Bilmek istediğin her şeye ulaş

Turkiye'deki en iyi rock grubu hangisidir?

Rock muzik denince aklimiza hep yabanci gruplar / sanatcilar gelir. Peki bizim ulkemizde onemli rock gruplari hangileri? Hardrock , Metal turunde de basarili gruplarimiz var midir?Düzenle
Pentagram bu konudaki iyilerdendir. Meşhur parçalarından birini de ekleyeyim buraya hatta:
  • Paylaş
3

Şaman, Yurtdışında bilnen ve sevilen tek rock gurubumuz denebilir C:

Serkan Köse, Aynen Türkiye'de tanındığından daha çok tanınıyor gibi sanırsam?

Şaman, Kesinlikle, hatta saygın bir yerleri var.

En iyisi mi bilemem, pilli bebek iyidir.
  • Paylaş
1

Serkan Köse, :) 1 tane ekleyeyim buraya:

Eskilerden Mavi Sakal vardı. Tibet Ağırtanlı falan.. Başladım Yürümeye, Çektir Git misss :)
  • Paylaş
5

Serkan Köse, Şimdi sen söyleyince aklıma geldi bak İki Yol, Kan Kokusu... çok iyilerdi onlar da.. :)

Duygu Avcı, evet evet bi de Ne Kadar vardı onu da ben unutmuşum (:

Onur, Whiskey, Ünlü, Mavi Sakal,Kramp eskilerden kim kaldı :(

Sevgiseli, İki yol çok iyidi!

Türk Rock tarihinden ... KRAMP'ı çıkartırsanız geriye hiçbir şey kalmaz.

Müzik

Grup 1984 yılında Nezih ONUR (Bas Gitar/Vokal) , Doğan SAKİN (Gitar/Vokal) ve Dr. s TÜBCİL (Davul) , tarafından kuruldu. Daha sonra gruba Ahmet KARAFERYA (Vokal) de eklendi fakat Ahmet ile bir şekilde ilgili bazı parçalar ilk albümde yer alm. sına rağmen kendisi ancak ikinci albüm İstanbul Sokakları'nda yer alabildi. Grup 1986 yılında Onlarla isimli demosunu kendi imkanlarıyla yeraltı piyasasına sürmüştü. 1993 yılında ise ilk şirket albümleri Püf Püf'ü ŞAHİN Plak'tan çıkardılar. Gökalp BAYKAL da kayıtlarda bazı parçalarda synthesizer'da yer aldı. Grup kayıtlar konusunda istediğini alamayınca (ŞAHİN Plak'ın saygıdeğer sahibi sayın Hayri ŞAHİN grubun el emeği, göz nuru ve trink parası ile zarzor kaydettiği stüdyo kayıtlarını çoğaltırken kullanılmış bantlar kullandı, alttan yabancı sesler geliyordu, üstelik kendisi de hesapta türkücü müzisyendir, ne diyelim artık, Allah layığını vermiştir herhalde ya da verecektir) ADA Müzik ile anlaştılar ve 'Lan N' Oldu adıyla albümü ikinci kez çıkardılar. Albüme ismini veren 'Lan N' Oldu şarkısına bir de klip çekildi.

KRAMP ilk olarak ismini - motorlardaki ana mil olan - KRANK koymuş (MOTORHEAD'den esinlenerek) , daha sonra bu isim insanlar tarafından net olarak anlaşılamadığı için KRAMP olarak değiştirmiştir. Bugüne kadar Cem KARACA, Erkin KORAY gibi ustalarla konserlere çıktılar; Erkin KORAY'ın grubunda beraber ve ayrı olarak çalıştılar; Nuri KURTCEBE, Gökalp BAYKAL, karikatüristler APTÜLİKA ve Tuncay BATIBEKİ ve sağlam thrash gruplarından KRONİK ile yakın ilişkileri oldu. İkinci albümleri İstanbul Sokakları'nı 1998 yılında yine ADA Müzik'ten çıkartan KRAMP albümde ilk olarak Erkin KORAY'ın söylediği, sözleri ve müziği Nuri KURTCEBE'ye ait olan Tek Başına isimli şarkıyı seslendirdi. Nezih'in daha sonra Dr. s ve gitarist İzi ELİ ile birlikte kurmuş olduğu NAUTILUS'un şarkıcısı olan Wachtang MAKALATIA da bazı parçalarda synth ile eşlik etti. Tam bir rock / heavy metal arası sound'a sahip olan albüm birçok dinleyici tarafından beğenildi ve birçok yerde olumlu eleştiriler aldı. Tek Başına parçasına çekilen klipte APTÜLİKA, Tuncay BATIBEKİ ve tv-radyo rock programları yapımcısı Güven Erkin ERKAL da yer aldı.
Kaynak:anatolianrock  • Paylaş
Grup değil ama çok iyidir....
  • Paylaş
Pentagram, Kurtalan Ekspres, Saints 'n' Sinners(fena değil, yeni grup), Mavi Sakal, Yaşar Kurt, Vega...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1864 Görüntülenme11 Takipçi7 Yanıt