Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'deki ilk banka soygunu hakkındaki bilgiler nelerdir?

Türkiye'nin ilk banka soygunu 18 Ağustos 1961'de, İş Bankası'nın Kazlıçeşme şubesinde Necdet Elmas tarafından elinde sten marka bir makineli tüfekle 165.850 lira alınarak gerçekleştirildi.
Türkiye

Türkiye

Soygun oldukça profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmişti. 2-3 dakika süren soygundan hemen sonra soyguncu Chevrolet marka arabaya binerek kayıplara karışmıştı. Bu olayın Türkiye'de sesi büyük oldu. 12 gün boyunca hırsızlardan haber alınamadı. Polis sınırlı ipucu nedeniyle soruşturma yeterince hızlı gidemedi. Cumhuriyet gazetesi polise yardımcı olmak amacıyla özel bir araştırma ekibi kurarak başına “gangsterlik vakalarını ABD’de uzun boylu tetkik etmiş eski bir polis şefini” getirmişti.

Çok geçmeden hırsızın kimliği ve İş Bankası'nda çalışan suç ortağı ortaya çıktı: Necdet Elmas ve Necdet Sinkil. Elmas eski bir araba hırsızıydı ve cezaevi firarisiydi. Araba hırsızlığında sadece Chevrolet arabalar için çalışıyordu. Cezaevinden firar etmesinin nedeni ise 4. eşinin kendisinden boanmak istemesiydi. İyi araba kullanıyordu, 1959 model Chevrolet'le polislere ne kadar dirense de sonunda köşeye sıkıştırıldı. Soygundan 12 gün sonrası yani 30 Ağustos 1961 idi.

Eylül ayında yapılan son duruşmasında savunması şöyle oldu: “Duruşmalar sırasında mahkemenizi incitecek bir şey söyledimse bunu haleti ruhiyeme atfetmenizi rica ederim. Suçta bir kasıt aranırsa benim bu suçta bir kastım yok. Suç bir kir, ceza ise bir banyodur. Ben bu banyoda yıkanacağım. Banyonun dozu fazla kaçırılırsa bu banyo fayda değil zarar tevlit eder. İleride bir kitap yazıp durumu efkarı umumiye arzedeceğim. Müdafalar tali derecede kalır. Esas müdafanın vicdanlarınızda yapılmasını istiyorum. Adalet önünde boynum kıldan incedir.”
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

998 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt