Bilmek istediğin her şeye ulaş

Türkiye'deki LGBT (LEZBİYEN, GEY, BİSEKSÜEL, TRANSEKSÜEL) bireylerin ayrımcılığa uğramalarının temel sebebi nedir? Bu şiddeti sonlandırmak için neler yapılabilir?

Türkiye'de az yaşamış ama her türlü insani konuları uzaktan takip eden birisi olarak, Türkiye'deki bu ayrımcılığın temel nedeninin cinsellik ve seks konusundaki bilgisizlik olduğunu düşünüyorum. Müslümanlıktan mı tam olarak emin değilim, insana dair gayet doğal olan üreme, cinsellik gibi konular "çok ayıp" karşılanıyor. Son dönemde bir habere göre hamile bir kadının bile yolda yürümesinin günah olduğunu söyleyen vekiller olduğu sürece de ayrımcılık konusunda kolayca geri adım atılabileceğini ne yazık ki düşünemiyorum.
Diğer yandan LGBT konusunda çalışma yapan birçok arkadaşımız ve derneklerimiz bu gibi konularda ellerinden geldiğince halkı bilinçlendirmeye çalışıyor. Çabalarının boşa gitmediği genç kesimler olduğuna eminim. En azından bu yönde olan kardeşlerimiz kendini daha iyi ifade edip, çevrelerindeki insanların görüşleri konusunda olumlu adımlar atılacaktır.
Bu şiddeti tamamen sonlandırmak için öncelikle ailelerin çocuk zihinlere yanlış bilgiler empoze etmemeleri, ailelerin bilinçlenmeleri için "incir reçeli" tarzında filmlerin daha çok halka sunulması. Belki de saygı duyulan bir devlet büyüğü ya da bir sanatçının bu konuda ön ayak olması halkı etkileyebilir. Ama dediğim gibi, hem dini açıdan hemde siyasi açıdan baskı altında olan bir halk var ve bu olumsuz tepkilerden kurtulmak hiç de kolay olmayacaktır. Azmin zaferini dilerim.
  • Paylaş
1

Sedef Say, Benim senelerdir gözlemlediğim kadarıyla, en temel sebep 'birey olamamak' hali.. Karakterimiz ve nasıl göründüğümüz hep dışa yönelik bir motivasyon halini alıyor., 'elalem ne der,babam ne der,annem ne der,komşu ne der...' derken uzuyor liste..8 Mart yürüşüyünde LGBT korteji olukça kalabalıktı.Kitlesel hareket gerçekten önemli ve görünürlük elbette..Umarım zafer gelir :)

İstanbul'a gey bir belediye başkanı seçersek iş çözülür.

Demişim bir buçuk sene önce yalnız aslında bu ayrımcılığın temel sebebi dindir. İslam LGBT bireylerin varlığını kabul eder ama cinselliklerini yaşamalarını kesinlikle yasaklar. Yine de gay belediye başkanı işini düşünmeliyiz.

Bakın Viki'de şöyle geçiyor:
"İslam'da eşcinsellik, eşcinsellikten İslam'da inancı esas alan yazılı kaynaklarda ve Kuran'da bahsedilir. Kuran, Lut Kavmi'nin Allah tarafından erkek erkeğe seksin yasaklandığı ancak bu yasağa uymadıkları için cezalandırıldıklarından bahsedilir. Yine Kur'an'da erkeklerin cinsel ilişkiye girmesi yasaklanmış ve bu eylem aşağılatıcı hareket olarak sınıflandırılmıştır. İslamda eşcinsellik ve eşcinsel ilişkiler bid'at olarak kabul edilmiştir. Günümüzde İslam Konferansı Örgütü'ne üye 23 ülkede eşcinsellik; idam cezası, hapis veya yer yer ömür boyu hapis cezası, para ve kırbaç cezası veya sopa cezası ile cezalandırılmaktadır.
Erkeklerin ve kadınların eşcinsel ilişkilerinde ceza olarak ne söyleneceği, ne yapılacağı herhangi bir Kur'an âyetinde açıklanmamış, hadisler ile içtihat ve uygulamaya bırakılmıştır."
  • Paylaş
2

Jawair Chaker's, Üstad ben gemi değil makine mühendisiyim bu sorunu çözemezmiyiz

Şaman, Bence gemi ya da makine mühendisi sorun oluşturmuyor, hangi sorunu çözmek istiyorsun? Şaka, soruyu anladım da ben girdiğimde meslekler doğru girilebiliyordu. Sıkça yanlış anlaşıldığı gibi ben site sahibi, yöneticisi, programcısı, editörü, redaktörü falan değilim. :) Zaten site sahibi olsam en yüksek puanlı kullanıcı olmaktan mutlaka imtina ederdim :) Bence sorununu @Serkan Köse ile yazışmalısın. Sitenin dert dinleyen ortağı o. Takipleşmiyorsanız, takip et, o da edecektir. Bir de sayfanın en aşağısında Geri Bildirim butonu var, oraya da yazsan en geç yarın sana geri dönerler. Cici bir sitemiz var, anında müdahale edeceklerdir.

Soru içinde cevap; bireylerin eşcinsel olmaları cinsiyet çatışmaşarına yol açıyo cinsel ayrımcılığa uğrayan eşcinsel topluluklara karşı uygulanan şiddetin önlenebileceğini üzülerek hayal etmekle yetiniyorum bi yasa çıksa her türlü şiddete karşı bi yasa kadını erkeği farketmez şiddetten caydırıcı bi yasa oh ne ala derim ama bu matematiksel işlemler bizi caydırıyor hoca ;)
  • Paylaş
2

Jawair Chaker's, Devrim hocam nerelerdesiniz ?? Hocam yukarıdaki soru hakkında ne düşünüyosunuz ??

Devrim Deniz Bardakcı, ..seriously i have really problem with you. Hey Cevahir whats wrong with you?

Homofobi politiktir. Özünde sebebi baberkil gücü kaybetme korkusudur. Güçlü ve herşeye kadir erkeğin bir başka erkek ile cinsel olarak birleşmesi erkin gücüne tehdit oluşturur. Onu "kadınsı" yapar.
Tarihe bakarsanız LGBTİ bireyler arasında en çok zulümü trans kadınların (erkek biyolojik cinsiyete sahip olan) ve erkek geylerin oluşturduğunu görürsünüz. Lezbiyenler bu gruplara göre bir nebze daha kabul edilebilir olmuş veya en azından görmezden gelinmiştir. Çünkü ata erkeğin erkek olduğu için gücü elinde bulundurduğu toplum yapısında erkeğin "kadınsal" olmasına yer yoktur.
Batı toplumları kadın hakları ve feminizm ile başlayıp LGBTİ hakları ile devam eden hareketler ile erkin gücü meselesini bir nebze törpüledikleri için bu konuda doğu toplumlarına oranla daha hoşgörülüdürler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

403 Görüntülenme6 Takipçi4 Yanıt