Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'deki en önemli madenler nelerdir ve hangi bölgelerde bulunmaktadır?

Maden
DEMİR: Kullanım sahası oldukça geniştir. ( En çok endüstride) Türkiye'nin birçok yerinde çıkarılmaktadır. Yaklaşık %80' i Doğu Anadolu bölgesi içinde kalan Divriği sağlar. Ege bölgesi: Ayazmand ve Torbalı, Balıkesir' de: Eymir ve Çarmık, Kahramanmaraş ve Kayseri arasında: Faraşa ve Karamadazı, Sivas Hekimhan arasında: Hasan Çelebi, Doğu Marmara'da Çamdağı önemli demir alanlardır.


KROM: Dışarıya en çok satılan madendir( cevher şeklinde). Paslanmaz, sert ve iyi parlatılabilen bir madendir.Elazığ'da: Guleman, Fethiye ve Marmaris arasında: Dalaman Havzası, Kütahya ile Bursa ve Eskişehir' in doğusunda: Seyitgazi, Adana' nın kuzeyinde: Akdağ yöresinde( Dünyanın en zengin krom yataklarındandır.) Türkiye, krom çıkarımında dünyada 3. sıradadır.

BAKIR: Elazığ'da: Ergani Bakır işletmeleri, Artvin' de: Murgul, Kastamonu: Küre, Rize: Çayeli. Kolay işlenen bir madendir.

BOR: Balıkesir'de: Sultançayırı, Eskişehir' de : Seyitgazi ve Kütahya çevresinde çıkartılır. Bor minerallerinin zenginliği bakımından Türkiye dünyada 1. sıradadır.


BOKSİT: Konya: Seydişehir, Antalya: Akseki, Gazi Antep: İslahiye, Muğla: Milas. Aliminyumun hammaddesidir. Çok hafif bir madendir. Bu nedenle uçak, otomobil ve ev eşyası yapımında kullanılır.

TUZ: İzmir'deki : Çamaltı tuzlasında deniz suyundan elde edilir. Çankırı, Erzurum, Kars, Konya Yozgat, Kırşehir, Nevşehir de işletilmektedir. Son yıllarda tuz üretimimiz 3 kat artmıştır.

CIVA: İzmir: Ödemiş- Karaburun, Konya: Sarayönü çevresi, Niğde civarlarında çıkarılmakta.

MANGANEZ: Zonguldak: Ereğli, Artvin: Borçka, Denizli: Tavas, Çeliğe sertlik ve direncini artırmak için kullanılır. İhtiyacı karşılayamadığı için ithal edilir.

TAŞ KÖMÜRÜ( MADEN KÖMÜRÜ): Zonguldak ve çevresinde( Burası Türkiye' nin tek maden kömürü havzasıdır.) Bir milyon tonu aşan rezervi vardır.

LİNYİT: Hemen hemen her bölgemizde çıkartılır. Ege bölgesinin linyitleri oldukça kalitelidir. Manisa: Soma, Kütahya: Tavşanlı, Tunçbilek ve Değirmisaz,
Amasya: Çeltek ve Erzurum en önemli yerleridir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1237 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt