şirketine oranla daha acemi çalışmalar ile pek fazla gelişme ihtiyacı duymadan kazanç sağlıyorlar. Haksızda sayılmazlar hani önce bir karnını doyuracaksın ki kode yazabilesin :) Hem ARGE hem kazanç ikisi bir arada oldukça zor malesef... .
  • Paylaş
Turkiyede yazilim sektorunde ileri diye bisey yok. Gun ne getiriyorsa o yone hemen cark ediliyor. Hemen sonuc odakliyiz. Yazilim sektorunun buyuk bir kismi copy/pasta uzerine calisiyor ulkemizde. Projelerin basinda genelde isten yazilimdan anlamayan kisiler var. Ulkemiz yazilim sektorune yon vermek yerine yon verilmis yazilimi kullanmaktadir. Boyle bir durumda ulkemizde yazilim gelecegin bahsetmek soz konusu olamaz
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

726 Görüntülenme12 Takipçi8 Yanıt