Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'de yazlımcılara gerekli önem veriliyor mu? Bir çok yazılımcının iş bulamama sebepleri nelerdir?

Genelleme yapacak olursak, dünyanın hiçbir yerinde %99.9 hiç bir iş grubuna gerekli önem verilmiyor. Biraz acımasız gözükebilir, ki öyledir de ama bütün sistem para kazanmak üzerine kurulmuştur, çalışanlar birer maliyet kaleminden başka birşey değildir. Bu nedenle, danışmanlık firmaları gibi büyük firmalarda adam başı saat ücreti hesabı yaparlar.

Bunu etkileyen bir çok neden vardır. En bilindik ve yazılım alanındaki kişilerinde haklı olarak bolca şikayet ettikleri maliyetlendirme kısmında yapılan manipulasyonlar en üst sıralarda yer almaktadır. Biraz daha açacak olursak; İstenilen işi tam olarak bilmeyen ve büyük ihtimalle uluslararası hiç bir mühendislik kurallarına da uymadan sadece para kazanmak amaçlı sektörde agrasif hareket eden programcı görünümlü "internet kafeciler" var. Ben onlara yazılım mühendisi, uzmanı ve/veya programcı diyemiyorum. Çünkü, bu insanların bilgi birikimini internet kafede oturan bir çocukta bir kaç ayda elde edebilir fakat müşteri açısından hepsi uzaylı yazısı oldugundan ekrana HELLo World yazdırabilen herkes onlara göre dahi. Bu kişiler örneğin; ortalama bir yazılım ekibi ile 7/8 ayda tamamlanabilecek bir e-ticaret projesıne 10.000TL / 4 ay gibi bir teklif verdiklerinde, müşteri sandalyesinde oturan kişi işten anlamadığından otomatik olarak maliyete odaklanıyor. Sonra çok pişman oluyor. Genellikle yatırımları batıyor ve çok ciddi zararlar ediyorlar.

İşin ironik tarafı, bu "internet kafeciler" belirli bir yıl deneyim kazanıp orta ölçekli projelere geçtiklerinde onlarda, onlardan ucuz teklif veren diğer "internet kafecilerden" şikayet ediyorlar. Özellikle Türkiye, ucuz etin yahnisini bir türlü öğrenemedi. Ne ucuz yazılımla ne de ucuz personel ile teknoloji sektöründe kar edemezsiniz.

Diğer taraftan Türkiye ve bir çok ülkede yazılımcılar kendinlerini güncel tutmuyorlar. Çünkü, bunu bir meslek, para kazanma aracı olarak görüyorlar. Sadece minimum işini görebilecek kadar öğreneyim, çalışsın yeter mantığı ile ilerliyorlar. Nasıl ki, kas gücü ile iş yapan kişilerin kaslarını sağlam tutması gerekiyorsa, sizde beyin gücünüzü her zaman yüksek tutmanız gerekiyor.

Google, Microsoft, Boeing, NASA engineering interview'ların da sordukları sorular domain spesifik değildir. Yani onlar "C şarpçı", "Javacı" aramıyorlar ve aramazlarda. Programcı adı üstünde program geliştiren insandır. Program geliştirmek için, programlama dilleri birer araçtan öte değildir. Bu nedenle, mülakatlarda daha çok algoritma ve logic soruları sorarlar. Mesela; istediğiniz dilde Binary Tree algoritmasını yazınız. Siz yazsaydınız nasıl implemente ederdiniz?

Hatta size örnek olması açısından daha bir kaç hafta önce kendine "Senior" diyen Amerika'lı bir arkadasa basit bir soru sordum. Dedim ki "Bana yeni bir data type yaz. Adı BigIntV2 olsun. Bu class N uzunlugunda sayı alabilsin. Yani 10 basamaklı da bir sayı verebilirim, 1500 basamaklı da. Hepsini handle etsin ve sonrasında toplama verdiğim rakamlar arasında toplama yapabileyim.

35dk harcadı ve sonunda yaptı ama kabul edildi mi? Hayır. Neden? Soruyu çözmüştü. Çünkü; kendini tanımıyordu. Senior seviyedeki bir software engineer için bu soru 10dk bile sürmez. Anında kafasından compile edip algoritmayı 1dk içinde tahtaya yazıp, 5dk içinde koda dökebilir ama olsun 10dk hadi.

Bu size acımasız mı geldi? Veya zorlayıcı mı? Haklısınız Türkiye'de bu şekilde interview yapsak heralde girenlerin %90'dan fazlası fail eder ama adamların amacı yazılım muhendisi almak "C şarpcı", "Javacı" almak değil. Bu sene J2EE ile çalıştılar. Bir sonraki yıl Go veya Python ile çalışabilirler veya aynı anda 2/3 projede farklı dillerde çalışabilirler.

Şimdi Türkiye'de yazılımcılarında kalifikasyonu sınırlı olduğundan, özel sektör rahat, rahat ezebiliyor. Biraz işi bilenlerde, normalde alacakları maaşlardan çok daha yukarı çalışıyorlar, çünkü alternatifleri çok sınırlı. Bu aradaki fiyat farkını da özel sektör işte o yeterince kalifiye olmayan programcıları ezerek çıkartmaya çalışıyor.

Şimdi ne yapacağız? Yok mu çözüm. Kim yardım edecek? Size, sizden başkası yardım edemez. İnternetten araştırın belki birileri bu problemleri daha önceden görüp bu konu ile ilgili Türkçe bir eğitim serisi hazırlamıştır. Belki şurada da bir konu indexi vardı şöyle:hakandamar.com/2015/11/03/the-big-bang-...

Belki bu eğitim serisine başlamadan önce bilmeniz gerekenler ile ilgilide birisi bir yazı yazmıştır.Mesela şöyle;hakandamar.com/2015/12/14/neleri-bilmen...

Siz kendinizi geliştirirseniz, sektör gelişir. Sektör gelişirse iş imkanlarınız Türkiye dışına taşar. Türkiye dışına iş imkanlarınız taştığında ülke içinde dumansız endüstrinin maaş ve çalışma şartları iyileştirilir. Etki, tepki meselesi. 1 günde olmaz ama bir gün başlamak gerek buna değil mi? :) Belki o gün bu gündür.

Başarılar.
  • Paylaş
1

Omer Ayverdi, Bence acımasız soru. Google vs gibi şirketlerin tüm yazılımcaları compiler yapan programcılardan oluşmuyor. Bir e ticaret sitesi yapan şirket bana 8 ayda bitirin verin bu projeyi diye eleman almaz. Devamlı çalışan bir ekip alır yanına. Değilse ha 4 ay ha 8 ay gene batar.

Bu soruya yazılımdan başlayarak cevap vermek lazım yazılıma önem veriliyor ama yazılımı yaptıran her işi yapan ama asgari ücret alan bir kitle istiyor burada ucuz eleman isteği doğuyor sen kendini yetiştiriyorsun uyumuyorsun etmiyorsun patron bu ne : D işine gelirse diyor kaybediyorsun o yüzden önem veriliyor ama ucuz elemana ama ok ta iş bilene.
Ucuz eleman meselesi daha çok bu işin yükselmediği yerlerde olur en iyi işi yapacağın hem geliştirip hem iyi para kazanacağın yer örnek İstanbul gibi büyük firmalarda olur o da nasıl olur kendini iyi geliştirmiş iyi analiz ve sentez eden takım çalışmasına yatkın java dan c diline abartısız bilen 2 yıl tecrübesi olan vs isen yaşadın iyi para verirler öneminde anlaşılır. Burada tecrübe devreye giriyor peki tecrübeyi nerede yapacaksın ilk söylediğim maddeye ucuz işçilik ile kazanacaksın piyasayı öğreneksin sonra 2. Maddeye geleceksin.
Gelelim bunların dışında Türkiye de yazılımcıların önemine son 5 yıl içerisinde yazılımcıların önemi anlaşılmaya başlandı ABD gibi ülkelere nazaran çok az ama bir ilerleme var aslında yazılımcı kitlesinin önemi girişimci kelimesi ile anlaşıldı internet girişimcileri ortaya çıkması bunda bir patlama sebebidir velhasıl bir diğer nokta siber saldırıların ortaya çıkmasıdır.
Türkiye de yazılımcıların saygı duymasını istiyorsanız bir bilgisayar internet ve bilgi en önemlisi projen var ise bunu da piyasaya sürersen fikrin patama yaşar ve yazılımcılara önem seninde sayende artmaya başlar.
Yazılıma önem artıyor yazılımcıya tabi bir başka konu ise bir anda girişimcilerin çok para kazanması (tabi kimse direk para kazanmıyor) bu da önem kazandırıyor.
Yani önem verilmesini istiyorsan bu işin biri olmuş bilginde varsa silikon vadisine git ama dur sorunun bununla hiçbir ilişkisi yok : D
Bunu da izlemen tavsiyesiyle...
  • Paylaş
Benim gördüğüm kadarıyla hayır verilmiyor. Hakan Bey gayet güzel, detaylı bir şekilde açıklamış. Benim söylemek istediğim bir şey de yazılımcıların iş bulma süreçleri. Bugün kariyer.net gibi ik sitelerine baktığınızda, yazılım üzerine yüzlerce ilan görürsünüz. Buna rağmen iş bulamıyorsanız sorun sizde demektir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

132 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt